eReport.sk
Ilustračná snímka, foto:tasr

SNS kritizuje konferenciu CoFoE: Je to účelová pasca pre malé štáty!

Mimoparlamentná SNS považuje Konferenciu o budúcnosti Európy (CoFoE) za účelovú, vidí v nej pascu pre menšie štáty. Uviedla to pre TASR v súvislosti s hodnotením CoFoE, ktorá priniesla viaceré odporúčania od občanov aj tému revízie základných zmlúv o fungovaní Európskej únie (EÚ).

Prostredníctvom CoFoE mali občania členských krajín EÚ možnosť vyjadriť sa k fungovaniu Únie a navrhnúť zmeny. Plénum CoFoE nakoniec prijalo 49 návrhov zahŕňajúcich viac ako 300 opatrení na ich dosiahnutie v rámci deviatich širších tematických oblastí. Týmito návrhmi sa budú zaoberať Európsky parlament, vlády členských krajín i Európska komisia (EK).

Účelová konferencia?

Podľa SNS je jediným cieľom takýchto konferencií odôvodňovanie si rušenie práva veta pri rokovaniach jednotlivých štátov. „Považujeme to za účelové konferencie, ktoré slúžia len záujmom silných štátov a je to pascou pre menšie štáty, aby bolo zrušené právo veta,“ poznamenala SNS. Tvrdí, že štáty Beneluxu, Nemecko a Francúzsko majú pri presadzovaní svojich záujmov problém s právom veta.

SNS hovorí o pasci pre malé štáty

„Právo veta napríklad pri obmedzení dodávok ropy pre európske štáty dnes uplatňuje Maďarsko. Západne štáty robia všetko preto, aby došlo k zmene podmienok a pravidiel v rámci rokovaní Európskej komisie resp. iných inštitúcií Európskej únie. Je dôležité, aby právo veta bolo strategicky zachované najmä v oblastiach, ktoré jednotlivé štáty nedali do vienka Európskej únii,“ uviedla SNS. Poukázala, že právo veta sa osvedčilo najmä štátom V4 pri kvótach na utečencov

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Pohľad na čerpaciu stanicu v maďarskej Rajke
  2. Klamstvá zostanú klamstvami
  3. Predsa sme sa dočkali. Jadrová elektráreň Mochovce spustila 3.blok.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

SNS kritizuje konferenciu CoFoE: Je to účelová pasca pre malé štáty!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie