Vojna na Ukrajine, protiruské sankcie a zrejme aj ďalšie vedľajšie vplyvy spôsobujú, že cena zemného plynu ide neustále nahor. Dokedy a na akej hodnote sa zastaví dnes nevie povedať nikto, Slovákov však asi čakajú veľmi ťažké časy.
Európske ceny zemného plynu v pondelok vzrástli po tom, ako minulý týždeň vyskočili až o 43 % v reakcii na prudké zníženie dodávok z Ruska. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.
Využíva Moskva energiu na „vydieranie“?
Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s dodávkou v nasledujúcom mesiaci sa dnes do 9.49 h miestneho času na burze v Amsterdame zvýšila o 7 % na 126 eur za megawatthodinu. Cena plynu v Spojenom kráľovstve stúpla o 5,1 %. V priebehu rána stúpli ceny plynu v Európe nakrátko o vyše 8 %, neskôr časť strát zmazali. Dodávky cez plynovod Nord Stream 1 zostali len na úrovni 40 % kapacity. Pravdepodobne zostanú obmedzené, keďže šéf ruského energetického gigantu Gazprom Alexej Miller varoval, že momentálne neexistuje žiadne riešenie pre problémy s plynovými turbínami, ktoré sú nevyhnutné na fungovanie plynovodu. To núti veľkých európskych spotrebiteľov čerpať plyn zo zásob, ktoré si budovali na zimu, keď dopyt zvyčajne vrcholí.
Bezpečnosť dodávok je v súčasnosti zaručená. Ale situácia je vážna.
Robert Habeck, minister hospodárstva, Nemecko
Rusko obmedzilo dodávky plynu popredným nákupcom v Nemecku, Taliansku a Francúzsku. Európska komisia obvinila Moskvu, že využíva energiu na „vydieranie“. Lídri Talianska a Nemecka, ktorí minulý týždeň navštívili Kyjev práve v čase, keď Gazprom sprísňoval svoje európske dodávky, obvinili tiež Rusko, že zámerne prerušilo toky plynu. „Bezpečnosť dodávok je v súčasnosti zaručená. Ale situácia je vážna,“ povedal nemecký minister hospodárstva Robert Habeck. Vláda požiadala Nemcov, aby znížili spotrebu a plánuje sa viac spoliehať na svoje uhoľné elektrárne pri výrobe elektriny.
Európu čaká ešte tvrdý boj o plyn
Európa hľadá vo svete alternatívne dodávky a zvyšuje dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG). Ale dlhšie trvajúci výpadok v zariadení na skvapalnený zemný plyn v americkom Freeporte v Texase, po požiari, obmedzil dodávky do Európy, čo komplikuje napĺňanie zásobníkov. Európa musí tiež súťažiť s ázijskými kupcami o náklad LNG v čase, keď je globálny trh napnutý. Prideľovanie plynu v Európe sa tak približuje, keďže Putin stláča dodávky. „Tento obnovený stres na trhu prichádza ako varovanie pred tým, aký náročný bude riadený prechod od ruského plynu v krátkom čase,“ uviedla konzultačná spoločnosť Timera Energy. „Európa bude musieť bojovať s Áziou a Latinskou Amerikou o akékoľvek dodávky LNG, aby zmiernila zníženie dovozu cez plynovody z Ruska. To znamená vyššie ceny, ako sme videli minulý týždeň.“
Mohlo by vás zaujímať
Talianska spoločnosti Eni, jeden z európskych odberateľov, ktorí zaznamenali obmedzenie ruských dodávok, mala dodávky na pondelok potvrdené len čiastočne. Krajina môže spustiť svoj krízový plán v oblasti plynu už tento týždeň, ak Rusko bude pokračovať v obmedzovaní dodávok. Podľa ľudí oboznámených so situáciou to môže zahŕňať aj požiadavku, aby firmy dobrovoľne obmedzili spotrebu energie. Nemecký Uniper, najväčší nákupca ruského plynu v Európe, dostával minulý týždeň o 60 % menej, ako si objednal. Krátenie dodávok zasiahlo aj francúzsku Engie a rakúsku OMV.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
A je to tu! Európske ceny zemného plynu opäť vzrástli. Hrnie sa na nás cenová plynová katastrofa?