eReport.sk
Na budove Univerzity Komenského v Bratislave svieti nápúis "Protest".
Na budove Univerzity Komenského v Bratislave svieti aj nápis "Protest". Foto: uniba.sk/Tomáš Madeja

VIDEO Chystá sa veľký protest: Univerzity idú do ulíc po 32 rokoch, chcú sa vzoprieť arogancii moci!

Univerzita Komenského v Bratislave spolu so Slovenskou technickou univerzitou (STU), Radou vysokých škôl (RVŠ) a Študentskou radou vysokých škôl (ŠRVŠ) pripravuje „Zodpovedný protest za slobodné univerzity“. Pochod sa začne v utorok 16. novembra 2021 o 13.00 hod. pred historickou budovou UK na Šafárikovom námestí, informovala v pondelok Univerzita Komenského v Bratislave na svojej stránke.

Ako sa vo vyhlásení univerzity ďalej píše, udalosti okolo novely vysokoškolského zákona dospeli do bodu, keď univerzity spoločne s vysokoškolskými reprezentáciami pripravujú verejný protest.

S výhradami sa stotožnil aj Klub 500

„Akademický svet je rozčarovaný z prístupu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktoré ignorovalo návrhy kontaktnej skupiny, a snaží sa mocensky presadiť priame riadenie univerzít politickými nominantmi. Protest prichádza v čase, kedy sa s výhradami akademického prostredia stotožnil aj Klub 500 a apeloval na stiahnutie zákona, a po rokovaní školského výboru parlamentu, na ktorom predseda výboru Richard Vašečka zdôrazňoval potrebu dosiahnuť konsenzus namiesto ´lámania veci cez koleno´,“ pripomínajú organizátori protestu.

Rektor UK Števček: Nemôžeme už mlčať

„V roku 1989 som ešte ako žiak základnej školy cítil revolučnú atmosféru novembrových námestí. Je smutné, že 32 rokov po Nežnej revolúcii musíme opäť vyjsť do ulíc, aby sme sa postavili za slobodu univerzít. Ale inak nemôžeme. Každá generácia zažije momenty, kedy už nemôže mlčať a musí sa vzoprieť arogancii moci. Ten čas práve nadišiel,“ povedal rektor UK Marek Števček.

VIDEO Rektor UK Marek Števček: Situácia nebola nikdy taká vážna, ako je dnes!

Zdroj: fb/Comenius.University

Keďže Univerzita Komenského, ako sa ďalej vo vyhlásená uvádza, od začiatku stojí na čele zodpovedného prístupu k manažovaniu pandémie, aj tento protest kladie maximálny dôraz na zodpovednosť v zmysle dodržiavania rozostupov a prekrytia horných dýchacích ciest respirátormi FFP2.

Protest podporujú dekani aj študenti

Zodpovedný protest za slobodné univerzity k dnešnému dňu okrem organizátorov podporuje aj Klub dekanov fakúlt vysokých škôl SR, Študentská rada Trnavskej univerzity a Ekonomická univerzita v Bratislave. Ďalší podporovatelia a podrobnosti o podujatí budú postupne pribúdať na stránke protestu. Samostatné podujatia organizujú aj študentské samosprávy, napríklad na Filozofickej fakulte UK. STU pripravila Petíciu za zachovanie akademickej samosprávy, ktorú po dvoch dňoch podpísalo 1600 ľudí.“

Novela nerieši skutočné problémy vysokého školstva

Podľa slov organizátorov protest k hlavným výhradám univerzít voči navrhovanej novele patrí hrozba priamej kontroly univerzít politickými nominantmi, strata kontroly nad majetkom a fakt, že novela nerieši skutočné problémy vysokého školstva. „Slovenské univerzity čaká v budúcom roku redukcia celkového rozpočtu o 28 miliónov eur, pričom už v súčasnosti nedosahuje financovanie úroveň Českej republiky, Maďarska či Poľska,“ dodávajú v pondelkovej správe.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Iveta Radičová.
  2. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO)
  3. Prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman.
  4. Študenti pred protestným pochodom za slobodné vysoké školy v Bratislave 10. novembra 2021.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Chystá sa veľký protest: Univerzity idú do ulíc po 32 rokoch, chcú sa vzoprieť arogancii moci!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie