tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Účastníci protivládneho stretnutia občanov SR na Hodžovom námestí 20. septembra 2022 v Bratislave.
Účastníci protivládneho stretnutia občanov SR na Hodžovom námestí 20. septembra 2022 v Bratislave. Foto: tasr

Hrozí, že potečie krv? Dag Daniš: Médiá sa dostali do služby globálnej oligarchie a do vojny so spoločnosťou!

Podľa novinára a komentátora verejného diania Daga Daniša sa „nezávislé“ a mienkotvorné médiá zvrhli do politických manipulácií a angažovaného aktivizmu. Médiá ako Markíza, Joj, Aktuality, Denník N, či denník SME sa podľa neho dostali do služby moci a do vojny s veľkou časťou slovenskej spoločnosti. Ľudia a rodiny, ktoré prišli na národný protivládny protest organizátorov zo Smeru-SD majú vraj spoločné existenčné problémy a na vládu Eduarda Hegera (OĽANO) majú právo byť nahnevaní. Tieto médiá ich však aj napriek tomu stále urážajú.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.
  2. Titulka TV Markíza k dnešnému protestu
  3. Eduard Heger (OĽaNO) a vľavo Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO).
  4. Robert Fico pri rečníckom pulte počas tlačovky.
  5. November 2020: Minister financií Eduard Heger (vľavo) predstavil nového šéfa Finančnej správy Jiřího Žežulku (vpravo).
  6. Marek Ťapák v štúdiu známeho alternatívneho rádia.
  7. Na kombosnímke zľava Peter Visolajský a Eduard Heger.
  8. Zľava Marek Vagovič a Štefan Hamran počas rozhovoru pre Postoj.

„Reportáž Adela Ghannama bola pritom spracovaná profesionálne. Začínala sa slovami, že akcia mala pokojný priebeh. Končila sa rovnako. No titulok, o ktorý sa postarala redakcia, ostal. Markíza urazila tisíce ľudí, ktorí tam neprišli za Ficom (ten ich len zneužil). Prišli vyjadriť nespokojnosť a protest. Priznám sa, že ma to – ako už toľkokrát – pobúrilo. Toto nie je žurnalistika vo verejnom záujme. Toto je primitívny, agresívny a v konečnom dôsledku nebezpečný aktivizmus, ktorý z veľkej časti spoločnosti vyrába ´vnútorného nepriateľa´,“ uviedol Daniš pre Štandard v reakcii na titulok reportáže Markízy v znení „Dezoláti v uliciach“.

Nebezpečná, prízemná a hlúpa politika médií

Táto politika médií podľa Daniša pri tom nie je ničím prínosná, práve naopak: „Táto politika médií nie je len prízemná a hlúpa. Je nebezpečná. Úlohou médií je kontrolovať a kritizovať tých, ktorí majú moc. Nie urážať a opľúvať veľkú časť bezmocnej spoločnosti, ktorá vyšla do ulíc protestovať. Ak sa tieto trendy zosilnia, máme nakročené k vážnym spoločenským konfliktom. A k vnútornému rozvratu, pri ktorom skôr či neskôr potečie krv.“

Keď sa pozriem na úlohy médií dnes, vnímam niečo, čo som nikdy vnímať nechcel – službu režimu, službu predpísanej línii, postihovanie iných názorov, dokonca aj tých, ktoré sa snažia hájiť národný či európsky záujem.

Skúsený novinár zároveň pripomína, že podobné tendencie tieto médiá nemajú len teraz, ale mali ich už pri téme pandémie. Protestujúci, ktorí nesúhlasili s konkrétnymi krokmi a opatreniami vlády, začali byť už vtedy označovaní za tzv. „dezolátov“ a to hlavne pre ich iné názory.

Protest pred Národnou radou SR v Bratislave proti opatreniam v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu 24. júla 2021. – Foto: tasr

„Išlo o mediálne vyhlásenie vojny tej časti spoločnosti, ktorá kritizovala plošné opatrenia a ktorá bola pripravená protestovať. Bolo to tak pri protestoch. Bolo to tak pri vynucovaní plošného očkovania. Bolo to tak pri manévroch s testovaním a potupnými ´priepustkami na slobodu´. Autority prenasledovali vedcov a lekárov, ktorí kritizovali predpísanú líniu. A médiá im v tom s nemalou dávkou fanatizmu asistovali,“ vyjadril sa ďalej Daniš.

V médiách sa zúfalo zúžil priestor nielen pre hlasy, ktoré presadzujú národný záujem, ale aj pre hlasy, ktoré presadzujú európsky záujem. Teda prehodnotenie sankcií tak, aby nepotápali nás, Európanov.

Komentátor priblížil aj vlastnú skúsenosť: „Viacerí vedci a lekári sa mi v súkromných rozhovoroch priznali, že aj oni majú výhrady k plošnému očkovaniu proti covidu (dnes už prekonanému), k plošným lockdownom, k porušovaniu práv pacientov, k zamlčiavaniu nežiadúcich účinkov nových vakcín… Keď som sa ich opýtal, prečo sa neozvú verejne a nahlas, odpoveď bola vždy rovnaká. Nie sú predsa blázni, aby sa potom nechali prefackávať od 25-ročných redaktortiek Aktualít alebo od dozorcov v Denníku N.“

Presadzujú médiá záujmy zahraničného kapitálu?

Pokiaľ ide o službu moci, nemá sa podľa novinára jednať o slovenskú moc. Do hry majú vstupovať aj zahraničné záujmy. „Viaceré médiá sa opäť veľmi intenzívne vložili do služby režimu. Samozrejme, nie národného, domáceho, ktorý je v časoch kríz čoraz menej relevantný. Vložili sa do služieb globálnej oligarchie, ich mediálnej mašinérie a dôrazne presadzovaných ´atlantických záujmov´,“ uviedol.

„V médiách sa zúfalo zúžil priestor nielen pre hlasy, ktoré presadzujú národný záujem, ale aj pre hlasy, ktoré presadzujú európsky záujem. Teda prehodnotenie sankcií tak, aby nepotápali nás, Európanov. A aby neohrozovali prosperitu a prežitie EÚ. Médiá polemiky na tieto témy nepripúšťajú. Namiesto diskusie tu máme mediálne imperatívy a propagandu: musíte šetriť, musíte sa obetovať, musíte vydržať rast cien a pád životnej úrovne, musíte sa pripraviť na veľkú krízu v Európe…,“ pokračoval novinár a zdôraznil, že „zástupcovia energetického priemyslu a podnikov sa boja nahlas prehovoriť. A kritizovať politiku sankcií. Nechcú skončiť v paľbe médií, ktoré by z nich okamžite vyrobili dezolátov (ako z tých, ktorí protestujú v uliciach).“

Inkvizičná politika médií má dnes za následok koniec slobodnej, otvorenej občianskej spoločnosti v jej tradičnej podobe.

Sám novinár tvrdí, že keď začínal so svojim povolaním, vnímal ho ako poslanie a vážil si slobodu. O médiách sa niekedy dokonca hovorí ako o strážcoch demokracie. Ich úlohy sa však podľa neho dnes menia a to nie práve najlepším spôsobom.

„Keď sa pozriem na úlohy médií dnes, vnímam niečo, čo som nikdy vnímať nechcel – službu režimu, službu predpísanej línii, postihovanie iných názorov, dokonca aj tých, ktoré sa snažia hájiť národný či európsky záujem. Vnímam vojnu médií s domácou spoločnosťou (alebo jej veľkou časťou). Inkvizičná politika médií má dnes za následok koniec slobodnej, otvorenej občianskej spoločnosti v jej tradičnej podobe,“ uzavrel Daniš.

Zdroj: standard.sk


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hrozí, že potečie krv? Dag Daniš: Médiá sa dostali do služby globálnej oligarchie a do vojny so spoločnosťou!

Odoberať
Upozorniť na
11 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku