Medziročné tempo rastu inflácie v eurozóne sa v máji zrýchlilo na 8,1 % zo 7,4 % v apríli. V celej Európskej únii (EÚ) dosiahlo 8,8 %, čo je nárast z aprílových 8,1 %. Dôvodom bolo najmä zdraženie cien energií. TASR o tom informuje na základe spresnených údajov, ktoré v piatok zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat. Harmonizovaná inflácia (HICP) aj v máji 2022 medziročne výrazne vzrástla, dosiahla hodnotu 11,8 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Miera inflácie v eurozóne je viac ako štvornásobne vyššia než je cieľ Európskej centrálnej banky (ECB) na úrovni 2 %. Banka už oznámila, že začne od júla zvyšovať úrokové sadzby, aby sa inflácia vrátila k jej cieľu.
Na ilustráciu, pred rokom v máji 2021 bola miera inflácie v eurozóne na úrovni 2 % a v EÚ na úrovni 2,3 %.
Katastrofálne čísla v Pobaltí
Spomedzi členských štátov EÚ najnižšiu medziročnú mieru inflácie mali v máji Francúzsko a Malta (zhodne 5,8 %) a Fínsko (7,1 %). Naopak, najvyššia inflácia bola zaznamenaná v Estónsku (20,1 %), Litve (18,5 %) a Lotyšsku (16,8 %).
Na snímke chlieb s cenovkami na trhovisku 14. júna 2022 vo Frankfurte nad Mohanom. – Foto: tasr/ap
V porovnaní s aprílom medziročná miera inflácie v máji klesla v jednom členskom štáte EÚ (v Holandsku) a v 26 vzrástla. Eurostat ďalej uviedol, že v máji najviac prispeli k ročnej miere inflácie v eurozóne energetika (3,87 percentuálneho bodu, p. b.), po ktorej nasledovali potraviny, alkohol a tabak (1,59 p. b.), služby (1,46 p. b.) a priemyselné tovary bez energií (1,13 p. b.).
Štatistický úrad informoval o situácii na Slovensku
Harmonizovaná inflácia (HICP) aj v máji 2022 medziročne výrazne vzrástla, dosiahla hodnotu 11,8 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Spotrebiteľské ceny v máji 2022 podľa európskej harmonizovanej metodiky medziročne vzrástli o 11,8 %, v apríli 2022 bola táto hodnota 10,9 %. Medzimesačná HICP inflácia dosiahla v máji 1,4 %, zatiaľ čo v máji minulého roka bola jej hodnota 0,6 %.
Mohlo by vás zaujímať:
Priemerná ročná miera inflácie HICP (priemer harmonizovaných indexov spotrebiteľských cien za posledných 12 mesiacov oproti priemeru predchádzajúcich 12 mesiacov) predstavovala v máji 2022 hodnotu 6,3 %. Bolo to o 0,8 percentuálneho bodu (p. b.) viac ako v apríli 2022.
Hodnotu medzimesačnej HICP inflácie 1,4 % v máji 2022 ovplyvnilo zvýšenie cien najmä v odbore potraviny a nealkoholické nápoje (kladný príspevok celého odboru bol 0,81 percentuálneho bodu. – za celý príspevok zodpovedalo zvýšenie cien potravín), doprava (kladný príspevok 0,12 p. b.), reštaurácie a hotely (kladný príspevok 0,12 p. b.), rozličné tovary a služby (kladný príspevok 0,08 p. b.), odevy a obuv (kladný príspevok 0,08 p. b.), bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá (kladný príspevok 0,06 p. b.), nábytok, bytové vybavenie a bežná údržba domácnosti (kladný príspevok 0,06 p. b.).
Rakúsko: Najvyššia miera inflácie od roku 1976
Rast inflácie v Rakúsku sa v máji zrýchlil o niečo menej, ako naznačil predbežný odhad. Napriek tomu dosiahol najväčšie tempo za 46 rokov. TASR o tom informuje na základe spresnených údajov, ktoré v piatok zverejnil štatistický úrad vo Viedni.
Podľa nich sa medziročná miera inflácie v Rakúsku v máji 2022 zvýšila na 7,7 % zo 7,2 % v predchádzajúcom mesiaci. Predbežný odhad pritom signalizoval, že stúpne až na 8 %. Napriek revízii smerom nadol bola májová miera inflácie najvyššia od apríla 1976.
Motorom jej rastu bolo zdraženie energií. Presnejšie, ceny vykurovacieho oleja vzrástli o 97,8 %, plynu o 72,4 % a palív o 50,5 %. Ceny dopravy v dôsledku toho máji stúpli o 19,1 % a prudko sa zvýšili aj ceny ojazdených áut o 24,4 %. Náklady na bývanie vzrástli v máji o 9,4 % a ceny potravín a nealkoholických nápojov o 9 %.
V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v Rakúsku v máji zvýšili o 0,8 %. Tempo ich rastu zaostalo za odhadmi na úrovni 1,1 %.
Rast cien bude pokračovať
Rast inflácie naštartovali problémy v dodávateľských reťazcoch po pandémii ochorenia COVID-19, ku ktorým sa pridali prudko sa zvyšujúce ceny energií po ruskej invázii na Ukrajinu. Inflácia sa postupne rozšírila na všetko od potravín a služieb až po tovary každodennej potreby.
Centrálna banka eurozóny, ktorá bola v uplynulých dvoch rokoch nútená zvyšovať svoje projekcie inflácie štvrťrok po štvrťroku, teraz vidí priemerný rast cien v eurozóne na úrovni 6,8 % v tomto roku, 3,5 % v roku 2023 a 2,1 % v roku 2024.
Tieto projekcie však boli založené na inflácii dosahujúcej vrchol okolo úrovne 7,5 %, ale v máji už inflácia prekročila hranicu 8 %.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Ako ďaleko to zájde!? Rast inflácie sa zrýchlil, v Pobaltí je to katastrofa! A čo Slovensko?