eReport.sk
Budaj, ktorý bol ministrom Matovičovej vlády a dostal sa do politiky cez kandidátku Igora Matoviča si myslí, že nová vláda pod vedením R. Fica na upevnenie svojej moci používa populizmus a lži.
Ján Budaj, foto: tasr

Chmelár: Budaj nikdy nebol demokrat. Je málo ľudí, ktorí prahli po moci tak chorobne ako on!


Budajovi nedemokratom? Vo štvrtok padla vláda Eduarda Hegera a dá sa nazvať, že i vláda Igora Matoviča. O pár hodín neskôr dostali premiér a financmajster ďalšiu tvrdú ranu pod pás! A to dokonca z vlastných radov. Z najväčšieho parlamentného klubu odišlo viacero poslancov. Podľa medializovaných informácií má isť o desiatich poslancov, ktorí spoločne založili „Občiansko-demokratickú platformu“. Na tomto novom „projekte participuje i minister životného prostredia Ján Budaj.

Na odchod vzbúrencov z vládneho hnutia, ktorí začali nedávno s otvorenou kritikou svojho straníckeho šéfa Igora Matoviča, reaguje i známy komentátor politického a verejného diania na Slovensku Eduard Chmelár.

Budajovi nedemokratom?

Vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár kritizuje šéfa envirorezortu Jána Budaja: „Ak ste dnes sledovali tlačovú konferenciu dezertérov z OĽaNO, ktorí sa nazvali „Občiansko-demokratická platforma“, nemohli ste si nevšimnúť, kto tomu šéfuje: starý intrigán Ján Budaj, ktorý nikdy nedokázal prejsť voľbami s vlastnou stranou, zato vždy našiel výťah, ktorý ho k moci vyniesol. VPN – HZDS – DEÚS – DÚ – SDK – Zmena zdola – OľaNO – Občiansko-demokratická platforma… taký je doterajší výpočet strán, na ktorých sa zviezol. Na tom by nebolo nič zvláštne, lebo nestabilita straníckeho systému na Slovensku je na samostatnú tému. Čo ma však vždy iritovalo, boli predstavy tohto arogantného autokrata a demagóga o demokracii.“

„Budaj chorobne prahol po moci“

„Ján Budaj nikdy nebol demokratom. Nemusím azda pripomínať, že nie každý antikomunista je demokrat. Budaj už na tribúnach Nežnej revolúcie nielen kádroval, kto môže vystúpiť, ale aj cenzuroval prejavy rečníkov. Hoci rád obviňuje iných z prahnutia po moci, v skutočnosti je len málo ľudí, ktorí prahli po moci tak chorobne ako on. Podľa svedectva Milana Kňažka to bol práve on, ktorý zašiel za Alexandrom Dubčekom a povedal mu, že nebude prezidentom, hoci podľa prieskumov verejnej mienky ho podporovala drvivá väčšina občanov Česko-Slovenska,“ píše Chmelár.

Foto: fb/eduardchmelar

Komentátor vo svojom príspevku na sociálnej sieti ďalej hovorí: „V marci 1990 drzo naliehal na vtedajšieho predsedu Slovenskej národnej rady Rudolfa Schustera, aby sa vzdal funkcie a prepustil ju jemu. V rozpore s oficiálnymi politickými dohodami tvrdil, že mu toto kreslo ako predsedovi VPN patrí. Skúsený a prefíkaný Schuster odkázal Budajovi, ktorý ani nepoznal parlamentné procedúry, že nech sa teda uchádza o dôveru poslancov, či ho zvolia. Parlamentná väčšina na výmenu predsedu sa však nenašla a o Budajovi sa nakoniec ani nehlasovalo. Bezohľadné správanie Jána Budaja sa stretlo vo verejnosti so značným znechutením a VPNka sa začala po prvýkrát prezývať „nová totalita“.

Agent ŠTB

Budaj sa neslávne preslávil i jeho pôsobením v Štátnej bezpečnosti (ŠTB), ktorá bola štátnou politickou tajnou službou. Agent „Domovník“. To bolo podľa registračných zväzok ŠTB krycie meno človeka, ktorý je dnes členom vlády.

Pred prvými slobodnými voľbami sa od neho VPN dištancovala, lebo vyšla správa, že podľa registračného zväzku číslo 23214 komunistickej ŠtB bol Ján Budaj vedený ako agent s krycím menom Domovník. Do parlamentu sa vrátil v roku 1998 v radoch Dzurindovej SDK. Ako poslanec nemilosrdne kádroval každého, kto nezodpovedal jeho videniu sveta. Dokonca aj do mediálnych rád odmietal ľudí, ktorí nesúhlasili s bombardovaním Juhoslávie, hoci to nijako nesúviselo s odbornou agendou, a správal sa ako člen previerkovej komisie na začiatku normalizácie. Azda len jeho nedostatočným vzdelaním si možno vysvetliť, že Ján Budaj nikdy nevedel rozlišovať medzi sociálnymi demokratmi, socialistami a komunistami, pre neho boli všetci ľavičiari komunisti.“

Ján Budaj v baretke

Foto: fb/jánbudaj

„Spolu so svojím najbližším spolupracovníkom Jurajom Smatanom založil stranu Zmena zdola, ktorá napriek svojmu názvu nijaké iniciatívy zdola nielenže nepodporovala, ale cielene im bránila, a slúžila len na výťah niekoľkých osôb k moci. Dnes sa sústreďujú na zákaz nepohodlných webov a ľudí, presadenie cenzúry, šovinistické útoky voči všetkému ruskému a pomáhajú vytvárať atmosféru strachu a paranoje, ktorá je slovenskou obdobou mccarthizmu. Preto keď dnes počúvate Jána Budaja, ako odmieta predčasné voľby, straší totalitou (sic!) a zmenou zahranično-politickej orientácie, nemôžete ho brať vážne. Nie náhodou sa obracia na mladých ľudí, ktorí nemajú historickú pamäť a potrebné skúsenosti. Zosnulý Milan Ftáčnik ho nazýval „prúdovou rybou“ – človekom, ktorý nedokáže konštruktívne pracovať, ktorý musí neustále vyhľadávať nepriateľov a vytvárať pocit ohrozenia. Bývalý predseda Koordinačného výboru VPN Juraj Flamik sa o ňom výstižne vyjadril, že okrem Zmeny zdola by sa mal intenzívnejšie venovať vlastnej zmene zvnútra.“

Chmelár varuje občanov

Minister životného prostredia ako nominant „demokratického a antikorupčného“ hnutia OĽANO dlhodobo deklaruje a rád o sebe hovorí, že je ako symbol „Nežnej revolúcie“ akýmsi symbolom demokracie a slobody. Chmelár to však evidentne vidí inak, preto dokonca varuje občanov, aby sa týmito vyjadreniami zo strany dnes už zrejme bývalého, blízkeho človeka Matovičovi nedali pomýliť.

„Nedajte sa preto pomýliť, keď dnes Ján Budaj volá po spájaní demokratov, ktorí vraj musia zabrániť novej totalite, a preto odmieta predčasné voľby. S demokraciou to nemá nič spoločné. Odštiepenecká platforma OĽaNO si chce len predĺžiť politický život, lebo na to, aby našli nový výťah do parlamentu, potrebujú čas. Ján Budaj ani nevie, čo znamená to slovo demokracia, že si vyžaduje pluralitu a rešpekt k iným názorom, teda vlastnosti, ktoré mu boli vždy cudzie. A okrem toho, zopakujem, čo som napísal v piatok: Je tragikomické, ak sa za „demokratov“ spupne vyhlasujú tí, ktorí sa nám 33 rokov po Nežnej revolúcii pokúšajú nahovoriť, že demokratické voľby, v ktorých by mohli utrpieť fiasko, budú „zánikom demokracie“ a že ľudia sú príliš hlúpi na to, aby si mohli správne vybrať. No ešte horšie je, keď to hovoria tí, ktorí dosadili na premiérsky stolec Matoviča a my sme im v tom nezabránili,“

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Maroš Žilinka.
  2. Dávať Ukrajine nádeje
  3. Podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽANO).
  4. Smer si stojí za slovom
  5. Gábor Grendel

Zanedbaný problém „Matovič“?

Títo ľudia nič nepochopili. Doteraz nepochopili ani to, že Matoviča mali riešiť v lete, nie teraz, keď sa jeho odchodom už nič podstatné nevyrieši. Nielenže trpia spasiteľským komplexom a myslia si, že musia Slovensko zachrániť, aj keď ich rekordne veľká väčšina ľudí odmieta. Oni si myslia, že s tými istými ľuďmi napravia to, čo sami pokazili. Ján Budaj dnes upozornil, že pravicové sily (ktoré si on pletie s demokratmi) za posledných dvadsať rokov nedokázali dovládnuť v riadnom volebnom období. Ja k tomu pridávam, že nikdy nedokázali vytvoriť silu, ktorá by získala výraznejšiu podporu v spoločnosti, vždy to museli nejako pozliepať z viacerých strán. Lenže ak si Budaj myslí, že tú dôveru spoločnosti získa tak, keď dovládne nasilu, na hrane zákona a proti vôli dvoch tretín obyvateľstva, tak je nielen ešte neschopnejší, než som si myslel.“

On je vyslovene nebezpečný. Každý jeden deň predlžovania tejto agónie iba zväčší porážku vládnych síl, ktorá je nevyhnutná. Ján Budaj nie je a nikdy nebol demokratom. Nie je ani liberálom, hoci mnohí považujú tento termín za nadávku. Je typickým extrémnym centristom, ktorý chápe demokraciu nie ako vládu ľudu, ale vládu nad ľuďmi. Považuje za nelegitímne všetky názory, ktoré nezdieľa on a ktorý vystupuje voči voličom ako demagóg a voči protivníkom ako hulvát. Treba sa mať pred ním na pozore, lebo OĽaNO (či už jeho jadro alebo odídenci) nám predvádza, že nielenže nevie dôstojne odísť. Oni sa nevedia vzdať moci. Najväčšie riziko pre demokraciu je dnes práve toto,“ uzavrel Eduard Chmelár v príspevku na sociálnej sieti.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chmelár: Budaj nikdy nebol demokrat. Je málo ľudí, ktorí prahli po moci tak chorobne ako on!

Odoberať
Upozorniť na
12 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre