eReport.sk
Jana Bittó Cigániková
Jana Bittó Cigániková. Foto: ta3.com

Cigániková sa pri téme očkovania neovládla: Preboha živého, skúsme nešíriť takéto kraviny!

Stratila nad sebou kontrolu! Jana Bittó Cigániková (SaS) dnes v televíznom štúdiu predviedla ostrú “dámsku jazdu”. Richard Takáč zo Smeru sa zjavne nestačil čudovať, koaličná poslankyňa ho “zjazdila” ako malého chlapca. A dôvod? V diskusnej relácii televízie TA3 V politike sa bola na pretrase aj téma očkovania. Debata mala akú-takú úroveň, ale iba do chvíle, kým sa moderátor podpredsedu Smeru neopýtal či je zaočkovaný. Takáč úprimne priznal, že nie je a ani to nemá v pláne. A keď začal vysvetľovať, že prečo, prišlo sólo šéfky zdravotníckeho výboru. Slovo si vzala, aj keď jej ho moderátor neudelil.

Je všeobecne známe, že Cigániková je o pozitívnych účinkoch očkovania proti covidu skalopevne presvedčená, napokon dnes priznala, že je už zaočkovaná celá jej rodina oboma dávkami vakcíny – a to vrátane detí.

Priznala, že sa očkovala, aby mohla ísť k moru

Aj to je dôvod, že napriek odporúčaniam odborníkov (aj výzvam našich politikov), aby ľudia radšej dovolenkovali doma, je už rozhodnutá, že s rodinou strávia časť leta v zahraničí. Jednoducho, Cigániková verí, že keď je rodinka zaočkovaná, môžu si to dovoliť: “Áno priznám sa. Minulý rok sme neboli, mali sme veľmi ťažký rok v rodine, takže áno, zoberiem deti k moru.”

Na otázku moderátora, či s tým morom nemohla vydržať, keď to tak epidemiológovia odporúčajú, Cigániková reagovala: “Viete, my sme sa práve preto všetci komplet zaočkovali. Takže beriem to tak, že pokiaľ mám tie dve vakcíny, som očkovaná, som chránená, moja rodina takisto. Takže jednoducho na tú dovolenku teraz už pôjdem.”

Takáč poukázal na dobrovoľnosť a dostatok informácií

“Najväčšou motiváciou je sloboda,” zdôraznila Cigániková postoj SaS k očkovaniu. Za najhlavnejšie a zároveň doteraz nedostatočné považuje informovanosť a naozajstnú očkovaciu kampaň. “Teraz reálne neexistuje, táto téma bola podcenená,” povedala.

Podpredseda Smeru Richard Takáč v štúdiu čelil doslova ofenzívnej smršti Cigánikovej – Foto: tasr

Takáč súhlasí s tým, že ľudia nie sú dostatočne objektívne informovaní o výhodách, ale i rizikách vakcinácie. “Očkovanie musí ostať dobrovoľné,” povedal za stranu Smer-SD. Dobrovoľnosť a dostatok informácií sú podľa neho prirodzeným spôsobom, ako možno zvýšiť počet zaočkovaných. Finančné motivácie, ktoré predstavil minister financií, nepovažuje za správny postup, najmä, ak majú byť hradené zo štátneho rozpočtu. Pri sprostredkovacom bonuse sa obáva zneužitia.

Nepomohol ani argument s Krčmérym

Následne na otázku moderátora, či je zaočkovaný podpredseda Smeru odpovedal negatívne, s tým, že sa ani zatiaľ očkovať neplánuje. “Zatiaľ som nad tým neuvažoval,” priznal Takáč. Moderátor mu však nedal pokoj a opýtal sa ho, že ako potom inak motivovať ľudí k očkovaniu, keď on ako poslanec vakcínu proti covidu odmieta a či sa neobáva nákazy delta variantom. “Pozrite sa, už teraz je jednoznačne preukázateľné, napríklad z Veľkej Británie, že tí ktorí jednak umreli alebo sa nakazili, boli aj zaočkovaní ľudia,” stihol povedať poslanec Smeru a vzápätí na neho vyštartovala Cigániková: “Ale no, to nie je jednoznačne preukázané!” Takáč jej však pripomenul, že aj “pán Krčméry to povedal.”

A Cigániková? Tá sa následne už išla ako motorová píla. “Prosím vás, skúsme nešíriť takéto kraviny, inak sa to povedať. Počúvajte ma: Keď poviete ľuďom, že keď sa zaočkujú, že aj tak to dostanú, akože to je trochu fakt nešťastné!” – rozčuľovala sa liberálka v priamom prenose.

Cigániková: Vakcína chráni skoro stopercentne

“Samozrejme, veď nikdy sa nehovorilo, že vakcína je na sto celá nula, nula percent účinná. Môže sa stať, že sa nejakej malinkej desatine percenta, že ľudia, a najmä ľudia, ktorí ako prví sa chodia očkovať, a to sú tí, ktorí majú zdravotné problémy, tak jednoducho môže sa stať, že dostanú aj tú koronu, alebo delta variant. Ale čo je najdôležitejšie povedať, a na to zabúdate pri tej vašej argumentácii, čo sa tiež ukázalo, títo ľudia majú oveľa menšie príznaky a táto vakcína chráni pred hospitalizáciou a smrťou skoro stopercentne, toto je dôležité,” poúčala oponenta z opozície Cigániková.

Moderátor to nezvládol, Cigániková chce ísť k smerákom

Moderátor, ktorý nekultúrny spôsob diskusie zo strany saskárky mimochodom ticho toleroval, neupozornil ju, aby neskákala do reči, sa vzápätí Takáča ešte opýtal: “Faktom je, že podľa štúdie z Veľkej Británie viac ako 80-percentná zuaočkovanosť po druhej dávke, samozrejme znižuje to, že sa nakazíte deltou. Ešte ani toto vás nepresvedčí?”

“Ja sa na to pozerám úplne jednoducho: žijem aktívny život, športujem, zdravo sa stravujem, dodržujem všetky opatrenia. Zatiaľ som nie presvedčený o tom, aby som sa dal takou vakcínou, ktorá bola vymyslená, spravená za rok, rok a pol, očkovať…” – odpovedal poslanec Smeru a opäť svojou reakciou vyvolal výbuch Cigánikovej.

Aj tieto články vám ponúkame do pozornosti:

  1. Poslanec NRSR Richard Takáč

“Nebola vymyslená a spravená za rok a rok a pol, mRNA vakcína sa používa 20 rokov! Preboha živého, keď ide do takejto relácie nepripravený! Vy idete jeden hoax za druhým! Ja si teraz dávam za úlohu, že idem na váš klub sa porozprávať,” zaprisahala sa Cigániková, že veru pôjde medzi smerákov, aby im vysvetlila, ako sa veci s očkovaním a vakcínami majú.

V prípade otázky spoplatnenia testov, ktoré budú musieť absolvovať nezaočkovaní, si Cigániková osobne myslí, že jeden-dva PCR testy mesačne by mali byť zadarmo, ďalšie by si mali nezaočkovaní hradiť. Takáč je presvedčený, že štát by mal zabezpečiť na vlastné náklady aj test pre tých, ktorí prichádzajú z dovolenky, argumentuje nákladmi pre viacčlennú rodinu.

Hovorili aj o odvolávaní Matoviča

Poslanci sa venovali aj dianiu v parlamente pri odvolávaní ministra financií Igora Matoviča (OĽANO). Bittó Cigániková zdôraznila, že SaS sa pri hlasovaní zdržala preto, lebo ich záväzkom je koaličná zmluva. Pripomenula, že liberáli majú vážne výhrady k Matovičovmu pôsobeniu v čele rezortu financií i jeho komunikácii, odmietla však Matovičove tvrdenia, že šéf SaS Richard Sulík mal zháňať hlasy na jeho odvolanie. “Je to jedno z ďalších klamstiev Igora Matoviča,” zdôraznila.

Takáč povedal, že boli kuloárne informácie, že SaS chcela zahlasovať za odvolanie Matoviča. “Mali sme informácie, že aj Sme rodina takto lavírovala, pričom časť Za ľudí sa zdržala. Myslím si, že Igor Matovič za rok a pol jednoznačne preukázal, že je človek, ktorý nemá na svojom mieste čo robiť,” podotkol. Podľa Bittó Cigánikovej sa dôvody, pre ktoré opozícia chcela odvolať Matoviča z funkcie, týkali obdobia, za ktoré expremiér voči sebe už vyvodil politickú zodpovednosť.

Zdroj: tasr/eReport

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport