eReport.sk
Na snímke ľudská ruka v masovom hrobe počas 39. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v nedeľu 3. apríla 2022 v ukrajinskom meste Buča.
Na snímke ľudská ruka v masovom hrobe počas 39. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v nedeľu 3. apríla 2022 v ukrajinskom meste Buča. Foto: tasr/ap

Exminister školstva kritizuje Kyjev: Ukrajinci zverejnili dosť nechutné video

„Toto vôbec nie sú podmienky na to, aby sa krajina mohla slobodne rozhodovať, aké riešenie je pre ňu výhodnejšie,“ rozhorčene konštatoval Juraj Draxler, bývalý šéf rezortu školstva, ktorého do kresla ministra nominoval Smer-SD. Redakcia portálu Ereport sa nemusí stotožňovať so všetkými zverejnenými názormi.

Draxler dnes zverejnil status, ktorého obsah mnohí zrejme označia minimálne za kontroverzný. Týka sa totiž zahraničnej politiky, konkrétne situácie na Ukrajine, ktorá je vo vojnovom konflikte s Ruskom. Na tom by, samozrejme, nebolo nič zvláštne, akurát že Draxler dosť významným spôsobom kritizuje práve politiku Kyjeva v zrkadle toho, čo podľa neho robia ukrajinskí vojaci. Robí tak na podnet správ, ktoré zachytil v zahraničných médiách.

Začína upozornením, že Ukrajinská polícia rozohnala v Kyjeve demonštráciu, o čom informoval aj The Guardian. „Išlo o malý dav (cca 50 ľudí), ktorý žiadal, aby sa vláda aktívnejšie snažila s Rusmi vyjednať oslobodenie vojakov z Azovstaľu.Predošlé dni vláda nechala, aby si malý protest príbuzných vojakov chodili fotiť zahraniční novinári.Ale ako dav začínal nebezpečne narastať, plus sa začali objavovať výkriky, prečo je vláda taká pasívna, polícia zakročila. S tým, že demonštrácie sú teraz zakázané,“ vysvetlil Draxler.

V tejto atmosfére doslova vyráža dych naivita ľudí, ktorí si myslia, že obyvatelia Buče by pravdivo porozprávali, napríklad medzinárodným mimovládkarom, čo sa tam stalo, ak by náhodou oficiálna verzia nesedela

Vzápätí upriamil pozornosť na ďalšiu „trápnu chvíľu“. „Jedna z civilistiek, ktoré sa tento týždeň vďaka (konečne) spolupráci OSN dostali z Azovstaľu, bola najprv hviezdou medzinárodných médií. Lebo plynulo porozprávala, aké podmienky tam museli znášať. Potom ale nemeckým novinárom povedala, že ich vláda sú asi úplní debili, keď dopustili, aby civilistov ovládali ozbrojenci. Do svetových médií sa toto už nedostalo, pustili to von len Nemci a potom, samozrejme, Rusi,“ sprostredkúva exminister svoje poznatky.

Asi najnechutnejšie bolo video so známym športovcom, ktorého dobili za to, že mal vzťahy s ruskými športovcami a vyjadroval sa za dohodu a mier s Rusmi.

Podľa Draxlera disent na Ukrajine nie je možný. „Presvedčila sa o tom babička, ktorá sa stala hviezdou ruských médií: ukrajinskí vojaci zverejnili video, na ktorom ich babka na ulici príde vítať so sovietskou vlajkou, keď rozdávajú potravinové balíčky. Po tom, ako si uvedomí, že to ešte nie sú Rusi, ale stále ukrajinskí vojaci, potraviny si odmietne zobrať. Vojaci to s ich zosmiešňujúcimi komentármi uverejnili. Video sa stalo v Rusku aj vďaka veľkej dávke vládnej propagandy slávne. Teraz ale Ukrajinci zverejnili dosť nechutné video, kde babička svoje konanie ľutuje a ospravedlňuje sa,“ neskrýva svoje sklamanie z udalostí, ktoré popisuje.

Ukrajinská polícia aj tajná služba berie hocikoho, kto sa vyjadrí pozitívne o Rusoch.

„Je to plne v súlade s tým, čo sa deje inde. Aj tu som už zverejňoval videá a články k tomu, ako ukrajinská polícia aj tajná služba berie hocikoho, kto sa vyjadrí pozitívne o Rusoch. Môžete za to dostať až roky väzenia. Ľudí často ´pre výstrahu´ aj na videách týrajú. Asi najnechutnejšie bolo video so známym športovcom, ktorého dobili za to, že mal vzťahy s ruskými športovcami a vyjadroval sa za dohodu a mier s Rusmi. Alebo video, síce bez mučenia ale tiež mrazivé, kde si celé komando so samopalmi príde po dôchodcu, ktorý na internete napísal, že sa hanbí za ukrajinskú vlajku a preňho sú Rusi osloboditelia,“ vyratúva početné hrozivo znejúce správy Draxler.

Tento konflikt naozaj nie je konfliktom medzi nejakou čistou, demokratickou krajinou a zlým impériom.

Zároveň pripomenul, že „v tejto atmosfére doslova vyráža dych naivita ľudí, ktorí si myslia, že obyvatelia Buče by pravdivo porozprávali, napríklad medzinárodným mimovládkarom, čo sa tam stalo, ak by náhodou oficiálna verzia nesedela (nehovorím, že nesedí, ale nevieme, čo sa tam stalo, a v tejto situácii je to s pravdou dosť zložité).“

Toto vôbec nie sú podmienky na to, aby sa krajina mohla slobodne rozhodovať, aké riešenie je pre ňu výhodnejšie.

Na záver ešte Draxler pukázal na to, že na Ukrajine rozhodne aktuálne nie sú podmienky pre slobodné rozhodovanie. „Tento konflikt naozaj nie je konfliktom medzi nejakou čistou, demokratickou krajinou a zlým impériom. Naopak, mrazí z toho, že na Ukrajine sa rokmi vytvárala úzka vrstva politických hráčov, ktorí žili z obrovských objemov ´demokratizačnej´ pomoci. A teraz tu zjavne veľa ľudí žije z toho, že sú napojení na ´vojenskú pomoc´. Toto vôbec nie sú podmienky na to, aby sa krajina mohla slobodne rozhodovať, aké riešenie je pre ňu výhodnejšie.“

Zdroj: fb/draxlerjuraj

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Kosáky aj sekery. Jedna z oficiálnych fotografií, ktorá bola súčasťou upútavok na poľský film Volyň.
  2. Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.
  3. Na snímke ľudská ruka v masovom hrobe počas 39. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v nedeľu 3. apríla 2022 v ukrajinskom meste Buča.
  4. Zelenskyj
  5. Na ilustračnej snímke časti rakety po ostreľovaní v Kramatorsku.
  6. Robert Fico reční na Slavíne v sobotu 7. mája 2022.
  7. Český dejepisár Marek Adam vysvetľuje, ako vníma konflikt na Ukrajine.
  8. Oceliarne Azovstaľ počas ostreľovania.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Exminister školstva kritizuje Kyjev: Ukrajinci zverejnili dosť nechutné video

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie