Bývalý ľavicový politik a diplomat Peter Weiss si myslí, že minister financií Igor Matovič (OĽANO) a aj vláda ako celok novým „prorodinným“ balíčkom rozpútavajú konflikt medzi generáciami. Politici nie len, že balíčkom nijak nepomohli staršej generácií občanov, ale dokonca sme za posledné týždne boli svedkami aj rôznych vyjadrení, ktoré podľa Weissa pôsobili pomaly až dehumanizujúco. Súčasná vláda sa podľa neho na seniorov pozerá akousi optikou pridanej hodnoty a peňazí, čím ich radí medzi občanov nižšej kategórie, voči čomu vznáša protest. Vládu nazýva antisystémovou, populistickou a politicky neschopnou pravicou.
„Dešpekt arogantných pravicových aktivistov voči seniorom je v rozpore s tradíciami európskeho humanizmu. Tie predpokladajú úctu k šedinám a k práci pre rodinu a spoločnosť, ktorú starší ľudia vykonali. Vykresľovanie seniorov ako nesvojprávnych bytostí je v rozpore s faktom, že v amerických prezidentských voľbách súťažili dvaja pokročilí seniori – Donald Trump má 76 rokov a Joe Biden 80, že vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnosť Josep Borrell má 75 rokov atď,“ upozorňuje Weiss.
Konkrétne vyjadrenia vládnych politikov proti seniorom
A treba objektívne dodať, že vládni politici niekedy pre tvrdé vyjadrenia voči seniorom nechodia ďaleko. Poslankyňa SaS Anna Zemanová napríklad vo februári 2021 naznačila, že seniori by mali byť proti koronavírusu očkovaný až neskôr, pri čom to neodôvodnila medicínsky, ale tým, že nevytvárajú ekonomickú hodnotu pre štát. „Ľudia nad 65 rokov sú väčšinou už v dôchodkovom veku, čiže nevytvárajú tú ekonomickú hodnotu pre chod štátu. Bez peňazí to nejde,“ povedala vtedy Zemanová.
Mohlo by vás zaujímať:
Najnovší Matovičov balíček ráta vo svojej podstate výlučne s pomocou rodinám s deťmi. Na všetky ostatné kategórie občanov sa tak nejak pozabudlo, čo vládna strana OĽANO vysvetľuje tým, že práve rodiny s deťmi sú najpodstatnejšie pre budúcnosť štátu. Humánna stránka týchto opatrení je však potom veľmi sporná aj podľa skúseného expolitika.
„Voči dôchodcom ako prirodzenej súčasti rodiny je tvrdo diskriminačný aj Matovičov údajný ´prorodinný balíček´. Aj keď sa vydáva za protiinflačný, seniori zúfalí zo zdražovania sú z neho programovo vylúčení. Akoby nemali existenčné problémy. Poslanec Peter Kremský z OĽaNO im cynicky odkázal, že keď nebudú schopní platiť za vykurovanie, majú sa presťahovať do menšieho bytu. To znamená vzdať sa domova, ktorý si z plodov svojej práce vybudovali, kde sa cítia komfortne a v bezpečí,“ myslí si Weiss.
Treba podľa vlády obetovať staršiu generáciu?
Všetci vieme, že starší ľudia vedia byť veľmi citlivý a niekedy aj náchylný k depresiám. Je preto teda na mieste otázka, či vláda a vládni poslanci nezvažujú, aké myšlienkové takýmito vyhláseniami v dôchodcoch spúšťajú a či si dôchodcovia takéto zaobchádzanie zaslúžia.
„Protagonisti „prorodinnej politiky“, ktorí sa tak radi zaklínajú rodinnými hodnotami, v skutočnosti v slovenskej spoločnosti rozpútavajú generačný konflikt. Rodiny s mladšími deťmi dávajú do polohy, že kvôli nim treba obetovať staršiu generáciu. Stavajú deti, ktoré už majú deti, proti vlastným rodičom pod zámienkou, že ich životy majú nižšiu cenu. To je priamy útok na medzigeneračnú solidaritu, ktorá je kľúčovým pilierom sociálnej súdržnosti spoločnosti,“ tvrdí expolitik.
Najväčšiu zodpovednosť za súčasný stav vytvárajúci generačný konflikt pri tom podľa neho nesie práve Matovič. „Igor Matovič a jeho spojenci z konzervatívnych prúdov, ktorí horlia za jeho „prorodinnú politiku“, v skutočnosti roztáčajú čertovo koleso dehumanizácie starších generácií. Vlastne podporujú sebectvo mladých rodín voči rodičom a starým rodičom, ktorí sú na dôchodku,“ uzavrel Weiss.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Expolitik Weiss: Vládne nám antisystémová, populistická a neschopná pravica s dešpektom voči seniorom