tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Vojak odnáša petičné hárky za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách do Prezidentského paláca v Bratislave v pondelok 3. mája 2021.
Ilustračné foto: tasr

VIDEO Koalícia zarezala ústavnú zmenu: Kollára to mrzí, Matovič nechce porušiť sľub voličom!

Referendum o predčasných voľbách sa konať nebude. Jeho osud spečatila vládna koalícia, ktorá zablokovala možnosť potrebnej zmeny ústavy.

Priama demokracia a postavenie najvyššej suverenity ľudu, ako prirodzeného ústavodarného zhromaždenia, ktoré drží v rukách moc a voleným zástupcom ju len prepožičiava, zrejme nie je vládnej koalícii úplne po chuti.

Po rozhodnutí Ústavného súdu SR z júla tohto roku, ktoré takpovediac hodilo petičné hárky s takmer 600 tisíc podpismi občanov do koša a spustilo zástupy nielen politických reakcií, je dnes jasné, že ľud nemôže v hlasovaní rozpustiť parlament a vyvolať nové voľby.

Koalícia svoj sľub nesplnila

Z radov koaličných poslancov a ministrov sme po zastavení referenda ústavným súdom počuli silné vyjadrenia o tom, v akej veľkej úcte majú referendum a vôľu ľudu. Jednotliví predstavitelia sa predbiehali vo vyhláseniach, kto by výsledky referenda rešpektoval a kto nie. Všetci zároveň utvrdzovali verejnosť v tom, ako veľmi si ctia piliere demokracie, ku ktorým referendum patrí.

„Máme to v našom programe. Sme za referendum. Je to dôležitý nástroj, ako vyjadriť vôľu ľudu a s týmto musíme súhlasiť, aj keby sa nám nemusel páčiť výsledok,“ vyhlásil Sulík.

„Takéto referendum bolo dvakrát pre nízku účasť neplatné a som presvedčená, že teraz to dopadne rovnako. Podporovať zvrátenú politiku Roberta Fica a Petra Pellegriniho nemienim,“ povedala Remišová.

„Povedal som to veľmi jasne, ja som proti predčasným voľbám. Myslím si, že máme silný záväzok z volieb v roku 2020. Máme pred sebou veľké výzvy a je dôležité, aby sme sa s týmito výzvami popasovali ako koalícia, ktorá vznikla v roku 2020,“ povedal premiér Heger.

„Za hnutie Sme rodina sme deklarovali pani prezidentke, že sme pripravení ísť do tejto veľkej novely. Sme pripravení urobiť zmenu ústavy a umožniť občanom rozhodnúť sa, vyjadriť sa v referende o skrátení volebného obdobia, aby sa mohli aj k tejto otázke vyjadriť,“ povedal Kollár.

Matovič hovorí o rozpore s predvolebným programom

Po poslednom rokovaní vlády je však nad slnko jasné, že žiadna veľká zmena ústavy sa nechytá a vládna koalícia referendum rozhodne nepodporí. Vládni politici zároveň avizujú, že ich cieľom je dokončiť celé funkčné obdobie do roku 2024.

Pred pol rokom predniesol v pléne Národnej rady SR návrh na zmenu ústavy nezaradený poslanec Tomáš Taraba. Koaliční poslanci však jeho návrh odmietli, čo znamenalo, že ďalšie podobné hlasovanie sa môže konať len tento december. Hlasovanie by však musela spustiť koalícia, ktorá drží v rukách karty na zmenu ústavy. Tá však túto myšlienku na zasadnutí vlády zarezala, aj napriek sľubom, ktoré dávala verejnosti a opozícii.

Matovič pre RTVS na otázku či dá súhlas na ústavné zmeny reagoval takto: „Keďže by to bolo v rozpore s našim predvolebným programom, to znamená sľubom voličom, tak určite nie.“

Kollár: Sú tu tie vážnejšie témy

Šéf parlamentu Boris Kollár síce vyjadril nad zablokovaním predmetnej ústavnej zmeny koalíciou ľútosť, už sa však ani nesnažil tváriť tak, ako pred zhruba pol rokom, že je zanieteným bojovníkom za práva občanov skrátiť volebné obdobie poslancov cez všeľudové hlasovanie. Partneri nemajú dostatok energie a času sa venovať týmto zámerom, ktoré proste prináša opozícia, lebo sú tu tie vážnejšie témy. Ale mňa to mrzí,“ reagoval pre verejnoprávnu televíziu líder Sme rodina.

Fico sa nádeje na referendum nevzdáva

Z opozičných radov však nádej na realizáciu referenda neutícha. Predseda Smeru Robert Fico sa už na niekoľkých tlačových besedách a verejných vystúpeniach vyjadril, že jeho strana bude robiť všetko preto, aby sa referendum mohlo uskutočniť. Aj keď by to malo predstavovať novú petičnú akciu a zber ďalších stoviek tisíc podpisov. Postoj koalície kritizuje aj šéf Hlasu Peter Pellegrini. Žiada, aby šéf parlamentu a predseda Sme rodina Boris Kollár na ďalšej schôdzi predložil novelizáciu ústavy. Ak tak neurobí, Hlas-SD chce iniciovať rokovanie s opozíciou o tom, či by nemal Kollár čeliť odvolávaniu.

„Neveríme vládnej koalícii, že má úprimnú snahu zmeniť ústavu. O to viac je teraz aktuálne začať zbierať podpisy a vyvolať súčasne dve petičné akcie. Jedna sa bude týkať zmeny ústavy a potom bude druhá petičná akcia, ktorá sa bude týkať výhradne parlamentných volieb,“ poznamenal Fico.

Zdroj: spravy.rtvs.sk

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Richard Sulík, šéf SaS.
  2. Robert Fico.
  3. Boris Kollár a Eduard Heger.
  4. Vojak odnáša petičné hárky za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách do Prezidentského paláca v Bratislave v pondelok 3. mája 2021.
  5. Čelní predstavitelia strany Smer-SD počas tlačovky.
  6. Robert Fico na snímke z videa.
  7. Robert Fico a podpredsedovia Smer-SD.
  8. Premiér SR Eduard Heger prichádza na summit EÚ v Bruseli vo štvrtok 16. decembra 2021.
  9. Prezidentka SR Zuzana Čaputová


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Koalícia zarezala ústavnú zmenu: Kollára to mrzí, Matovič nechce porušiť sľub voličom!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku