eReport.sk
Zdroj: wikipedia.sk

Ako skončí „skostnatená“ EÚ? Aj Slováci chcú mať väčší dosah na rozhodnutia

Európska únia je inštitúcia založená Parížskou zmluvou z roku 1951. Po odchode Veľkej Británie v roku 2020 ju tvorí 27 členských štátov s celkovým počtom 437 miliónov obyvateľov. Tí vraj teraz žiadajú, že by sa mala „zmodernizovať“.


Občania chcú byť lepšie informovaní o Európskej únii (EÚ). Chcú vedieť, čo konkrétne Únia a jej inštitúcie robia pre ich život a chcú mať väčší dosah na jej rozhodnutia. Aktívnejší na európskej scéne chcú byť mladí ľudia. Poukazuje na to štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus pri hodnotení Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE).

Návrhmi sa bude zaoberať aj Európsky parlament

Konferenciu hodnotí pozitívne, považuje ju za ambiciózny a jedinečný projekt. „Vďaka nemu sme dostali do rúk desiatky konkrétnych odporúčaní a stovky návrhov, ktoré nám naznačujú, akú Európu naši občania chcú mať,“ uviedol pre TASR Klus. Tento projekt podľa neho odkryl aj viaceré nedostatky. „Napríklad v komunikácii inštitúcií EÚ či o EÚ smerom k občanom všeobecne, čoho dôsledkom je už dlhšie fakt, že EÚ je občanom vzdialená. To koniec koncov dokazuje aj klesajúca podpora členstva SR v EÚ,“ vysvetlil Klus, podľa ktorého zlyháva národná aj európska strategická komunikácia. „Aj preto optimisticky verím, že projekty ako CoFoE môžu tento trend zvrátiť,“ podotkol.

V komunikácii inštitúcií EÚ či o EÚ smerom k občanom všeobecne, čoho dôsledkom je už dlhšie fakt, že EÚ je občanom vzdialená.

Martin Klus, štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

V súvislosti s túžbou mladých ľudí byť aktívnejší na európskej scéne uviedol, že na tom by EÚ aj naša verejná sféra mala rýchlo zapracovať. „Pre mňa ako politológa sú zaujímavé aj rôzne návrhy na zvýšenie efektivity fungovania politických procesov v EÚ, ku ktorým ale bude zložité hľadať politický kompromis. Budeme to samozrejme ďalej pozorne sledovať a kreovať aj našu národnú pozíciu k nim,“ poznamenal štátny tajomník rezortu diplomacie.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na archívnej snímke Pavol Baboš.
  2. Klamstvá zostanú klamstvami
  3. Kauza Katargate pokračuje
  4. Jorge Buxadé Vivillalba.

Občania členských štátov EÚ mali v rámci konferencie do mája 2022 možnosť vyjadriť sa k fungovaniu EÚ a navrhnúť zmeny. Plénum CoFoE napokon v apríli tohto roka prijalo 49 návrhov zahŕňajúcich viac ako 300 opatrení na ich dosiahnutie v rámci deviatich širších tematických oblastí. Týmito návrhmi sa budú zaoberať Európsky parlament, vlády členských krajín i Európska komisia.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ako skončí „skostnatená“ EÚ? Aj Slováci chcú mať väčší dosah na rozhodnutia

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre