eReport.sk
Anna Belousovová Foto: tasr

Doktora Sabaku „prefackala“ Belousovová: Ako si vy vôbec dovolíte toto tvrdiť?!

Odborník z oblasti medicíny, infektológ Peter Sabaka, dostal od bývalej podpredsedníčky národnej rady Anny Belousovovej menší „preplesk.“ Bývalú političku SNS krajne vyrušilo, keď odborník, ktorý je známym propagátorom očkovania proti covidu, začal svojich lekárskych kolegov a najmä oponentov na expertnej úrovni doslova politicky kádrovať. Inými slovami, Sabaka sa snažil ich odlišné odborné názory na vakcíny dať do priameho súvisu s tým, ako sú politicky orientovaní. Napriek tomu, že ide o uznávaných odborníkov so skúsenosťami z praxe, ktorými Sabaka už len vzhľadom k svojmu veku len ťažko môže disponovať.

Názory Sabaku na covid či očkovanie sa objavujú v médiách často:

  1. Peter Sabaka
  2. Štefan Hrušovský.

Sabakov „malý nadhľad do anitvax sveta“, ako to sám nazval, sa týkal doktorov Andreja Janca a profesora (!) Štefana Hrušovského. Mladý infektológ, ktorý sa na nedostatočnú medializáciu v poslednom období nemôže vôbec sťažovať, pri oboch spomínaných odborníkoch vymenoval, čo robia či čomu sa venujú s tým, že na „drzovku“ pridal aj ich politický profil.

Sabaka tvrdil, že oponentov nechcel uraziť, akurát…

„Nechcem týchto pánov uraziť. Nepochybne sú to skvelí odborníci v rámci ich odborov a minimálne pán profesor má veľké zásluhy za rozvoj medicíny v SR. Akurát nesúhlasím s ich výrokmi o Covid 19 a vakcinácii, ktoré vyplývajú z ich názorového nastavenia, ktorého pozadie som týmto statusom chcel ilustrovať,“ napísal Sabaka v závere týždňa v statuse. Jeho myšlienky o Jancovi a Hrušovskom pripájame v galérii (relatívne rýchlo po zverejnení totiž Sabaka onen status zmazal, takže na jeho profile ho už nenájdete).

Sabakov zmazaný status, ktorý zverejnila Anna Belousovová:

GALÉRIA – Foto: fb/anna.belousovova

Sabakove politické kádrovanie uznávaných slovenských odborníkov z oblasti medicíny Belosovovú poriadne vyrušilo. Spôsob, akým sa Sabaka pokúsil hejtovať názor oponentov, prirovnala k obdobiu normalizácie, keď sa potláčala diskusia a každý iný názor bol vnímaný ako útok. „Vážený pán MUDr. Sabaka, Som predsedníčkou strany Národ a Spravodlivosť, ktorú spomínate v súvislosti s kandidatúrou pána MUDr. Janca. Zaujímalo by ma, odkiaľ ste vzali, že strana Národ a Spravodlivosť je ´krajne pravicová strana´. Ak sa vyznáte v medicíne tak ako v politike, potom sa nedivte, že ľudia vám a vám podobným nedôverujú,“ tvrdo vystúpila proti Sabakovi.

Belousovová: Je to zarážajúce

„Je zarážajúce, že namiesto vecnej, odbornej argumentácie, lustrujete politické pozadie a politické názory kolegov, ktorí majú iný názor na očkovanie, liečbu a vôbec riešenie koronakrízy. Ako si vy vôbec dovolíte tvrdiť, že ich odborné názory na vakcináciu vyplývajú z ich názorového, politického pozadia?! Mne osobne to pripomína obdobie normalizácie, keď sa potláčala diskusia a každý iný názor bol braný ako útok a patent na rozum mali len tí, čo mali v rukách moc a ich poskokovia,“ pokračovala Belousovová v kritickej reakcii na Sabaku.

„Hrušovský nikdy nikoho verejne nezhadzoval“

„Pána profesora Hrušovského, ktorý viedol prvý tím transplantácie pečene a zaslúžil sa výrazne o rozvoj slovenskej medicíny, by sme si mali všetci vážiť. A vy lekári, bez ohľadu na špecializáciu, by ste sa mali od neho učiť ľudskosti a pokore s akou on pristupuje k svojmu povolaniu. Ja osobne poznám málo takých vysoko morálnych ľudí ako on. Nikdy nikoho verejne nezhadzoval ani za odborné ani za politické názory ako sa to snažíte robiť vy. On to totiž na rozdiel od vás nepotrebuje,“ zaklincovala bývalá podpredsedníčka parlamentu.

Zdroj: fb/anna.belousovova

Sabaka si zjavne uvedomil, že to tentokrát zrejme „prepískol“ a tak, ako sme to vyššie spomenuli, svoj „kádrovací“ status z facebooku zmazal. Ešte v piatok pred polnocou však zverejnil ďalší, v ktorom kritiku svojich odborných oponentov vzal z iného konca. Svoj nový „náhradný“ status nazval „Výlet do antivax sveta vol 1.1“.

Status 2.: Začal akože nepoliticky, pokračoval odborne

„Keďže som bol opakovane upozornený, že nie je pekné poukazovať na to, že je názorový oponent kandidátom tej alebo onej (krajne) pravicovej strany, alebo že je prispievateľom do médií často označovaných za konšpiračné, skúsim to teda inak. A to prostredníctvom argumentácie vedeckej (na tomto fóre skôr popularno-vedeckej),“ začal Sabaka opäť akože nenápadne (a)politicky.

Ich názor je nesprávny, trvá na svojom Sabaka

Pán doktor Andrej Janco a pán profesor Hrušovský vystríhajú pred rizikami mRNA vakcín, na koľko ich označujú za génovú manipuláciu a génovú terapiu. Tento názor je ale nesprávny keďže: Génová terapia je metóda, ktorá bola vyvinutá na liečbu chorôb pri ktorých v ľudských bunkách napríklad chýba určitý gén na to, aby mohli správne fungovať. Pri génovej terapii sa vkladá prostredníctvom vírusu do ľudskej bunky gén, aby sa nahradil chýbajúci, alebo nefunkčný gén. Vkladá sa väčšinou v podobe DNA, lebo tá vydrží v bunkách relatívne dlho. Iná možnosť je vložiť do bunky gén prostredníctvom retrovírusu, ktorý prepíše svoju RNA do DNA prostredníctvom takzvanej reverznej transkriptázy, ktorú si zo sebou prinesie sám vírus. Každopádne, podstatou génovej terapie je, že gén, ktorý sa do buniek vkladá v nich vydrží dlho, dokonca doživotne. Ovplyvní sa tak genóm bunky, ktorá bola cieľom génovej tetapie,“ pokračoval s odborným výkladom.

„To vám potvrdí každý molekulárny biológ“

Sabaka ďalej napísal, že pri mRNA vakcínach sa do buniek v mieste vpichu vkladá mRNA, ktorá má ale sama o sebe veľmi krátky polčas (niekoľko dní). A keďže obsahuje špeciálne upravený U nukleotid (pseudouridín) a ORF sekvenciu, nemôže sa podľa neho ani prepísať do DNA prostredníctvom reverznej transkriptázy a integrovať do genómu. „Nemá žiadnu šancu začleniť sa do ľudského genómu. Ľudská bunka môže vzácne obsahovať reverznú transkryptázu, tá ale nemá žiadnu šancu dostať špeciálne upravenú mRNA v podobe celého génu do genómu bunky. To vám potvrdí každý molekulárny biológ. Ak by sa hoci aj normálna, nijako neupravovaná vírusová RNA len tak mirnix dirnix, mohla začleňovať do našej DNA a následne exprimovať, to isté by sa dialo aj pri infekcii koronavírusom, lebo aj pri nej si RNA pláva v našich bunkách. Každá vírusová infekcia by bola takou „génovou terapiou“. Najhoršie by to mali ľudia po prekonaní Covid19 lebo virusovou RNA boli zasiahnuté skoro vsetky tkanivá, nie len bunky vo svale ramena, spresnil Sabaka.

„Vakcinácia určite nie je génová terapia“

„Pľúca ľudí, čo prekonali Covid19 by boli navždy plné spike proteínov, čo samozrejme nie sú. A naše nosy by zasa boli plné génov vírusu chrípky s nádchy. Ako hovorí profesor Leif Erik Sander z Charité University Hospital v Berlíne, ak by bol prepis RNA do DNA a následná integrácia do genómu častý jav, náš genóm by už bol takýchto úsekov tak preplnený že by sa do neho nezmestila žiadna iná genetická informácia. Vakcinácia teda určite nie je génová terapia. Prečo? Lebo sa nijako nemení genóm buniek, nič sa do genómu nevkladá a mRNA, ktorá pláva v cytoplazme mimo jadier buniek sa do pár dní rozpadne. Okrem toho. Po mesiaci od očkovania sa v tele spike protein už nenachádza,“ uzavrel Sabaka s tým, že k svojmu obsiahlemu výkladu pridal aj na odkazy zdrojov, z ktorých podľa vlastných slov čerpal.

Zdroj: fb/peter.sabaka


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Doktora Sabaku „prefackala“ Belousovová: Ako si vy vôbec dovolíte toto tvrdiť?!

4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti