eReport.sk
Klamstvá zostanú klamstvami
Zľava Michal Šimečka a Martin Hojsík. Foto: tasr

Bude asi ešte riadne dusno: Progresívci chcú otvárať základné zmluvy o fungovaní EÚ

Jednota Európskej únie sa zrejme rozbije. Niektoré jej členské štáty, presnejšie ich politici, aj v zastúpení v Európskom parlamente, totiž chcú otvárať niektoré základné zmluvy a zaviesť pri hlasovaní v nich väčšinový systém.

Právny štát a ekológia sú podľa mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko (PS) jednými z najvýraznejších tém záverečnej správy Konferencii o budúcnosti Európy (CoFoE). Tieto témy považuje PS podľa TASR za absolútnu prioritu. Strana je zároveň za otvorenie základných zmlúv o fungovaní EÚ, na ktoré už vyzval aj Európsky parlament.

Šimečka dlhodobo presadzuje zmenu spôsobu hlasovania

„Mali by sme vážne hovoriť o tom, či by nebolo väčším problémom základné zmluvy neotvoriť. Ak sa EÚ nedokáže vyrovnať s deštrukciou právneho štátu vo viacerých členských krajinách, hrozí jej rozpad. Reforma nášho spoločného fungovania by si síce vyžiadala veľa politického úsilia a náročných rokovaní, ale v PS sme presvedčení, že by sme z nich vyšli oveľa silnejší a jednotnejší,“ uviedla pre TASR strana.

Mali by sme vážne hovoriť o tom, či by nebolo väčším problémom základné zmluvy neotvoriť.

Stanovisko strany Progresívne Slovensko

PS pripomína, že niektoré opatrenia vyplývajúce z CoFoE si vyžadujú otvorenia zmlúv o fungovaní EÚ. „Podpredseda europarlamentu za PS Michal Šimečka napríklad dlhodobo presadzuje zmenu spôsobu hlasovania z hľadania jednohlasného súhlasu na kvalifikovanú väčšinu – konkrétne v oblastiach, akou je napríklad zahraničná politika či ekonomické sankcie. Pri nich aj dnes spoločný postup 26 krajín torpéduje (maďarský premiér) Viktor Orbán, a pomáha tým Putinovi v jeho krvavej vojenskej agresii na Ukrajine,“ doplnila strana.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Kauza Katargate pokračuje
  2. KDH rázne protestuje. A pripomína: TOTO vymyslel Mečiar!
  3. Orbánov veľavravný odkaz
  4. Jorge Buxadé Vivillalba.

Progresívci sú za pravidelné opakovanie konferencie, ktorá počas uplynulého roka zapojila občanov do diskusie o budúcom smerovaní Únie. „Štyridsaťdeväť adresne naformulovaných odporúčaní, s ktorými môžu inštitúcie EÚ ďalej pracovať, svedčí o kvalite organizácie aj o úsilí, ktoré do jednotlivých podujatí investovali participanti z radov občanov. Preto by nás mrzelo, ak by sa inštitúcie EÚ vážne nezaoberali všetkými návrhmi, ktoré z konferencie vyplynuli,“ poznamenalo PS.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bude asi ešte riadne dusno: Progresívci chcú otvárať základné zmluvy o fungovaní EÚ

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre