eReport.sk
Zľava Veronika Remišová a Mária Kolíková.
Zľava Veronika Remišová a Mária Kolíková. Foto: tasr

Politológ o úteku kolíkovcov: Čo bude s ministerkou spravodlivosti a ako dopadne Remišová?


Poslanecký klub Za ľudí v parlamente sa de facto rozpadol! Šesť vzbúrencov okolo ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej dalo košom líderke strany Veronike Remišovej a odchádza do klubu SaS. Podľa politológa Tomáša Koziaka sa tým pádom zrejme bude otvárať koaličná zmluva, no k prerozdeleniu ministerstiev podľa neho nepríde. Pre portál eReport zdôraznil, že váha Richarda Sulíka sa zvýšila a teraz už má reálnu silu na povalenie vlády.

„Je väčšia šanca, že sa bude koaličná zmluva otvárať. Už keď to povedal aj poslanec za Sme rodina Peter Pčolinský, myslím, že tie jeho argumenty sú dosť silné. Už v akej podobe sa otvorí je ťažko predpokladať, ale je väčšia šanca, že sa otvorí,“ myslí si Koziak. Narážal pri tom na vyjadrenie Kollárového poslanca, ktorý povedal, že poslanecký klub Za ľudí de facto zanikol a preto by meno strany malo zmiznúť z koaličnej zmluvy.

Za ľudí ako strana končí

Podľa politológa si však Remišová aj Kolíková svoje funkcie na čele svojich rezortov uhája. „Ja si myslím, že k prerozdeleniu ministerských postov nebude dochádzať. Všetko závisí od toho, do akej miery koaliční partneri budú silno trvať na svojich požiadavkách. Kľúčové môže byť to či Kolíková zostane ministerkou spravodlivosti a či Remišová zostane na MIRRI,“ zhodnotil.

Dôležité slovo budú mať podľa neho zvyšné koaličné strany. „V prípade Kolíkovej Richard Sulík jednoznačne povedal, že toto je jeho kľúčová požiadavka s ktorej neustúpi. Deklaroval to takým spôsobom, že trvá na tom, aby ministerka zostala na svojom poste. Myslím, že ani u Veroniky Remišovej nebude záujem ani zo strany OĽANO a Sme rodina Veroniku Remišovú vymeniť. Skôr si myslím, že obidve zostanú na svojich postoch,“ zamyslel sa Koziak.

Zdôraznil, že horšie je to už so samotným politickým subjektom, ktorý zakladal exprezident Andrej Kiska. „Strana Za ľudí budúcnosť nemá dobrú. V tých nadchádzajúcich voľbách tá strana prestane fungovať ako relevantný politický subjekt. Odchod ďalších ľudí túto stranu ešte viacej oslabí po tých predchádzajúcich vnútorných sporoch. Nepredpokladám, že sa Veronike Remišovej podarí konsolidovať stranu do takej podoby, aby ešte mohla súperiť o 5% hranicu vstupu do parlamentu,“ neveští im peknú budúcnosť politológ.

T

Politológ Tomáš Koziak – Foto: archív

Sulík už môže povaliť vládu

Dodáva, že jasným víťazom sa stali liberáli. „Možno povedať, že pozícia SaS-ky sa zlepší lebo tie počty sú jednoznačné. Richard Sulík môže garantovať 6 nových hlasov v rámci svojej politickej strany. Boris Kollár sa nebude chcieť vzdať svojej pozície silného článku v koalícii, no existujú aj iné páky na presadzovanie svojho názoru, než počet poslancov v rámci parlamentu,“ uviedol s tým, že teraz príde k tvrdým vnútrokoaličným vyjednávaniam.

SaS má ale karty rozdané najlepšie. „Hlas Richarda Sulíka bude silnejší, pretože vzniká prakticky trojkoalícia a Veronika Remišová dokáže garantovať dva alebo koľko poslancov. Lebo nevieme aká je pozícia Juraja Šeligu a Jany Žitňanskej v tejto situácii. Je to jednoducho málo, aby ona mohla byť dôležitým prvkom na vnútrokoaličných váhach,“ odpísal Koziak Remišovú. „Pokiaľ by Sulík povedal, že odchádza z vlády a podmieňuje niečo o čom koalícia jedná svojím zotrvaním vo vláde, v tomto prípade už má jeho poslanecký klub takú váhu, aby tú koalíciu dokázal položiť. To je zásadná vec,“ prízvukuje.

Zo Za ľudí ušlo šesť zákonodarcov k Sulíkovi:

  1. Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí).
  2. Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Veronika Remišová (Za ľudí)
  3. Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.
  4. Mária Kolíková
  5. Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.
  6. Vladimíra Marcinková (Za ľudí) s ochranným rúškom na tvári
  7. Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí)

Politológ si myslí, že politická kariéra Veroniky Remišovej sa blíži ku svojmu koncu a nasledujúce obdobie už bude pre ňu len labuťou piesňou. A nezmení to ani jej návrat k obyčajným ľuďom o ktorom sa teraz v kuloároch nahlas rozpráva. „Neviem si to predstaviť. Z OĽANO vyšla a ako sa hovorí dvakrát nevstúpiš do tej istej rieky a v tomto prípade si myslím, že to platí. Ona sama odišla z OĽANO kvôli štýlu politiky Igora Matoviča a neviem si predstaviť, že by po takomto výroku mohla do strany opäť vstúpiť. To už by bolo o osobnej nekonzistentnosti, poprela by sama seba,“ uzavrel Koziak.KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Politológ o úteku kolíkovcov: Čo bude s ministerkou spravodlivosti a ako dopadne Remišová?

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne