eReport.sk
Študenti pred protestným pochodom za slobodné vysoké školy v Bratislave 10. novembra 2021.
Študenti pred protestným pochodom za slobodné vysoké školy v Bratislave 10. novembra 2021. Foto: tasr

Žilinka opäť zasahuje, je na strane protestujúcich študentov: Odmieta novelu o vysokých školách!


Návrh zákona o vysokých školách bol počas posledných týždňov kritizovaný takmer každou relevantnou skupinou okrem vlády, na ktorej stranu sa postavila napríklad aj expremiérka Iveta Radičová. Negatívny postoj má veľká časť vysokoškolských pedagógov, nepedagogických zamestnancov, študentov a rovnako sa kriticky k zákonu stavajú odbory, alebo politická opozícia. Dnešným vyhlásením sa k ním pridala aj generálna prokuratúra.

Dvomi základnými námietkami je politizácia akademického prostredia a nezapojenie tých, ktorých sa zmeny v zákone majú týkať do odbornej diskusie o zmenách. Akademická obec je v tejto téme výnimočne jednotná a chystá dokonca po „bradatej“ dobe aj protesty.

Podali zásadnú pripomienku

Generálna prokuratúra (GP) avizuje, že využila svoje právo a k zákonu o vysokých školách podala v rámci legislatívneho procesu zásadnú pripomienku, ktorou odmietla predložený návrh ako celok.

„GP zastáva názor, že zásadné systémové zmeny by mali byť vykonané na základe analýzy aktuálneho stavu a identifikácie jeho nedostatkov, ako aj prerokovania cieľov navrhovaných zmien s tými, ktorých sa dotýkajú,“ uviedla hovorkyňa GP Jana Tökölyová.

Zákon zásadným spôsobom zasahuje do kreovania, postavenia a činnosti rektorov, rovnako ako aj do zloženia správnych rád, čo ovplyvní život na jednotlivých vysokých školách, rovnako ako aj ich fungovanie. V prípade správnych rád si na seba vládna moc berie právomoc menovať, alebo zásadným spôsobom ovplyvňovať menovanie väčšiny ich členov. GP však zdôrazňuje, že takéto podstatné opatrenia sa majú schvaľovať až po diskusii.

Politici by získali kontrolu nad rozhodnutiami akademikov

„Generálna prokuratúra v stanovisku uplatnenom v rámci legislatívneho procesu vyjadrila obavu, že prijatím navrhovanej právnej úpravy by výkonná moc prostredníctvom svojich nominantov v správnej rade získala kontrolu nad zásadnými rozhodnutiami, ktoré sú dnes základmi akademickej samosprávy vysokých škôl. To by mohlo negatívne ovplyvňovať akademickú slobodu na slovenských vysokých školách,“ vysvetlila Tökölyová.

Väčšina pripomienok zvykne byť ignorovaná

GP navrhuje, aby bol celý zákon prepracovaný a až potom vrátený naspäť do riadneho medzirezortného pripomienkového konania. To, ako dopadne zásadná pripomienka GP k zákonu, je však v tomto momente otázne. Vláda totižto väčšinu z pripomienok v rámci medzirezortných pripomienkových konaní v nemalej miere, bohužiaľ, ignoruje.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Iveta Radičová.
  2. Protest, Bratislava, Mestská polícia Bratislava
  3. Na budove Univerzity Komenského v Bratislave svieti nápúis "Protest".
  4. Študenti počas protestného pochodu Univerzity Komenského proti novele vysokoškolského zákona v Bratislave v utorok 16. novembra 2021.
  5. Protest študentov VS

Rektor Univerzity Komenského (UK) Marek Števček udelil študentom v utorok 16. novembra rektorské voľno od 12.00 h. Dôvodom je Zodpovedný protest za slobodné univerzity, ktorý je protestným pochodom proti novele zákona o vysokých školách z dielne ministerstva školstva.  

Po 32 rokoch sú študenti opäť v uliciach

Zodpovedný protest za slobodné univerzity organizuje UK s podporou Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave, Ekonomickej univerzity v Bratislave a hlavných vysokoškolských reprezentácií – Slovenskej rektorskej konferencie, Rady vysokých škôl a Študentskej rady vysokých škôl. Rektor STU Oliver Moravčík považuje tieto aktivity a ohlas na ne za jasný dôkaz, že ide naozaj o veľa. „Po 32 rokoch sú študenti opäť v uliciach, aby sa postavili na obranu akademických slobôd. Je to na vážne zamyslenie pre celú spoločnosť,“ uviedol Moravčík.

VIDEO Študenti počas protestu proti novele vysokoškolského zákona minulú stredu (10.11.)

Najzásadnejšie výhrady proti predloženému návrhu novely smerujú k viacerým porušeniam akademických slobôd. Týkajú sa voľby rektora, druhá výhrada smeruje k postaveniu dekana. Zásadná výhrada je aj proti navrhovanému okliešteniu kompetencií akademického senátu. Nesúhlas univerzity vyslovujú aj s oddelením procesov akreditácie habilitačného a inauguračného konania.

Petícia získava čoraz väčšiu podporu

V tejto súvislosti vznikla aj petícia Za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách. Za pár dní ju podpísalo viac ako 13.500 ľudí. „Neustále pribúdajúce podpisy spolu s dlho nevídanou jednotou akademickej obce na Slovensku v odmietavom postoji k predloženej novele hovoria jasnou rečou, ktorej by mal porozumieť aj predkladateľ a tento návrh stiahnuť z legislatívneho procesu. Chceme a potrebujeme reformy, ale nie také, ktoré skutočné problémy vysokých škôl neriešia, ale vyrábajú nové,“ povedal predseda petičného výboru a rektor STU.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Žilinka opäť zasahuje, je na strane protestujúcich študentov: Odmieta novelu o vysokých školách!

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne