eReport.sk
ritský premiér Boris Johnson (druhý zľava) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kráčajú počas stretnutia centrom Kyjeva v sobotu 9. apríla 2022.
Britský premiér Boris Johnson (druhý zľava) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kráčajú počas stretnutia centrom Kyjeva v sobotu 9. apríla 2022. Foto: tasr/ap

Budú cvičiť ukrajinských vojakov? Johnson ponúkol Zelenskému spoluprácu

Britský premiér Boris Johnson, ktorý v piatok neohlásene pricestoval do Kyjeva na stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ponúkol Ukrajine rozsiahly výcvik tamojších vojakov. Pre agentúru Reuters to potvrdil jeho úrad na Downing Street 10. Londýn tvrdí, že by dokázal vycvičiť až 10.000 vojakov každých 120 dní.

Johnson chcel návštevou Kyjeva vyslať jasný odkaz ukrajinskému ľudu

„Moja dnešná návšteva uprostred tejto vojny, má vyslať ukrajinskému ľudu jasný a jednoduchý odkaz: Spojené kráľovstvo je s vami, kým nezvíťazíte,“ povedal Johnson počas spoločnej tlačovej konferencie v Kyjeve. Britský premiér dodal, že na Ukrajine dochádza k úmyselným útokom na civilistov zo strany ruskej armády, čo je podľa neho vojnový zločin a v tomto kontexte chápe, prečo Kyjev nemôže robiť kompromisy s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Podpora od Británie je pevná a rozhodná

Boris Johnson

„Mnoho dní tejto vojny dokázalo, že podpora Británie je pevná a rozhodná. Som rád, že v Kyjeve opäť vidím veľkého priateľa našej krajiny,“ uviedol Zelenskyj na svojom oficiálnom účte v aplikácii Telegram. Dodal, že s Johnsonom diskutovali o možnosti ďalšieho rozšírenia západných sankcií voči Moskve.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov hovorí počas tlačovej konferencie s tureckým ministrom.
  2. Robert Fico (Smer-SD).
  3. Alexander Drueke a Andy Huynh sä údajne prvými zajatými občanmi USA počas vojny na Ukrajine.
  4. Ľudia protestujú proti prudko stúpajúcim životným nákladom v Londýne v sobotu 18. júna 2022.

Vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak spresnil, že obaja lídri diskutovali aj o dodávkach ťažkých zbraní a systémov protivzdušnej obrany. Johnsonova cesta do Kyjeva nebola vopred ohlásená z bezpečnostných dôvodov. Ide o druhú návštevu britského premiéra na Ukrajine od začiatku ruskej invázie.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Budú cvičiť ukrajinských vojakov? Johnson ponúkol Zelenskému spoluprácu

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti