eReport.sk
foto: shutterstock

Ďalšia rana pre Ivermektín? Infektológ Sabaka upozornil na novú štúdiu popierajúcu jeho účinky

Vo februári vkladali do antiparazitického lieku Ivermektín určeného pôvodne pre zvieratá mnohí. Jeho zástancovia argumentovali jeho pozitívnymi účinkami priamo u pacientov bojujúcich ochorením COVID-19. Jeho odporcovia a skeptici naopak upozorňovali na nedostatok overených dát v jeho prípade. Zdravotnícke regulačné úrady ho napokon neodporučili používať proti koronavírusu, ale naďalej schvaľovali klinické testovanie. Jeden z odporcov užívania lieku lekár infektológ Peter Sabaka teraz dáva do pozornosti novú štúdiu, ktorá dáva za pravdu jeho názoru.

Európska lieková agentúra (EMA) aj svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v marci neodporučila používanie Ivermektínu na liečbu ani prevenciu ochorenia COVID-19. Pripustila ho iba v rámci navrhnutých klinických štúdií. Jedna z takýchto štúdii je aj od skupiny Cochrane a prívržencov Ivermektínu veľmi nepoteší.

„Cochrane je nezávislá organizácia ktorá vypracováva nezávislé analýzy vedeckých dôkazov podporujúcich účinnosť nejakej liečby alebo liečebného postupu v klinickej medicíne. Jej analýzy sú považované za to najlepšie čo môžeme dosiahnuť v hodnotení úrovne vedeckých dôkazov a sú široko uznávané,“ začal vysvetľovať význam inštitúcie v príspevku na sociálnej sieti infektológ Peter Sabaka.

Infektológ Peter Sabaka – Foto: FB/MZ SR

Chýbajú presvedčivé dôkazy

Jej odborníci na základe štúdie potvrdili stanovisko európskej aj svetovej agentúry. „Žiaľ, ani v Cohrane neprišli k záveru, že by bol Ivermektín jednoznačne prospešný v liečbe COVID-19 a už vôbec nie, že by mohol byť alternatívou k prevencii očkovaním. Prečo? Lebo chýbajú presvedčivé dôkazy. Možno ozaj funguje, len to ešte nikto nikdy presvedčivo nedokázal,“ priblížil mladý infektológ Sabaka.

Viac o ivermektíne:

  1. Peter Sabaka
  2. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. žiada o počkanie s treťou dávkou

A preto sa podľa neho nedá spoliehať na Ivermektín. „Otázka či IVM používať je viac vecou viery ako vedy. A keď ide o život, ja radšej spolieham na vedu. Veď žijeme v 21.storočí. Samozrejme, pomodliť sa môže len pomôcť. Ale nie k Ivermektínu ani k FLCCC. Rovnaké názory majú aj odborné spoločnosti a organizácie ako NIH, IDSA, WHO, EMA a podobne,“ zakončil svoj príspevok Sabaka.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ďalšia rana pre Ivermektín? Infektológ Sabaka upozornil na novú štúdiu popierajúcu jeho účinky

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti