eReport.sk
Veronika Remišová, Richard Sulík a Mária Kolíková.
Veronika Remišová, Richard Sulík a Mária Kolíková. Foto: tasr

Poslanci zo Za ľudí odchádzajú k Sulíkovi! Príde Kolíková o ministerstvo? Remišová: Nie je to tragédia


AKTUALIZOVANÉ – Je to potvrdené! Frakcia okolo ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej opúšťa definitívne stranu Za ľudí a pridá sa k poslancom v parlamentnom klube strany Sloboda a Solidarita (SaS). „Klub SaS sa tak rozrastie zo súčasných 13 na 19 poslancov. Klub Za ľudí zanikne, keďže nebude spĺňať minimálny počet, čo je osem zákonodarcov,“ informoval v utorok markizacky portál tvnoviny.sk. Zároveň platí, že ak poslanci okolo Kolíkovej prejdú do „košiara“ liberálov, môže podľa ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) nastať situácia , že Kolíková už ako šéfka rezortu spravodlivosti skončí. Na informáciu o už „uvarenom“ odchode časti svojich poslancov k sulíkovcom reagovala v utorok okolo polnoci aj samotná šéfka Za ľudí, Veronika Remišová.

Veď to nie je žiadna novinka, už mesiace hovorím, že len hľadajú cestu, ako aj odísť zo strany, aj si zachovať funkcie, ktoré vďaka strane získali.

Veronika Remišová v reakcii na odchod časti svojich poslancov do SaS.

Liberáli už v tejto súvislosti v utorok popoludní zvolali na stredu 8. septembra aj tlačovú konferenciu (TK). „Aktuálna politická situácia. Na TK bude informovať  predseda SaS a minister hospodárstva SR Richard Sulík, ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková, predsedníčka poslaneckého klubu Anna Zemanová a poslanci NR SR,“ píše sa v pozvánke, ktorú médiám rozposlal hovorca SaS Ondrej Šprlák.

PEKNE POKOPE: Zľava podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová, podpredseda vlády Sr a minister hospodárstva SR Richard Sulík a ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková počas 13. schôdze vlády SR v piatok 24. apríla 2020 v Bratislave. – Foto: tasr

„Podľa našich informácií oznámia spojenie síl s tým, že odídenci zo Za ľudí vstúpia do klubu SaS. Zatiaľ nie je zrejmé, či strana Za ľudí zostane súčasťou koalície alebo sa otvorí koaličná zmluva, ktorá opäť zadefinuje nové politické pomery,“ informujú tvnoviny.sk.

Remišová: Veď to nie je žiadna novinka

A čo na to líderka Za ľudí Veronika Remišová? V reakcii na pôvodný článok portálu eReport, (potom sme text vrátane titulku aktualizovali – pozn. red.), presnejšie v komentári na svojom facebookovom profile, odpísala nasledovné: „Veď to nie je žiadna novinka, už mesiace hovorím, že len hľadajú cestu, ako aj odísť zo strany, aj si zachovať funkcie, ktoré vďaka strane získali. Nie je to žiadna tragédia, napríklad taká SaS prežila 3 vlny štiepenia aj rozpad poslaneckého klubu, u mladých strán je to žiaľ na Slovensku častý úkaz. V strane chytáme reštart, veľká väčšina stoviek členov strany chce pracovať na riešeniach pre Slovensko, nie riešiť niekoho túžbu po funkcii.“

Zdroj: fb/remisova.veronika

Naď: Kolíková by mohla prísť o ministerstvo

To, či ostane súčasná funkcia aj Márii Kolíkovej však nie je zatiaľ isté. Minister Jaroslav Naď (OĽANO) v markizackej relácii Na telo plus uviedol, že pokiaľ kolíkovci prejdú do SaS, môžu prísť o ministerstvo spravodlivosti. „Keď si prepočítate volebné výsledky, strane SaS to matematicky vychádzalo niekde okolo 2,3 ministra, ale majú troch a na úkor OĽaNO. Keby sa aj stalo, že Mária Kolíková prejde so svojou frakciou do klubu SaS, tak by mali mať 3,1 ministra a tri ministerstvá stále majú. Mohlo by sa tak stať to, že by Mária Kolíková už nebola ministerkou a ministerstvo spravodlivosti by matematicky mohlo pripadnúť OĽaNO. Nechcem tým nič prejudikovať, lebo ani nevieme, či vstúpia do klubu SaS,“ reagoval v utorok šéf rezortu obrany.

Zemanová si nevie predstaviť, aby zostali nezaradení

Aj keď sa v utorok podľa správy TASR, ktorá vyšla krátko pred 16.00 h popoludní šéfka klubu SaS Zemanová nechcela k spájaniu kolíkovcov a liberálov bližšie vyjadrovať, priznala že treba byť politickými realistami. „Určite by nebolo vhodné, aby koaliční poslanci boli zaradení medzi nezaradenými, to by bolo politicky amatérske,“ uviedla pre TASR s tým, že sa zvažujú rôzne alternatívy.

Remišová vraj vylučuje všetkých s odlišným názorom

Členovia skupinky okolo ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) hovoria, že predsedníčka strany Veronika Remišová ich chce zo strany vyhodiť a nemá záujem ďalej spolupracovať. „Návrh pozastaviť výkon práv členov frakcie je len ukončením procesu absolútneho ovládnutia strany samotnou predsedníčkou,“ povedal pre TASR poslanec a podpredseda Za ľudí Vladimír Ledecký.

„Sťahovanie“ od Remišovej naznačila aj ďalšia poslankyňa strany, ktorú založil exprezident Andrej Kiska. „Uvažujeme nad rôznymi možnosťami ako jednak nenarušiť stabilitu koalície v prebiehajúcom zápase o spravodlivé Slovensko a jednak naplniť program, ktorý sme vo voľbách ľuďom sľúbili,“ skonštatovala pre TASR poslankyňa a členka predsedníctva Vladimíra Marcinková. Dodala, že v spolupráci s Remišovou je to v súčasnej situácii nemožné, „vzhľadom na to, že zo strany vylučuje všetkých, ktorí majú odlišný názor od toho jej“.

Stretávajú sa s podporovateľmi v regiónoch

Poslanec a člen predsedníctva Tomáš Lehotský hovorí, že odísť zo strany nie je jednoduché rozhodnutie. „Sme to práve my, ktorí sme momentálne zo strany vytláčaní, ktorí sme ju z nuly budovali. Nejde o status, ale o všetok ten čas, úsilie a ľudský kapitál, ktorý stále v členskej základni vnímame,“ povedal s tým, že strana Za ľudí sa „radikálne“ mení a nove vedenie sa postupne odkláňa od hodnôt, na základe ktorých ju budoval Andrej Kiska.

Členovia frakcie uviedli, že sa stretávajú so svojimi podporovateľmi v regiónoch, od ktorých cítia podporu.

To, že sa k niečomu schyľuje, naznačil aj Kollár

Možný odchod poslancov Za ľudí a Kolíkovej do SaS naznačil cez víkend predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár. Ak sa tak stane, nevylučuje zmeny v koalícii. „Myslím si, že Mária Kolíková s odídencami zo strany Za ľudí prejdú do strany SaS, a potom stratíme koaličného partnera,“ uviedol Kollár. Zdôraznil, že koalícia nemôže mať jedného z partnerov, ktorý má dva až štyri hlasy. Podľa neho je možné, že potom by nastali zmeny v koalícii vrátane prerozdeľovania postov.

Aj toto by vás mohlo zaujímať:

  1. ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí), predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) a vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) .
  2. Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí).
  3. Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí)
  4. Andrej Kiska (vpravo) odchádza zo snemu strany Za ľudí po tom, čo za novú predsedníčku strany bola zvolená Veronika Remišová (vľavo), 8. augusta 2020 v Trenčianskych Tepliciach.
  5. Vladimíra Marcinková (Za ľudí) s ochranným rúškom na tvári
  6. Veronika Remišová
  7. Veronika Remišová, vedľa František Majerský.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Poslanci zo Za ľudí odchádzajú k Sulíkovi! Príde Kolíková o ministerstvo? Remišová: Nie je to tragédia

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne