eReport.sk
Podpredseda Smeru-SD Ľuboš Blaha, foto:fb/l.b.

Blaha tvrdí, že jeho trestné oznámenia sú zmietnuté zo stola. Poslali sme otázky polícii

Najskôr COVID-19 teraz vojna na Ukrajine. Dve mimoriadne závažné veci, ktoré rozdelili slovenskú spoločnosť na minimálne dva tábory. A za všetkým boli najmä politici, lenže aj – polícia.

Pýtate sa prečo? Pretože tá dokonca vytvorila špeciálny tím ľudí, ktorí sledovali statusy Slovákov na sociálnych sieťach, mazala im ich, vypínala či obmedzovala ich profily, ba dokonca niektorých i stíhala. Jedným z takých bol aj podpredseda Smeru-SD Ľuboš Blaha. Vyhrážkam zo strany Slovákov však čelil aj on a jeho rodina, a tak podal na polícii trestné oznámenie. Lenže… V jeho prípade vraj bolo všetko v poriadku. A práve to ho poriadne „naštartovalo“, a tak napísal status, v ktorom sa na celú vec pozrel jeho optikou.

Ako „vysoko vzdelaná osoba“ musí isté veci chápať

Podpredseda Smeru-SD vo svojom statuse naráža na to, že kým polícia vyriešila dvoch mužov, ktorí sa nejakým spôsobom vyhrážali prezidentke Zuzane Čaputovej a ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi, pri ňom dostal obvinený dokonca 8-mesačný podmienečný trest, v jeho prípade sa však celá situácia skončila ináč.

Odpoveď z polície na jeho trestné oznámenie Ľuboša Blahu úprimne rozosmiala.

Zdroj: FB / Ľuboš Blaha

„Po vypuknutí vojny na Ukrajine som dostal stovky nenávistných a výhražných sms-iek, mailov a telefonátov. Slušnoľudia mi vypisovali po dome vulgárne nápisy, zverejňovali moju adresu, chodili mi vyzváňať v noci na zvončeky a vyhrážali sa mojej rodine a malým deťom. A tak som napísal trestné oznámenie,“ napísal okrem iného Ľuboš Blaha v statuse, kde ešte, okrem iného, skonštatoval:

Z uznesenia sa ďalej dozvedám, že nikoho nevypočuli, nikoho neriešili, nič nevyšetrovali,.

Ľuboš Blaha, podpredseda Smeru-SD

„Tri mesiace sa nedialo nič. Po polícii ani chýru, ani slychu. A dnes (30.5. – pozn. autora) som dostal list od nadporučíka Stanislava Tonku z polície. V policajnom uznesení mi pár vetami oznamuje, že trestné oznámenie odmieta. A že keďže som „vysoko vzdelaná osoba“, musím chápať „dôležitosť vyjadrenia názoru“ a vraj musím ako verejný činiteľ „zniesť väčšiu mieru kritiky“. Z uznesenia sa ďalej dozvedám, že nikoho nevypočuli, nikoho neriešili, nič nevyšetrovali,“ posťažoval sa v statuse smerák, na hlavu ktorého sa v ostatnom čase zniesla vlna kritiky aj za iné veci.

K postupu a rozhodnutiam vyšetrovateľa sa nevyjadrujú

Redakcia Ereportu sa preto obrátila na políciu so žiadosťou o informáciu, pričom jej poslala štyri otázky:

  1. Vyšetrovala vôbec polícia Blahove trestné oznámenie? Vypočula polícia v tejto súvislosti nejaké osoby? Ak áno, koľko?
  2. Ako je možné, že polícia uzavrela celý prípad akoby sa nič nestalo?
  3. Ak v prípade Blahu išlo iba o „vyjadrenie názoru“, prečo sa to isté nedialo aj v prípade prezidentky či ministra obrany, kde dokonca padol podmienečný trest?
  4. Prečo vlastne polícia odmietla v prípade Ľuboša Blahu ním podané trestné oznámenie?

K postupu a rozhodnutiam vyšetrovateľa Policajného zboru alebo povereného príslušníka  polícia nie oprávnená sa vyjadrovať. Podľa ustanovení § 230 Trestného poriadku postup a rozhodnutia policajta je oprávnený preskúmať výlučne prokurátor, ktorý vykonáva dozor.

Michal Szeiff, vedúci oddelenia komunikácie Krajského riaditeľstva polície Bratislava

A aká odpoveď prišla z Krajského riaditeľstva polície v Bratislave? „V súvislosti s Vami uvedeným trestným oznámením postupovali policajti vecne a miestne príslušného Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave I v zmysle trestného poriadku a pod dozorom Okresnej prokuratúry Bratislave I. K postupu a rozhodnutiam vyšetrovateľa Policajného zboru alebo povereného príslušníka  polícia nie oprávnená sa vyjadrovať.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Veronika Remišová (Za ľudí).
  2. Na ilustračnej snímke vpravo známa postava z filmového plátna, Mr. Bean zhotovený zo stavebnice lego.
  3. Prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran počas tlačovej konferencie na tému - Reakcia na medializované informácie 16. mája 2022 v Bratislave.
  4. Poslanec NR SR Ľuboš Blaha (SMER-SD).

Podľa ustanovení § 230 Trestného poriadku postup a rozhodnutia policajta je oprávnený preskúmať výlučne prokurátor, ktorý vykonáva dozor nad dodržiavaním zákonnosti pred začatím trestného konania a v prípravnom konaní,“ napísal redakcii Ereport vedúci oddelenia komunikácie Michal Szeiff.

Ereport celú situáciu komentovať rozhodne nebude, lebo úsudok si určite urobí každá „vysoko vzdelaná“, ale isto aj „menej vzdelaná“ osoba sama.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Blaha tvrdí, že jeho trestné oznámenia sú zmietnuté zo stola. Poslali sme otázky polícii

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti