eReport.sk
Marek Krajčí a Peter Magát, foto: tasr

Samovražda v Krajčího rezorte. Zamestnanec Národného ústavu detských chorôb sa zastrelil!


Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) na seba strhol takmer pred rokom pozornosť, keď z minúty na minútu skončil dlhoročný generálny riaditeľ Ladislav Kužela. Táto výmena v rezorte zdravotníctva pod vedením Mareka Krajčího sa nestretla s pochopením a veľa zamestnancov následne na to odišlo. Dnes riešia ďalšiu nepríjemnosť. Jeden z riadiacich zamestnancov spáchal samovraždu. Bývalý kolegovia opísali neznesiteľné pracovné podmienky pod novým vedením ako možný dôvod zúfalého činu šéfa technického odboru ústavu Norberta N.

Bossing je rafinované šikanovanie nadriadeným. Dlhý čas tento problém sužoval podľa kolegov aj mladého Norberta. N. (†36). Na život si siahol doma v pondelok. Na budove ústavu je už vyvesená čierna vlajka a vylepené smútočné parte. Norbert pracoval ako technický riaditeľ NÚDCH a kolegovia ho opisujú ako vždy veselého a nápomocného človeka. Jediné trápenie mu v týchto dňoch, podľa ich vyjadrení spôsobovalo nové vedenie ústavu. Každý deň sa vraj stretával so šikanovaním.

Expresná výmena

Riaditeľom ústavu je od konca mája Peter Magát, vyštudovaný lesník. Na poste generálneho riaditeľa vymenil dlhoročného lekára a manažéra s obrovskými skúsenosťami v zdravotníctve Ladislava Kuželu, ktorý vo funkcii pôsobil sedem rokov: „Dnes sme sa dozvedeli, že bez vysvetlenia končí naše vedenie. Nejdem sa určite rozpisovať, ani obhajovať. Rozhodnutie samozrejme prijímam. Naše výsledky ste mohli vidieť sami,“ uviedol Kužela v liste, ktorý zaslal do médií v máji minulého roku. Odvolaná bola vtedy celá rada riaditeľov ústavu a nastúpila nová garnitúra s požehnaním ministra zdravotníctva Mareka Krajčího.

Šikana na pracovisku?

Nové vedenie náš zdroj z prostredia NÚDCH opisuje nelichotivým spôsobom. Vraj takého nadriadeného ako je Peter Magát by nikomu neželal. Podriadení mali vraj problém už v momente keď ho zle titulovali. Potýkal sa s tým aj Norbert. „Bol vždy nápomocný, bol ochotný riešiť aj problémy iných. Bola to jedna vyrovnaná osoba. Mladý, pekný chalan. Minulý rok sa síce rozišiel s priateľkou, ale tam mali už všetko vysporiadané. Jediné čo ho trápilo bola šikana na pracovisku,” zveril sa nám dnes už bývalý zamestnanec. „Každý deň ho kontrolovali či si presne o siedmej klikol príchod, kedy si klikol odchod. Nemohol sa pohnúť z miesta. To bolo na dennej báze. Keď to porušil dostal ihneď zápis. Čo odovzdal, to bolo zlé. Dokonca v ten deň keď sa zabil vraj dostal zápis za nejaký údajný prešľap, ale to už nevedel, lebo druhý deň neprišiel do práce. Bol už mŕtvy,” šokuje náš zdroj. V blízkej budúcnosti vraj plánoval s prácou skončiť. Bolo toho na neho veľa.

Vedel o problémoch

Bývalý šéf NÚDCH Ladislav Kužela mal s Norbertom blízky vzťah. Smrť kamaráta nevie predýchať. Spomína na neho ako na zodpovedného pracovníka: „Nebol to len spolupracovník, ale aj blízky priateľ. Keď toľko spolu pracujete a v takých náročných podmienkach, tak to vedie aj k bližším vzťahom. Bol ten typ človeka, ktorý vedel čeliť vždy problémom. Doteraz to neviem rozdýchať. Bol technický vedúci na úseku, kde problémy boli doslova 24 hodín 7 dní v týždni. Či to bola sobota, nedeľa večer, dovolenka, vždy keď bolo niečo dobehol osobne. Nedelegoval prácu na iných. Bol to jeden plne zodpovedný, akčný, mladý muž,” povzdychol si. O jeho trápení na pracovisku vedel, keďže sa mu opakovane s problémami zveroval: „Priznám, riešil aj to že porovnával, keď sme my robili aká bola atmosféra a akým spôsobom sa s ním teraz jednalo. Áno, čo viem pracovnú pohodu nemal.”

Udalosť potvrdila aj hovorkyňa krajského riaditeľstva policajného zboru Lucia Miháliková: „Môžeme potvrdiť, že sme prijali oznámenie o tele muža bez známok života so strelným zranením, ktoré sa nachádzalo v jednom z bytov na Račianskej ulici. Na zistenie presnej príčiny smrti bola nariadená pitva. Poverený policajt začal v tomto prípade trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia.“

Nové vedenie Národného ústavu detských chorôb si po nástupe dávalo za svoje priority zdravé vzťahy v ústave. Zatiaľ sa im to, zdá sa nedarí. Kontaktovali sme hovorkyňu Národného ústavu detských chorôb Danu Kamenickú. ,,Je nám nesmierne ľúto každej ľudskej tragédie. Aj vzhľadom na ochranu súkromia pri udalostiach podobného typu vo všeobecnosti, uvedené nebudeme bližšie komentovať,“ vyjadrila sa stručne.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Samovražda v Krajčího rezorte. Zamestnanec Národného ústavu detských chorôb sa zastrelil!

16 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne