eReport.sk
Bývalý minister školstva
Juraj Draxler, exminister školstv. Foto: tasr

Draxler: Ide sa Ukrajina stať členom EÚ? Odpoveď je jednoduchá: nie.


Bývalý minister školstva sa zamyslel nad témou vstupu Ukrajiny do EÚ. Podľa neho Ukrajina dopadne ako Turecko, celé roky bude čakať, ale do únie sa nikdy nedostane. Páči sa mu aj to, že médiá za oceánom si všimli nový postoj novej slovenskej vlády voči Ukrajine.

Bývalý minister školstva sa zamyslel

„Európska rada, vrcholný orgán EÚ, dnes oficiálne otvorila s Ukrajinou prístupové rokovanie. To ale vôbec, ani náhodou neznamená, že sa máme chystať na nového suseda v EÚ,“ píše na Facebooku bývalý minister školstva.

Podľa neho to ukazuje prípad Turecka, ktoré si týmto procesom prechádza už mnoho rokov. „Dnes už v podstate turecká vláda uznala, že ich do EÚ reálne nikto nezoberie. To isté bude platiť v prípade Ukrajiny. Minimálne ďalších desať rokov, ale realisticky oveľa viac (ak ešte EÚ v dnešnej podobne bude existovať),“ myslí si J. Draxler.

Dodal, že prijímať Ukrajinu do EÚ nie je vôbec dobrý nápad. „Prijatie takej obrovskej, chudobnej krajiny s jej mnohorakými problémami by totiž fungovanie únie úplne rozvrátilo.

Nemohlo by to fungovať pri súčasných eurofondových pravidlách, pretože Ukrajina by bohatšie štáty kompletne vysala,“ píše bývalý minister.

Related Posts

  1. Bývalý minister školstva
  2. Kto ponesie zodpovednosť? Podľa bývalého ministra „Washington ovládajú kliky, ktoré chcú a potrebujú konflikty po celom svete.
  3. Bývalý minister školstva
  4. Fico a Pellegrini to vidia rovnako

Veľké krajiny by to nedovolili

A nielen to. Draxler si myslí, že staré krajiny únie by nič také nedovolili. „Nemci, Francúzi, ale ani Poliaci, Rumuni a jednoducho vôbec nikto by nedovolil, aby zrazu karty bruselskej politiky miešali politici z tak špecifickej, a stále pomerne ľudnatej (a teda bohatej na hlasy) krajiny ako Ukrajina,“ doplnil.

Bývalý politik je presvedčený, že rokovania sú len politické gesto. „Prečo teda tie rokovania? Ako politické gesto. A ono je mocné, časť bežných Ukrajincov stále veľmi počúva na to, že „je s nimi“ Amerika či „Európa“. A to sa týmto dosiahne. Máme sa z toho tešiť či byť kritickí? Úprimne, z nášho pohľadu je to takmer jedno. Samotné postupné pripútavanie Ukrajiny k nám, k únii, je niečo, s čím asi väčšina rozumných ľudí súhlasí. A Ukrajinci tiež – predsa len, sme v zásade najbohatší región sveta a tí, čo sú vonku, by sa radi pripojili,“ myslí si bývalý minister.

Problém podľa Draxlera je, ak sa motív hospodárskej spolupráce prelína s motívom podpory agresívnej politiky amerických neoconov. „To, o čo sa ale treba snažiť, je práve, aby „európsku kartu“ nezneužívali tie najhoršie euroatlantické agresívne kruhy. A na to čiastočný vplyv mať vieme,“ myslí si bývalý politik.

Podľa neho, slovenská vláda konala pri hlasovaní o Ukrajine v Bruseli presne tak, ako mala. „Dnes máme inteligentnú zahraničnú politiku a vyberáme si tie konflikty, ktoré vieme vyhrať a ktoré majú zmysel,“ dodal.

Na záver Draxler komentuje, že nový postoj novej vlády si všímajú aj za oceánom. „Po voľbách si všimli aj tie najvýznamnejšie americké publikácie, že Slovensko zo štátneho už nepošle na Ukrajinu ani náboj. Dokonca to uvádzali ako príklad toho, že Európania sa postupne od podpory vojny odvracajú. …A to je rozhodne oveľa lepšia politika, ako robiť len slepého pudlíka štekajúceho podľa toho, kto na akú píšťalku vo Washingtone zapíska,“ uzavrel bývalý minister.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Draxler: Ide sa Ukrajina stať členom EÚ? Odpoveď je jednoduchá: nie.

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: