eReport.sk
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: tasr/ap

Budeme bez plynu? Putin obmedzí dodávky do viacerých krajín vrátane Slovenska!

Rusko znížilo dodávky plynu do Talianska aj Nemecka. Európske ceny zemného plynu vo štvrtok pokračovali v prudkom raste. Podľa portálu Pravda.sk ruský dodávateľ obmedzí dodávky plynu aj na Slovensko!

Hovorca SPP sa pre portál vyjadril jasne: „Dnes očakávame, na základe informácii od spoločnosti Gazprom Export, že dodávky plynu v rámci nášho kontraktu budú nižšie o približne 30%,“ potvrdil Ondrej Šebesta.

Putin obmedzí dodávky plynu aj pre Slovensko!

Talianska spoločnosť Eni vo štvrtok uviedla, že ruský koncern Gazprom dodáva len 65 % požadovaného plynu. Gazprom tvrdí, že dôvodom sú problémy na kompresorovej stanici Portovaja. Talianska firma požadovala o 44 % viac plynu v porovnaní so stredou (15. 6.), keď boli dodávky znížené o 15 %. „Gazprom ohlásil, že dodá len 65 % požadovaného objemu,“ uviedol hovorca Eni.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na ilustračnej snímke plynový sporák v domácnosti.

Gazprom už v stredu oznámil, že od štvrtka ešte viac obmedzuje dodávky do Nemecka cez plynovod Nord Stream. Od štvrtkového rána bude podľa ruského koncernu cez plynovod denne prúdiť maximálne 67 miliónov kubických metrov (m3) plynu. Gazprom už v utorok (14. 6.) oznámil redukciu maximálneho objemu dodávok cez plynovod Nord Stream o 40 % na približne 100 miliónov m3 zo 167 miliónov m3.

Referenčný európsky kontrakt na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci sa vo štvrtok na burze v Amsterdame posilnil o 24 % a o 12.59 h SELČ sa obchodoval po 148,99 eura za megawatthodinu (MWh).


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Budeme bez plynu? Putin obmedzí dodávky do viacerých krajín vrátane Slovenska!

Odoberať
Upozorniť na
19 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti