eReport.sk
Infektológ Peter Sabaka. Foto: FB/MZ SR

Sabaka o zisteniach z USA: Predpoklad je, že očkovaní šíria deltu rovnako ako neočkovaní. Je tu však rozdiel!

Z USA prišli nové údaje o koronavíruse. Očkovaní v prípade delta variantu majú podľa tamojšieho Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) porovnateľnú vírusovú nálož ako nezaočkovaní. Čo však tieto zistenia znamenajú? Roznášajú zaočkovaní vírus tak isto ako nezaočkovaní? Portál eReport oslovil s touto otázkou infektológa Petra Sabaku.

Americký úrad zverejnil minulý týždeň v piatok v pravidelnej správe o chorobnosti a úmrtnosti prekvapivé údaje. Informoval, že infekcia pri delta variante má podobne vysokú nálož vírusu SARS-CoV-2 u očkovaných ako u neočkovaných ľudí. CDC preto nariadil opätovné nosenie rúšok aj pre plne zaočkovaných v rizikových regiónoch USA.

Je predpoklad, že očkovaní sú rovnako infekční

Ako si tieto nové údaje vyložiť? Sú zaočkovanci takí istí šíritelia pandémie ako antivaxeri či nie? „Keď sa zaočkovaný človek náhodou nakazí, tak mu namerali rovnakú vírusovú nálož v nose ako keby zaočkovaný nebol a nakazil sa. Dá sa z toho nepriamo teoreticky vyvodzovať, že človek, ktorý sa zaočkoval a napriek tomu sa nakazil je rovnako infekčný ako keby sa nakazil nezaočkovaný,“ pripustil lekár infektológ Peter Sabaka.

Upozornil, že to neplatí absolútne, ale predpokladá sa to. „Neexistuje pre to nejaký jasný dôkaz, že ten, ktorý je zaočkovaný naozaj roznáša to ochorenie keď sa nakazí rovnako ako nezaočkovaný, pretože to sa nesledovalo. Ale nepriamo to o tom vypovedalo,“ priblížil infektológ.

Zároveň však pripomína aj štúdie, ktoré dospeli k iným výsledkom ako americké CDC. „Na druhej strane je tu jedna štúdia z Izraela, ktorá hovorí, že tí ľudia, ktorí boli zaočkovaní a nakazili sa, tak aj keď boli v kontakte s inými ľuďmi, tak v 80% z nich nenakazilo nikoho. A 20% nakazilo. To je viacero dát, ktoré sú v rozpore a ťažko povedať čo z toho jednoznačne vyvodiť,“ poukázal na nejednoznačnosť aktuálnych poznatkov.

Hlavný rozdiel je v riziku nákazy

Zdôraznil však, že zaočkovaní sú aj v prípade, ak by roznášali rovnakú nálož vírusu ako neočkovaní, menším rizikom pre šírenie pandémie. „Čo určite už vieme je to, že keď sa človek očkovaný nakazí, tak naozaj môže niekoho nakaziť. Keby sme hovorili opak, tak by sme nemali pravdu. Keď sa niekto očkovaný nakazí, môže aj on niekoho nakaziť, ale vieme, že vakcíny znižujú prenos koronavírusu v prvom rade tak, že znižujú riziko, že sa ten zaočkovaný vôbec nakazí,“ upozornil.

Čo hovoria štúdie o delta variante:

  1. Vakcína comirnaty od Pfizer-BioNTech
  2. Peter Sabaka
  3. Delta variant, koronavírus, covid
  4. Delta variant, koronavírus, covid
  5. Delta variant, koronavírus
  6. Izrael, koronavírus
  7. Delta variant, koronavírus, covid

Najväčší rozdiel preto podľa neho je, že zaočkovaný človek má oveľa menšiu šancu sa nakaziť. „Aj pri delta variante, keď je niekto očkovaný, tak má 80% ochranu pred nákazou ako takou. To znamená, že sa nakazí s omnoho menšou pravdepodobnosťou ako človek, ktorí očkovaní nie je a tým pádom aj s omnoho menšou pravdepodobnosťou by mohol fungovať ako prenášač ochorenia,“ vysvetlil Sabaka. Doplnil, že okrem toho plne vakcinovaní ľudia majú rapídne nižšie riziko hospitalizácie či úmrtia na covid.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sabaka o zisteniach z USA: Predpoklad je, že očkovaní šíria deltu rovnako ako neočkovaní. Je tu však rozdiel!

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti