eReport.sk
plynovod Vojany Užhorod
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Máme čo sme chceli: Rusko môže úplne zastaviť plyn. Európa sa musí pripraviť

Naťahovanie sa s Ruskom o jeho plyn sa môže skončiť tak, ako si to mnohí neželajú. Teda aspoň nie tak skoro. Môže sa totiž stať, že Rusko úplne zastaví dodávky plynu do Európy, čo by sa teraz rovnalo, aspoň v prípade Slovenska, katastrofe.

Rusko môže úplne prerušiť dodávky plynu do Európy, keďže sa snaží posilniť svoju politickú páku uprostred ukrajinskej krízy. Povedal to v stredu šéf Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatih Birol. TASR o tom informuje na základe správy Reuters. Európa sa podľa neho musí na to pripraviť už teraz.

Odštartovali sa preteky o alternatívne palivá

„Vzhľadom na nedávne správanie sa by som nevylučoval, že Rusko bude tu a tam hľadať iné problémy a bude pokračovať v hľadaní výhovoriek pre ďalšie znižovanie dodávok plynu do Európy a možno ich dokonca úplne zastaví,“ uviedol Birol. „Toto je dôvod, prečo Európa potrebuje krízové plány,“ vyhlásil Birol s tým, že nedávne zníženie dodávok môže byť pokusom získať politický vplyv pred zimnými mesiacmi s vyšším dopytom. Dodal pritom, že IEA nepovažuje úplné zastavenie dodávok za najpravdepodobnejší scenár. Európska únia (EÚ) uvalila sankcie na ruskú ropu a uhlie, ale odložila zákaz dovozu plynu čiastočne pre svoju veľkú závislosť od dodávok od Moskvy. Rusko medzitým znížilo dodávky cez plynovod Nord Stream 1 len na 40 % jeho kapacity.

Toto je dôvod, prečo Európa potrebuje krízové plány.

Fatih Birol, šéf Medzinárodnej agentúry pre energetiku

Viaceré štáty EÚ sa preto dočasne vracajú k výrobe elektriny z uhlia, aby sa vyrovnali so znížením dodávok ruského plynu. Napätý trh s plynom a raketový rast jeho cien odštartovali preteky o alternatívne palivá. Podľa IEA Európa musí nahradiť ruské dodávky energie a zároveň zdvojnásobiť efektívnosť a produkciu elektriny z obnoviteľných zdrojov vrátane jadrovej energie. Vysoká predstaviteľka Európskej komisie však uviedla, že aj keď sa Európa dočasne vráti k uhliu, tieto kroky nenarušia jej dlhodobé ciele v oblasti zmeny klímy. „Nezákonná invázia Ruska na Ukrajinu viedla k núdzovej situácii v EÚ,“ povedala Elina Bardramová, úradujúca riaditeľka pre medzinárodné záležitosti a klimatické financie v Európskej komisii.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na ilustračnej snímke plynový sporák v domácnosti.
  2. plynovod Vojany Užhorod
  3. Dvanásťročná ukrajinská utečenkyňa Jeva Skalijecká

Toky ruského plynu do Európy cez plynovod Nord Stream 1 a dodávky cez Ukrajinu boli v stredu stabilné, ale zostali výrazne nižšie ako minulý týždeň, keďže Gazprom obmedzil transport plynu s odvolaním sa na technické problémy. Európa sa snaží pred zimou naplniť zásobníky, aktuálne plné na 55 %, pretože sa obáva ďalšieho prerušenia dodávok plynu z Ruska, ktoré už úplne odrezalo niektorých zákazníkov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Máme čo sme chceli: Rusko môže úplne zastaviť plyn. Európa sa musí pripraviť

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti