tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Ján Budaj (OĽaNO) počas mimoriadnej schôdze parlamentu v Bratislave 23. júna 2022.
Ján Budaj (OĽaNO) počas mimoriadnej schôdze parlamentu v Bratislave 23. júna 2022. Zdroj: tasr

Budajova predstava zlepšovania životného prostredia? 650-tisíc na ochranu korytnačky močiarnej

Ministerstvo životného prostredia pod vedením Jána Budaja z OĽaNO má na krku ďalší škandál. Po problémoch s premnoženými medveďmi by mal opäť vysvetľovať dotácie, ktoré envirorezort rozdal. Budaj už pritom čelil odvolávaniu v parlamentu, pretože prerozdelil štedré dotácie straníckym kolegom, či priaznivcom.

Zdá sa, že na ministerstve životného prostredia si pozor na to, komu a načo rozdelia peniaze, veľmi nedávajú. Pozornosť najnovšie upútalo rozhodnutie Slovenskej agentúry životného prostredia ešte z roku 2021.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO).
  2. Minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO).
  3. Zľava ministri za OĽANO Ján Budaj a Samuel Vlčan.
  4. Minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO).
  5. Rudolf Huliak

Tá odklepla státisíce eur z eurofondov neziskovke na ochranu korytnačky. Podľa údajov z centrálneho registra zmlúv, na ktoré upozornil portál 40plus.sk, podpísala „Budajova“ agentúra zmluvu s Bratislavským regionálnym ochranárskym združením na dotáciu vo výške 652-tisíc eur. Peniaze majú byť použité na ochranu korytnačky močiarnej na vybraných lokalitách južného Slovenska – konkrétne v obci Marcelová a Zlatná na Ostrove.

Štedré odmeny

Projekt má trvať 46 mesiacov, teda necelé štyri roky. Viac ako 300-tisíc eur z danej sumy, teda polovica, je vyčlenených na mzdy iba štyroch ľudí. Odborný koordinátor zhltne až 127-tisíc eur, čo predstavuje mesačný plat viac ako 2700 eur. Expert, pomocný terénny pracovník a projektový manažér si rozdelia zvyšok – v priemere 1200 eur na hlavu.

Samotné vyhľadávanie a stráženie znášok korytnačiek však nemajú v pláne vykonávať títo štyria experti. Pre externého dodávateľa tejto služby majú pripravených 65-tisíc eur. Ani zvyšné činnosti podľa dokumentácie nebudú robiť sami. Ľudí, alebo firmy si prenájmu aj na rozmiestňovanie pascí na predátorov korytnačiek, či spásanie danej lokality. „Ak má niekto v blízkosti oblasti Veľký Lév alebo Marcelová stádo oviec alebo kôz, môže si pekne zarobiť. Združenie totiž zabezpečuje spásanie týchto lokalít za viac než 44-tisíc EUR,“ píše portál 40plus.sk.

Na nákup potrebnej techniky – napríklad aj nafukovacieho člnu, chce združenie minúť dokopy 75-tisíc eur.

Rozpočet projektu na ochranu korytnačky. Zdroj: crz.gov.sk
Rozpočet projektu na ochranu korytnačky. Zdroj: crz.gov.sk

Spomínaný projekt je financovaný z Operačného programu Kvalita životného prostredia, konkrétne na Ochranu a obnovu biodiverzity a pôdy a podporu ekosystémových služieb. Vzhľadom na to, čo sa s našou planétou deje a akým spôsobom nás deň čo deň zasahuje zmena klímy, sa nedá nesúhlasiť so zvyšovaním ochrany kvality ovzdušia. Otáznym však ostáva, či minúť také peniaze na korytnačku na Slovensku, predovšetkým na výplaty jej „ochrancov“, je efektívnym využitím eurofondov a skutočne tým, čo naša príroda potrebuje. Alebo aj tu platí, že čo nejde z nášho, to nás nebolí.

Korytnačka močiarna. Foto: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Budajova predstava zlepšovania životného prostredia? 650-tisíc na ochranu korytnačky močiarnej

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku