eReport.sk
Ruskú ropu, ktorú odmietajú štáty EÚ, s radosťou odoberie India aj Čína. Ilustračné foto. Zdroj: youtube.com

EÚ a USA vytrestali embargami Rusko? NIE! To ropu veselo predáva do Ázie

Čo nechce Európa, to doslova „zhltne“ Ázia. Reč je najmä o ruskej rope, po ktorej je v štátoch ako India, Srí Lanka a najmä Čína veľký záujem. Takže, kým my chceme embargami Rusku „zlomiť väz“, iná časť sveta s Kremľom veselo obchoduje.

Vojna na Ukrajine ukázala aká vie byť ekonomika Európy krehká. Teda najmä tá, ktorá je naviazaná na niektoré ruské nerastné zdroje. A najmä na ropu. Ako píše portál ekonomika.pravda.sk, kým Európa sa pustila s Ruskom sankciami do ekonomickej „vojny“, ktorá zatiaľ určite viac blíži nám, Putin si veselo obchoduje s krajinami na ázijskom kontinente, lebo India, Čína a ďalšie krajiny sa pre Moskvu stávajú čoraz dôležitejším zdrojom príjmov z ropy.

Ruská ropa namiesto do Európy prúdi do USA

Deje sa tak aj napriek silnému tlaku USA, aby pre inváziu Ruska na Ukrajinu nezvyšovali svoje nákupy. Skutočnosť je teda taká, že o čo príde Kremeľ kvôli sankciám z EÚ a USA, to získa predajom v Ázii. Embargá EÚ a USA a snaha obmedziť tok financií použitých na zbrojenie sa tak míňajú účinkom, pričom si sami strieľame vlastné góly. Rastúce ceny prakticky všetkého to iba potvrdzujú. Za príklad ako niektoré ázijské krajiny obchodujú s Ruskom môže slúžiť India, ktorá podľa údajov spoločnosti Kpler v roku 2022 doposiaľ nakúpila takmer 60 miliónov barelov (1 barel = 159 litrov) ruskej ropy v porovnaní s 12 miliónmi barelov za celý rok 2021.

Ak India nákupom ruskej ropy financuje vojnu, povedzte mi potom, či nákup ruského plynu nefinancuje vojnu? Buďme trochu nestranní.

Subrahmanjam Džajšankar, minister zahraničných vecí Indie

Prudký rast cien ropy od invázie Ruska na Ukrajinu je pre rafinérie v Indii a ďalších chudobnejších krajinách ako napríklad Srí Lanka, ktorá sa zúfalo snaží udržať ekonomiku v chode, dodatočná motivácia pre odber ropy z Rusko. To im ju totiž ponúka za výrazné zľavy. Ropa z Uralu teda namiesto do Európy prúdi do Ázie, pričom India sa stala jej najväčším nákupcom. India, ktorá nakupuje lacnú ropu, ju spracúva a vyváža ako hotové „neruské“ produkty, za ktoré môže získať veľké zisky. V máji priplávalo k indickým brehom asi 30 ruských tankerov, z ktorých vyložili asi 430-tisíc barelov ropy denne. Hneď za Indiou nasleduje Čínou a správy o sledovaní lodí ukazujú, že ďalšou kľúčovou destináciou je Turecko!

Z Indie sa vyváža ruská ropa do západných krajín

Hoci je indický dovoz oproti čínskemu stále len asi štvrtinový, prudký nárast od začiatku vojny je potenciálnym zdrojom napätia medzi Washingtonom a Naí Dillí. USA uznávajú, že India potrebuje cenovo dostupnú energiu, ale upozorňujú, že príjmy z ruskej ropy živia vojenskú mašinériu Moskvy. Na rozdiel od EÚ a Slovenska indický minister zahraničných vecí Subrahmanjam Džajšankar na kritiku dovozu ruskej ropy a tiež európskym dovozom ruského plynu povedal: „Ak India nákupom ruskej ropy financuje vojnu, povedzte mi potom, či nákup ruského plynu nefinancuje vojnu? Buďme trochu nestranní.“

Mohlo by vás zaujímať

  1. Načo je toto dobré
  2. Marcin Przydacz.
  3. Vladimir Putin
  4. Zisk ruských bánk sa zvýšil! Majú zarobiť výrazne viac ako vlani
  5. Poplach v Nemecku
  6. Tank so symbolom Z.
  7. Pripravte sa na zdražovanie nafty

Vývoz ropných produktov z Indie, ako je nafta, medzitým z 580-tisíc barelov denne pred inváziou na Ukrajinu vzrástol na 685-tisíc barelov denne. Veľká časť exportu nafty sa predáva v Ázii, ale zhruba 20 % bolo podľa hlavného analytika fínskeho centra CREA Lauriho Myllyvirtu prepravených cez Suezský prieplav do Stredozemného mora až Atlantiku, teda v podstate do Európy alebo USA. India teda umožňuje ruskej rope, aby sa dostala tam, kde ju vraj nechcú.

Zdroj: ekonomika.pravda.sk


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

EÚ a USA vytrestali embargami Rusko? NIE! To ropu veselo predáva do Ázie

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php