eReport.sk
Politológ Roman Michelko, štúdio eReport, relácia
Politológ Roman Michelko,. Zdroj: tasr

Politológ Michelko o „pseudoelitách“: Pravica je tvorená dogmatickými pseudoexpertmi bez kreativity!

Politológ a komentátor politického diania Roman Michelko si myslí, že ciele, ktoré si Slovensko stanovilo pri svojom vzniku, neboli naplnené ani po desaťročiach samostatnej existencie. Problémom má byť nedostatočná kvalita elít, alebo zlá vízia pravicových politikov, založená čisto na tržných princípoch. Ciele a vízie politikov považuje zároveň za slabé a neambiciózne.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Demokracia jednej pravdy
  2. Predseda vlády SR Eduard Heger.
  3. Podpredseda Smeru Juraj Blanár.
  4. Heger by zo seba nemal robiť spasiteľa
  5. Ja nič ja muzikant
  6. Eduard Heger na videosnímke v štúdiu televízie.
  7. slovensko musí bojovať proti dezinformáciám

„Kardinálny problém Slovenska sú jeho politické pseudoelity, alebo elity v zmysle aktuálnych držiteľov moci. Naozaj na Slovensku nevládnu ľudia, ktorí majú predstavu o tom, kam posnuť našu spoločnosť, nie sú to ľudia, ktorí by prešli nejakým výberom v silnej odbornej konkurencii. Častokrát sú to náhodne pozbieraní ľudia, ktorí sa do politiky dostali úplnou náhodou, že stretli v lese niekoho, s kým sa dali do reči, alebo si v správnom čase a na správnom mieste sadli na schody istej budovy. Absolútna absencia prípravy na politiku, totálne absentujúca vízia či predstava, kam smerovať našu spoločnosť, vedie k hlbokému marazmu, v ktorom sa nachádzame,“ napísal Michelko na sociálnej sieti.

Od zložitej vízie k jednoduchej

Zo začiatku existencie samostatného štátu bolo cieľom hlavne vytvorenie slobodnej a prosperujúcej spoločnosti. Tento cieľ bol však relatívne komplikovaný, čo sa v nasledujúcich rokoch, a to už aj v tých 90tych, jednoznačne ukázalo. Stále to však podľa odborníka bolo lepšie, ako dnes: „

K tým prvým určite patril aj sen o tom, že budeme žiť v slobodnej spoločnosti. A naozaj, deväťdesiate roky boli plné negatív, ale sloboda diskusie, hlásania názorov a otvorenej verejnej debaty bola v porovnaní so súčasnosťou obrovská.“

Roman Michelko, politológ

Po niekoľkých rokoch sa však pomaly najvyšším cieľom politikov stala vízia diaľnice z Bratislavy do Košíc. Zjednodušenie cieľov, vízií a očakávaní je pri tom zrejmé. A naviac, ani tento cieľ nebol splnený – aj keď hlavná diskusia by sa okolo neho viesť určite nemala.

A, samozrejme, aj ak by sa to podarilo, je to vízia veľmi chabá a fragmentárna, i keď veľmi potrebná. Úroveň politickej rozpravy je krajne úbohá, vybíja sa v trápnych osobných útokoch, je krajne plytká, znechucujúca a nezaujímavá,“ uvádza Michelko.

Definuje víziu budúcnosti

Kto teda môže Slovensko ponúknuť opätovné napĺňanie širšej výzvy, ktorá by prinieslo tú široko spomínanú prosperitu a stabilitu? Prečo sa stabilne nedokážeme udržiavať medzi najbohatšími štátmi sveta, no v skutočnosti v kontexte medzinárodných štatistík stagnujeme?

„Každý súdny človek však vie, že pôvodná stratégia dobiehania najvyspelejších štátov fatálne zlyhala. Dogmatickí, nijako nie kreatívni pseudoexperti z pravej strany politického spektra ponúkajú stále ten istý a dnes zjavne zlyhaný koncept založený na vysoko disciplinovanej, vysoko kvalifikovanej a veľmi nízko platenej pracovnej sile. Letmý pohľad na naše stále viac sa prehlbujúce zaostávanie jasne ukazuje, že toto je cesta do pekla. Ak by sme mali pomenovať, čo je najväčšou intelektuálnou a politickou výzvou dneška, tak je to vymanenie sa Slovenska z pasce strednopríjmových krajín. Teda štátov, ktoré nie sú celkom chudobné, ale ktoré sú a dlhodobo ostávajú semiperifériou, ktoré robia servis tým najvyspelejším, ale z naozajstnej prosperity dostávajú len omrvinky,“ pýta sa básnicky na záver Michelko.

Zdroj: FB R. Michelko


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Politológ Michelko o „pseudoelitách“: Pravica je tvorená dogmatickými pseudoexpertmi bez kreativity!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti