tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Námestník poľského ministra vnútra Maciej Wasik.
Námestník poľského ministra vnútra Maciej Wasik. Zdroj: fb/wasikmaciej

Varšava odkázala svetu: Nedáme plošné povolenie na to, aby skupiny Rusov vstupovali do Poľska!

Poľsko neotvorí svoje hranice pre Rusov utekajúcich pred čiastočnou mobilizáciou, ktorú v stredu vyhlásil šéf Kremľa Vladimir Putin. Uviedol to v piatok námestník poľského ministra vnútra, informuje agentúra DPA.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.
  2. Na snímke chlieb v predajni potravín v Trebišove 10. januára 2019.
  3. Predseda Smeru-SD Robert Fico
  4. Premiér Poľska Mateusz Morawiecki.
  5. Na archívnej satelitnej snímke z 28. augusta 2022 je pohľad na ruskými vojskami okupovanú Záporožskú jadrovú elektráreň (ZAES) v Záporoží na Ukrajine.
  6. Bojové lietadlo FA-50 Fighting Falcon juhokóreskej výroby.

„Nedáme plošné povolenie na to, aby skupiny Rusov vstupovali do Poľska; a to ani tým, ktorí tvrdia, že utekajú pred mobilizáciou,“ povedal pre poľský verejnoprávny rozhlas viceminister vnútra Maciej Wasik.

Poľsko vidí riziká, ktoré nemožno vylúčiť

Zdôraznil, že s ohľadom na národnú bezpečnosť Poľska nemožno otvoriť hranice krajiny pre všetkých Rusov, ktorí sa chcú vyhnúť odvodu do armády a vyslaniu do bojov na Ukrajine.

Právo na udelenie azylu budú mať len tí ruskí občania, ktorí budú môcť dokázať, že im vo vlasti hrozí prenasledovanie alebo mučenie.

Podľa Wasika totiž nemožno vylúčiť riziko, že by sa takýmto spôsobom mohli dostať do Poľska osoby pracujúce pre ruské tajné služby. Podľa neho neexistujú spôsoby na rýchle odhalenie takýchto osôb.  

Poľsko bude preto azylové žiadosti Rusov posudzovať len na individuálnej báze. Právo na udelenie azylu budú mať len tí ruskí občania, ktorí budú môcť dokázať, že im vo vlasti hrozí pre ich politické názory prenasledovanie alebo mučenie.

EÚ sa ešte na spoločnom postupe nedohodla

Pobaltské štáty Litva, Lotyšsko a Estónsko už avizovali, že nebudú poskytovať azyl ruským občanom, ktorí odchádzajú do zahraničia po vyhlásení čiastočnej mobilizácie. Európska únia ako celok sa zatiaľ na spoločnom prístupe k utekajúcim Rusom nezhodla. V pondelok (26.9.) budú o tom na mimoriadnom zasadnutí v Bruseli rokovať veľvyslanci 27 členských krajín EÚ.

EÚ zdôraznila, že žiadosti Rusov o udelenie azylu by sa mali posudzovať individuálne. Mali by sa pri tom brať do úvahy nielen základné práva a zákony týkajúce sa azylového procesu, ale aj geopolitické faktory a bezpečnostné riziká, píše agentúra DPA.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Varšava odkázala svetu: Nedáme plošné povolenie na to, aby skupiny Rusov vstupovali do Poľska!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku