Adam Žampa, foto:tasr

Adamovi Žampovi tesne ušiel postup: Chyba ma vyhodila z rytmu

Švajčiarsky lyžiar Marco Odermatt vyhral pondelkový obrovský slalom Svetového pohára. V Alta Badii triumfoval suverénnym spôsobom s náskokom 1,01 s pred domácim Talianom Lucom De Aliprandinim. Tretí skončil Nemec Alexander Schmid (+1,09), pre ktorého je to životný úspech. Slovenský reprezentant Andreas Žampa obsadil 23. miesto so stratou 3,02 a získal prvých osem bodov v tejto sezóne. Jeho brata Adama Žampu delili od postupu do 2. kola dve stotiny.

Odermatt slávil v Alta Badii ôsmy triumf v kariére, už štvrtý v tejto sezóne. Vďaka zisku 100 bodov si upevnil vedenie v celkovom poradí prestížneho seriálu i priebežnej klasifikácii disciplíny. Dobrú východiskovú pozíciu si vytvoril už v 1. kole, po ktorom sa usadil na čele o 18 stotín pred De Aliprandinim. V druhom kole predviedol brilantnú jazdu a svoj náskok ešte zvýraznil. V tejto sezóne nenašiel premožiteľa ani v „obrákoch“ v Söldene a vo Val d´Isere.

Andreas Žampa štartoval v 1. kole s vysokým štartovým číslom 51 a dosiahol 28. najrýchlejší čas. Za Odermattom zaostal o 3,14 s a z elitnej tridsiatky vytlačil brata Adama, ktorý bol 31. (+3,28). V druhom kole išiel Andreas Žampa s maximálnym rizikom a napriek chybe v hornej časti trate si polepšil o päť miest. V nedeľu mu k postupu do 2. kola chýbala jediná stotina.

Viac zo športu:

1. Slovensko sa vo štvrťfinále stretne s USA

„Postup mi ušiel o dve stotinky, ale vôbec mi nevadí, že ma vytlačil práve Andy. Je super, že sa konečne dostal do 2. kola, lebo už veľmi dlho na to mal. Ja som šiel vo vrchnej časti fajn, potom prišla chyba, ktorá ma vyhodila z rytmu. Dnes bol ten sneh trochu agresívny, nesadlo mi to, bohužiaľ, strata bola celkom výrazná. Nevadí, treba makať ďalej,“ povedal Adam Žampa.