eReport.sk
Mária Kolíková (Za ľudí).
Mária Kolíková (Za ľudí). Foto: tasr

Politologička po odchode Kolíkovej: Možno hovoriť o konci strany Za ľudí. SaS získa na sile


Po odchode frakcie Márie Kolíkovej možno hovoriť o konci strany Za ľudí, myslí si politologička Aneta Világi z Univerzity Komenského v Bratislave. Pozícia SaS sa podľa nej posilní. Zároveň však príde o možnosť spolupracovať so Za ľudí a vytvárať tak spoločný tlak v rámci koalície. Predpokladá totiž, že zostávajúca časť strany Za ľudí bude preferovať pri spolupráci skôr OĽANO. Od koaličných partnerov očakáva zdržanlivý postoj a snahu o bagatelizovanie štiepenia strany Za ľudí.

„Strana Za ľudí síce formálne nemusí zaniknúť, avšak z hľadiska relevantnosti už s najväčšou pravdepodobnosťou nebude kľúčovým hráčom pri najbližších voľbách. Voličská podpora strany je dlhodobo nízka a personálne strana stráca lídrov, ktorí by mohli osloviť zaujímavú časť voličov. Preto ani z hľadiska koaličného potenciálu nemá strana čo ponúknuť,“ komentovala Világi.

Druhá najsilnejšia strana v koalícii

Pozícia SaS sa podľa politologičky posilní, stáva sa druhou najsilnejšou koaličnou stranou. „Na druhej strane, ak sa pozrieme na mocenské rozloženie v rámci koalície, kde sme mali možnosť pozorovať vytváranie podpory alebo spoločného tlaku najmä spoluprácou SaS a Za ľudí, z tohto pohľadu nemožno hovoriť o posilnení strany SaS,“ vysvetlila. Očakáva, že zvyšok Za ľudí sa v rámci koalície bude snažiť o užšiu spoluprácu skôr s OĽANO než SaS.

K úprave koaličnej zmluvy malo dôjsť, myslí si Világi. „Koaličná zmluva obsahuje aj prerozdelenie kľúčových postov v štátnej administratíve a toto prerozdelenie bolo postavené na počte mandátov, ktoré jednotlivé strany vo voľbách získali (aj keď nie úplne priamo úmerne). Ak nedôjde k zmene koaličnej zmluvy, nemusí už odrážať skutkový stav,“ skonštatovala. Poukázala na to, že ak Kolíková zostane ministerkou, SaS bude mať de facto štyroch, nie troch ministrov, ako vyplýva z koaličnej zmluvy. „Na druhej strane, koaličná zmluva nie je legislatívny dokument,“ dodala.

Prečítajte si:

  1. Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Veronika Remišová (Za ľudí)
  2. Takže nie je to hon na opozíciu?
  3. Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí).
  4. Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí)
  5. Igor Matovič (OĽANO) a Boris Kollár (Sme rodina).
  6. Peter Pellegrini.

„Doposiaľ sme mali možnosť pozorovať veľkú snahu o udržanie aktuálnej koalície pri moci, a preto predpokladám zdržanlivý postoj k tejto situácii a skôr snahu o bagatelizovanie štiepenia strany Za ľudí,“ dodala. Poslanci Národnej rady SR zo strany Za ľudí okolo Márie Kolíkovej končia v strane i poslaneckom klube. Odchádzajú do klubu SaS. Klub Za ľudí sa po ich odchode rozpadne, keďže v ňom nebude dostatok poslancov na jeho ďalšie fungovanie.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Politologička po odchode Kolíkovej: Možno hovoriť o konci strany Za ľudí. SaS získa na sile

KOMENTOVALI STE: