eReport.sk
Kauza Katargate pokračuje
Europarlament. Ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

Európa potrebuje  jadro a plyn! Označia ho za „zelené“

Európsky parlament (EP) v stredu podporil návrh Európskej komisie (EK) zahrnúť jadrovú energiu a plyn medzi environmentálne udržateľné hospodárske činnosti. Snaha označiť plyn a jadro za „zelené“ druhy energie názorovo rozdelila politické frakcie v EP, rovnako ako aj slovenských europoslancov.

Poslanec Eugen Jurzyca (SaS) pre TASR uviedol, že hlasoval proti námietke k návrhu taxonómie z dielne eurokomisie. „Budem hlasovať za to, aby výroba energie z jadra mohla byť považovaná za udržateľnú hospodársku činnosť a za to, aby bol uznaný potenciál plynu prispieť k dekarbonizácii. Presne za podmienok navrhovaných Európskou komisiou,“ uviedol.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Klamstvá zostanú klamstvami
  2. Toto nie je biznis!
  3. Kauza Katargate pokračuje
  4. Sabotáž ako pri NS 1 a NS2?
  5. Poľská europoslankyňa Jadwiga Wišniewská.
  6. minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SaS) počas tlačovej konferencie k aktuálnej situácii s plynom na Slovensku v Bratislave 12. júla 2022.
  7. Pripravte sa na zdražovanie naftyJurzyca vysvetlil, že podľa analýzy Spoločného výskumného centra Európskej komisie neodhalili žiadne vedecky podložené dôkazy o tom, že jadrová energia viac škodí ľudskému zdraviu alebo životnému prostrediu ako iné technológie na výrobu elektriny, ktoré už sú zaradené do taxonómie. Pripomenul, že podľa údajov Medzivládneho panelu o zmene klímy (IPCC) bude na dosiahnutie cieľa udržať globálne oteplenie pod 1,5 stupňa Celzia potrebné strojnásobenie svetového objemu energie vyrobenej z jadra do roku 2050 – oproti stavu z roku 2020.

Dodal, že podpora projektov by mala byť technologicky neutrálna a mali by byť vyberané tie projekty, ktoré znížia emisie čo najlacnejšie, vrátane plynu, ktorý tiež môže prispieť k zníženiu emisií, ak pri výrobe elektriny nahradí uhlie.
 

Michal Wiezik (PS) skonštatoval, že po hlasovaní v pléne EP plyn a jadro budú „bohužiaľ“ patriť do zoznamu, vďaka ktorému na ich podporu budú môcť plynúť investície v zdanlivom duchu posilňovania zelených riešení. Bude to podľa neho na úkor skutočne udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie, do ktorých treba najviac investovať, ako je slnečná, geotermálna alebo veterná energia, a urobiť ich lacnejšími a výhodnejšími pre ľudí. „Opakujem, že taxonómia by nijakým spôsobom neovplyvnila energetický mix Slovenska ani členských štátov. Má byť spoľahlivým zoznamom pre tých, ktorí majú záujem investovať do obnoviteľných, udržateľných zelených technológií. Ten po dnešku už spoľahlivý nie je,“ opísal situáciu.

Monika Beňová (Smer-SD) priznala, že EK doplnenú taxonómiu udržateľných zdrojov, ktorá má smerovať súkromné investície do činností potrebných na dosiahnutie klimatickej neutrality, považuje za dobrý kompromis. „Je to v súlade s princípom subsidiarity a právom na vlastný energetický mix pre jednotlivé členské štáty pri dosahovaní existujúcich klimatických cieľov.“ vysvetlila. Návrh EK podľa nej zabezpečuje podporu aj pre konvenčné zdroje energie schopné prispievať k stabilite európskych prenosových sústav a zabrániť rozsiahlym výpadkom elektriny.

„Ekologickú transformáciu považujem za nevyhnutnú, no k nej vedúce kroky musíme prijímať na racionálnom základe. Nemôžeme na jednej strane chcieť opatrenia na zabránenie ďalšieho zvyšovania cien energie v EÚ a na druhej sa obmedzovaním čistých a stabilných zdrojov energie k ďalšiemu zvyšovaniu a destabilizácii nepriamo prispievať,“ odkázala.

Ivan Štefanec (KDH) skonštatoval, že bez jadrovej energie a plynu sú európske ciele zelenej dohody nereálne, aj preto dlhodobo presadzoval ich zahrnutie do zelenej taxonómie. „Pre Slovensko majú jadrová energia a plyn nezastupiteľné miesto v energetickom mixe,“ upozornil.

Uviedol, že v dôsledku vojny na Ukrajine čelí Európa najkritickejšiemu stavu energetickej bezpečnosti a rastúcim cenám energií, avšak prechod na nové a udržateľné zdroje musí mať racionálne základy a zohľadňovať aj mieru schopnosti transformácie trhu tak, aby neohrozovali zamestnanosť a cenovú stabilitu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Európa potrebuje  jadro a plyn! Označia ho za „zelené“

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre