eReport.sk
Český dejepisár Marek Adam vysvetľuje, ako vníma konflikt na Ukrajine.
Český dejepisár Marek Adam vysvetľuje, ako vníma konflikt na Ukrajine. Zdroj: twitter.com

VIDEO Český dejepisár bez servítky: Rusko nevykonáva agresiu, ale oslobodzuje obete genocídy!

Vyjadrovanie iných ako štátom či skôr vládou akceptovaných názorov ohľadom vojny na Ukrajine je dnes na Slovensku vnímané veľmi citlivo. Svoje by o tom vedeli hovoriť viacerí občania, zrejme najmä tí, voči ktorým už polícia v tejto súvislosti začala trestné stíhanie. Aj Českej republike v tomto smere situácia takpovediac hustne. U našich susedov napríklad aktuálne zamestáva nielen tamojšie médiá prípad učiteľa dejepisu. Ten totiž vyhlásil, že Rusko na Ukrajine nepácha vojenskú agresiu, ale oslobodzuje Ukrajinu od nacistov.

Ide o pedagóga menom Marek Adam, ktorý vyučuje dejepis v českej Soběslavi. V situácii, v ktorej sa aktuálne ocitol mu môže priťažiť fakt, že aj keď právo na svoj názor by mal mať každý, on je nielen učiteľ, ale sa aj angažuje vo verejnom živote. Je totiž podpredsedom strany Aliancia národných síl. Práve v súvislosti s jeho pôsobením v politike odznel aj prejav, za ktorý ho už rieši česká polícia, samotný Adam tvrdí, že „hon“ na jeho osobu sa deje na politickú objednávku.

Na učiteľa už bolo podané trestné oznámenie zo strany zástupcu hejtmana Pavla Klímu. S informáciou prišla ako prvá spravodajská televízia CNN Prima News.

Strana má k vojne rozporuplné stanoviská

Stanoviská strany Aliancia národných síl sú považované za kontroverzné a jednoznačne alternatívne. „Odsudzujeme podlosť väčšiny českých politikov, ktorí ´apelujú´ na Rusko, ale nepovedia ani slovo kritiky na adresu ukrajinských fašistických banderovcov, štvavé vojenské politiky USA a NATO voči Rusku. Podporujeme snahy Ruska o demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny,“ píše sa v stanovisku strany k téme.

Škola je s učiteľom spokojná

Polícia v Česku tiež nie je v záležitostiach rozdielnych názorov na rusko-ukrajinský konflikt neaktívna a za údajné schvaľovanie ruskej agresie na Ukrajine už stíha sedem ľudí.

Urobili zo mňa schvaľovača agresie Ruska. Ja toto spojenie absolútne odmietam, lebo Rusko tam nevykonáva agresiu, snaží sa oslobodiť obete genocídy, ktorá tam trvá osem rokov.

Marek Adam učiteľ dejepisu na gymnáziu v českej Soběslavi.

Aj napriek zásahu námestníka hejtmana sa však samotná škola rozhodla voči Adamovi nekonať. „Riaditeľstvo školy nemôže hodnotiť, kde končí hranica slobody slova a začína hranica trestného činu,“ vyjadril sa riaditeľ gymnázia v Soběslavi Petr Lintner. O Adamovi zároveň tvrdí, že sa podľa neho svoje politické názory neprezentuje pred študentmi v triedach: „Navštívil som niekoľko hodín výuky pána Adama vrátane moderných dejín a musím potvrdiť, že jeho politické názory sa do výuky nepremietajú.“

Učiteľ obvinenia odmieta

Samotný učiteľ si nemyslí, že by sa jeho konanie dalo nazvať schvaľovaním agresie Ruska na Ukrajine. Je totižto presvedčený, že nič také na Ukrajine neprebieha. „Urobili zo mňa schvaľovača agresie Ruska. Ja toto spojenie absolútne odmietam, lebo Rusko tam nevykonáva agresiu, snaží sa oslobodiť obete genocídy, ktorá tam trvá osem rokov,“ vyjadril sa učiteľ.

Dejepisár Marek Adam reagoval na trestné oznámenie, ktorému čelí

Zdroj: twitter.com

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na ilustračnej snímke ukrajinský vojak zabezpečuje presun spolubojovníkov počas kontroly nástražných pásc v meste Buča pri Kyjeve.
  2. Na snímke ľudská ruka v masovom hrobe počas 39. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v nedeľu 3. apríla 2022 v ukrajinskom meste Buča.
  3. Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) si podáva ruku s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom počas ich stretnutia v rámci návštevy kozmodrómu Vostočnyj.
  4. Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.
  5. Na videosnímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovorí v Kyjeve 11. apríla 2022.
  6. Na snímke bývalý prezident Českej republiky Václav Klaus
  7. The Moscow Times Derk Sauer s moskovskými novinami, ktoré založil


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Český dejepisár bez servítky: Rusko nevykonáva agresiu, ale oslobodzuje obete genocídy!

Odoberať
Upozorniť na
11 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti