eReport.sk
Ilustračné foto. Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Svietite a navyše i kúrite elektrinou? Tak pozor: Zvýhodnenú cenu budete mať iba do spotreby 4 MWh!

Ani slovenská vláda nemá pre svoj ľud dobré správy. Zdražejú všetky energie. Okrem plynu teda aj elektrina. A jej spotreba spolu s cenou môže viacerým domácnostiam zlomiť väz.

Ministerstvo hospodárstva v týchto dňoch končí práce na príprave zmluvy so Slovenskými elektrárňami, ktorá domácnostiam zabezpečí v nasledujúcich dvoch rokoch rovnaké ceny elektriny, aké sú v súčasnosti. Zvýhodnená cena silovej elektriny 61,21 eura za megawatthodinu (MWh) však bude obmedzená výškou spotreby do štyroch megawatthodín. Nad tento limit bude cena elektriny vyššia, upozornil dnes podľa TASR na stretnutí s novinármi minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Máme elektrinu pre všetky domácnosti

Posledné detaily zmluvy by mali byť dohodnuté dnes a zajtra a pred vlastným podpisom musí zmluvu odobriť aj Európska komisia. „Priemerná spotreba domácností je 2,2 megawatthodiny ročne. Máme elektrinu pre všetky domácnosti, ale bude to zastropované pri štyroch megawatthodinách,“ povedal Sulík. Koncová cena elektriny vrátane distribučných a iných poplatkov a dane z pridanej hodnoty na úrovni 139 eur za MWh sa od tohto limitu zvýši na regulovanú cenu stanovenú Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Sulík túto cenu odhadol na 220 až 230 eur za MWh.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ľudia prechádzajú okolo cenníka čerpacej stanice v centre Ríma v stredu 15. júna 2022.
  2. Na kombosnímke zľava Richard Sulík (SaS) a Eduard Heger (OĽANO).

Rezort hospodárstva spolu s ministerstvom financií dohodol so Slovenskými elektrárňami stabilizáciu cien energie pre domácnosti ešte vo februári tohto roka, keď predtým ministerstvá zvažovali zavedenie špeciálnej dane zo zisku pre jadrové elektrárne. Pre domácnosti je určených 5,8 terawatthodiny (TWh) a ďalších 0,3 TWh by malo byť pre ostatných odberateľov, ako sú nemocnice, domovy sociálnych služieb či školy. Celková ročná spotreba elektriny na Slovensku je okolo 30 TWh.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Svietite a navyše i kúrite elektrinou? Tak pozor: Zvýhodnenú cenu budete mať iba do spotreby 4 MWh!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti