Zmena medzinárodnej politiky zo strany vlády Eduarda Hegera (OĽANO), chýbajúci konsenzus, všeobecný marazmus, či nedostatok dôvery občanov vo svoj vlastný štát – to všetko sú podľa bývalého politika a diplomata Petra Weissa dôvody, pre ktoré Slovensko v najbližších mesiacoch až rokoch potrebuje zásadnejšiu zmenu na vládnej úrovni. Svoj názor vyjadril pre denník Pravda.
Mohlo by vás zaujímať
„Slovensko potrebuje znovu vládu národnej záchrany v podobe širokej koalície, ktorá obnoví ekonomickú konvergenciu s EÚ a umožní riešenie prezretých problémov. To vyžaduje jasnú politickú víziu a o ňu opreté líderstvo. Základnou dilemou, pred ktorou stojí slovenská spoločnosť 15 mesiacov pred voľbami, je dilema medzi politikou kompetentných vecných riešení na základe novej spoločenskej dohody a politikou kultúrnych vojen a revanšu,“ uviedol Weiss v komentári pre Pravdu.
Potreba zvýšiť dôveru
„Kontinuálny výskum agentúry Median, ktorý prebiehal v roku 2021, ukázal na viaceré závažné spoločenské problémy, ktorým momentálne Slovensko čelí a ktoré sú zo strany vlády prakticky neriešené. Slováci napríklad príliš neveria, že Slovensko je slobodný a nezávislý štát, považujú toto obdobie za krízové, väčšinovo považujú slobodu za ohroziteľnú.
Schválením Bezpečnostnej stratégie SR v r. 2020 sa ukončilo viac ako dvadsaťročné obdobie zahraničnopolitického a bezpečnostného konsenzu, ktorý panoval medzi relevantnými politickými stranami. Tento dokument totiž medzi faktormi utvárajúcimi našu národnú bezpečnosť odsunul až na druhé miesto Európsku úniu a na prvé miesto dal USA. Pritom naším životným priestorom je z hľadiska obchodnej výmeny, ekonomických väzieb a fungujúceho záväzného právneho systému jednoznačne EÚ. Napríklad naša hospodárska závislosť od Nemecka je mnohonásobne vyššia než od USA,“ uviedol Weiss konkrétne k problému momentálnej zahraničnej politiky Slovenska.
Dobehneme Západ?
Tejto téze taktiež neverí veľa Slovákov, aj keď o nej z úst politikov počúvajú viac ako často. Spoločnosť podľa jej členov robí málo pre starých ľudí, jej demokracia je ohrozená a jej povaha nie je jednoznačne lepšia, ako pred rokom 1989.
„Niet pochýb o tom, že je narušená sociálna súdržnosť našej spoločnosti v dôsledku sociálnej deprivácie väčšiny jej členov, intenzívnych kultúrnych vojen, narastajúcej politickej polarizácie a extrémizmu. V podmienkach dlhodobo slabého pestovania identity s vlastným štátom a vlastenectva sa stratila schopnosť dosahovať aspoň minimálnu mieru politického a širšieho spoločenského konsenzu potrebného na presadzovanie strategických dlhodobých politík štátu a záujmov celej spoločnosti,“ dodal Weiss.
Zdroj: Pravda
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Expolitik Weiss o politickom marazme: Slovensko potrebuje novú vládu národnej záchrany!