eReport.sk
Volodymyr Zelenskyj, ukrajinský prezident, rokovanie
Volodymyr Zelenskyj, foto:tasr/ap

Skončili s vojenskou pomocou pre Ukrajinu? Fiala: Česko vyčerpalo zásoby zbraní

Česko v podstate vyčerpalo zásoby zbraní zo sovietskej éry, aké mohlo poslať na pomoc Ukrajine brániacej sa voči ruskej agresii. Povedal to vo štvrtok český premiér Petr Fiala po rokovaní, ktoré v Bruseli absolvoval s generálnym tajomník NATO Jensom Stoltenbergom, informuje portál Novinky.cz.

„Naša podpora (Ukrajiny) bude pokračovať, avšak naše zásoby sovietskych zbraňových systémov sa už zmenšujú a bude ich potrebné doplniť,“

povedal Fiala

Tým podľa Noviniek zjavne odkazoval na nedávnu dohodu s Nemeckom o poskytnutí tankov značky Leopard, v súlade s ktorou by Česko malo dostať 20 tankov Leopard 2A4 a následne si ešte dokúpiť najmodernejšie Leopardy 2A7. Fiala spomenul, že ČR poskytuje ukrajinskej armáde aj technickú podporu. Malo by ísť napríklad o opravy a servis techniky, uvádzajú Novinky.cz. Server zároveň pripomína, že Česko už na Ukrajinu poslalo nešpecifikovaný počet tankov T-72, salvové raketomety RM-70 na podvozkoch Tatra či húfnice DANA.

Premiér hovoril o obnove krajiny

Podľa Fialu bude prioritou nadchádzajúceho českého predsedníctva v Rade EÚ práve téma Ukrajiny, čím podľa Noviniek premiér narážal aj obnovu tejto krajiny po vojne.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Dvanásťročná ukrajinská utečenkyňa Jeva Skalijecká
  2. Vlajka Európskej únie, ilustračné foto
  3. Kauza Katargate pokračuje
  4. Eduard Heger
  5. Na sníme detail zbraní na bojovom vozidle poèas prebiehajúceho cvièenia Saber Strike vo Vojenskom výcvikovom priestore
  6. Fiala o zosnulej disidentke

Stoltenberg poďakoval Fialovi za vojenskú pomoc Ukrajine. Hovorili spolu aj o ďalšej pomoci tejto krajine, ako aj o obrannej politike a ďalšom rozširovaní EÚ. Fiala sa vo štvrtok pred summitom EÚ v Bruseli zúčastnil aj na stretnutí s lídrami balkánskych krajín – Srbska, Čiernej Hory, Albánska, Severného Macedónska, Bosny a Kosova –, ktoré sa usilujú o vstup do EÚ. Neočakáva sa však, že by sa v tomto smere čoskoro dočkali nejakého posunu, komentujú Novinky.cz.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Skončili s vojenskou pomocou pre Ukrajinu? Fiala: Česko vyčerpalo zásoby zbraní

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie