eReport.sk

Budúcnosť koalície: Čo hovorí na rozpad strany Za ľudí Matovič a iní politici?

AKTUALIZOVANÉ – O situácii v koalícii po prestupe časti členov Za ľudí do klubu SaS má rokovať koaličná rada, potvrdili ministri kultúry Natália Milanová a obrany Jaroslav Naď. Budúcnosť ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej vo funkcii záleží podľa Naďa na dohode. Premiér Eduard Heger nateraz situáciu nechcel komentovať. Sme rodina sa podľa ministra práce Milana Krajniaka vyjadrí k zmenám na koaličnej rade. Uviedli to pred rokovaním vlády.

„Jedna vec je to, čo očakávajú jednotlivci, a druhá vec je to, na čom sa dohodne koalícia. Koalícia o tejto novej situácii bude rokovať a urobí nejaké závery,“ komentoval Naď. V dianí v Za ľudí ide podľa neho viac o rokovanie o osobných záujmoch ako o záujmoch krajiny. „Na rokovaní vlády som nevidel obsahové spory medzi ministerkami, sporili sa len o to, kto bude predsedníčkou,“ poznamenal.

Kolíková podľa Naďa nemusí zostať ministerkou. Poukázal na to, že SaS dostala po voľbách o jeden mandát viac, ako jej prináležalo na základe výsledkov. Rovnaká situácia nastane aj keď Kolíková zostane na svojom poste. Všetko podľa neho závisí od dohody v koalícii.

Prečítajte si:

  1. Veronika Remišová, Richard Sulík a Mária Kolíková.
  2. Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Veronika Remišová (Za ľudí)
  3. Takže nie je to hon na opozíciu?
  4. Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí).
  5. Mária Kolíková (Za ľudí).
  6. Igor Matovič (OĽANO) a Boris Kollár (Sme rodina).
  7. Zľava Veronika Remišová a Mária Kolíková.

Krajniak zdôraznil, že pre hnutie Sme rodina ostáva prioritou napĺňať svoje programové ciele. K prípadným zmenám v prerozdelení ministerských postov a nominácií sa chce Sme rodina vyjadriť v pondelok (13. 9.) na koaličnej rade.

Ministerka kultúry pripomenula, že situácia sa dala očakávať. „Smerovali k tomu vyjadrenia oboch paní ministeriek zo strany Za ľudí,“ povedala. To, čo sa stalo, nastavilo podľa nej novú situáciu a jej vývoj v tejto chvíli nechce komentovať. „Bude to predmetom koaličných rokovaní,“ dodala.

Matovič a rozdelenie postov vo vláde

Naďalej platí koaličná dohoda. V súvislosti s odchodom časti poslancov Za ľudí do klubu SaS a otázkami okolo možného prerozdelenia ministerských mandátov z toho vyplývajúcich to pred rokovaním vlády zdôraznil minister financií SR a líder OĽANO Igor Matovič.

„V koaličnej dohode sú všetky odpovede aj na otázky týkajúce sa rozdelenia mandátov vo vláde,“ povedal. Je presvedčený, že dohody musia platiť nielen vtedy, „keď nám to vyhovuje, ale aj vtedy, ak sa pôvodná situácia zmení a už to nie je podľa našich predstáv“. „Koaličnú dohodu sme neuzatvárali nato, aby sa menila, ak dôjde k situácii, že niektorej politickej strane prestane vyhovovať,“ zdôraznil. Prípadné snahy ju meniť dal do súvislosti s možnými snahami povaliť vládu.

Hnutie OĽANO v stanovisku uviedlo, že koaličná dohoda platí a v nej je všetko jasne napísané. „Ak chce nejaký koaličný partner otvárať a meniť koaličnú dohodu, svoju požiadavku musí tlmočiť tam, kam sa to patrí – na koaličnej rade,“ uviedol Peter Dojčan z mediálneho tímu hnutia.

Prioritou pre Matoviča a OĽANO je udržať koalíciu a jej mandát. Na otázku, či by chcel, aby sa Veronika Remišová v tejto situácii vrátila do OĽANO, Matovič povedal, že Remišová z OĽANO nikdy reálne nevystúpila. „Ona  pobudla niekde inde, zablúdila a možno sa niekedy vráti,“ povedal.

Článok pokračuje na ďalšej strane


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Budúcnosť koalície: Čo hovorí na rozpad strany Za ľudí Matovič a iní politici?

Najnovšie