eReport.sk
Ceny v našich potravinárskych obchodoch šli smerom nahor naozaj poriadne. Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Naozaj je zle: Inflácia je na novom maxime, v máji dosiahla hodnotu 12,6 percenta

Ak niekto vie, že na Slovensku je to so zdražovaním naozaj zlé, tak to sú nielen bežní ľudia, ale najmä ekonómovia. Tí nastavili naším koaličným politikom, ktorí to vidia akosi ružovo, skutočné zrkadlo. A veru nie je do neho pekný pohľad.


Inflácia v máji medziročne rástla už šestnásty mesiac za sebou. Kým jej hodnota v januári bola na úrovni 8,4%, v máji sa dostala na nové 22-ročné maximum, a to 12,6%. Medzimesačný rast cien v máji dosiahol 1,6%. Informoval o tom podľa TASR Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Vzrástli ceny úplne všetkého tovaru

Miera inflácie vzrástla v máji 2022 na 12,6%. Rast cien sa zaznamenal vo všetkých 12 sledovaných odboroch. Ceny potravín boli medziročne drahšie až o 16,6%, a to pri všetkých deviatich sledovaných položkách. Najviac infláciu ovplyvnili, s prihliadnutím na podiel kupovaných položiek v nákupnom košíku, rastúce ceny mäsa o 16,5%, chleba a obilnín o 18,8% a mlieka, syrov a vajec o 17,4%. Naďalej rástli ceny olejov a tukov o 40,1% a výrazne si spotrebitelia museli priplatiť aj pri nákupe zeleniny, ktorá stála o 19,6% viac ako pred rokom.

Naďalej rástli ceny olejov a tukov o 40,1 % a výrazne si spotrebitelia museli priplatiť aj pri nákupe zeleniny, ktorá stála o 19,6 % viac ako pred rokom.

Štatistický úrad SR

Najvyšší podiel vo výdavkoch slovenských domácností predstavujú náklady na bývanie, pričom ich rast bol v máji medziročne na úrovni 15,6%. Ceny sa zvýšili za imputované nájomné (aktuálne vyššie o 19,4%) a pri službách súvisiacich s bývaním (údržba a opravy obydlia o 20,7%). Ceny za elektrinu, plyn a tepelnú energiu vzrástli sumárne o 15,7%.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ľudia prechádzajú okolo cenníka čerpacej stanice v centre Ríma v stredu 15. júna 2022.
  2. tankovanie, ropa, benzín, nafta, phm, benzínka
  3. Na snímke z videa zľava babka Miroslava Antalíková, jej vnučka a jej dcéra
  4. Na kombosnímke zľava Marián Viskupič a Igor Matovič.

Index spotrebiteľských cien sa v máji 2022 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov o 12,5%, za nízkopríjmové domácnosti o 12,7%, za domácnosti dôchodcov o 13,5%. V súhrne za päť mesiacov roku 2022 sa spotrebiteľské ceny medziročne v priemere zvýšili o 10,4% (za domácnosti zamestnancov a za nízkopríjmové domácnosti zhodne o 10,4%, za domácnosti dôchodcov o 11,3%).

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Naozaj je zle: Inflácia je na novom maxime, v máji dosiahla hodnotu 12,6 percenta

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti