eReport.sk
Šéf Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.
Šéf Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba. Foto: tasr

Saskár Droba tvrdo do vlády: Som nahnevaný a frustrovaný, financujú svoje priority z cudzieho vrecka!

Nové vládne opatrenia, ktorých podstatou je vytvorenie nového daňového bonusu a odkrojenie z rozpočtu samospráv môže priamo vplývať na nižšiu kvalitu života bežných ľudí. Tvrdia to mestá a obce, ktoré sa navyše pridali k zástupu záujmových združení, ktoré stratili s vládou trpezlivosť a navyše vyhlásili aj štrajkovú pohotovosť. Ku kritike vlády sa v stredu jednoznačne pridal aj bratislavský župan Juraj Droba (SaS). Zaujímavosťou je, že či už minister hospodárstva Richard Sulík, alebo samotný Droba, kritizujú koalíciu, v ktorej ich strana pôsobí.

„Nebudeme ďalej tolerovať, že vláda a parlament svojou daňovou reformou hrubo zasahujú do rozpočtov krajov, miest a obcí. Zvýšenie daňového bonusu je ďalším z opatrení, ktorými sa financujú vládne priority z cudzieho vrecka. Prorodinné opatrenia sa totiž dajú riešiť aj tak, aby nezlikvidovali samosprávy. Aj po včerajšom rokovaní na Úrade vlády, ktoré sme iniciovali, musíme konštatovať, že k dohode nedošlo. Dnes sme preto na sneme Združenia miest a obcí Slovenska odhlasovali štrajkovú pohotovosť. Alebo nech nám vláda povie, ktoré služby máme prestať poskytovať. Ktorú cestu neodhrnúť a v ktorej škole stlmiť kúrenie,“ prudko reagoval na úpravy z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) Droba na sociálnej sieti.

Matovičovi pripomenul prácu samospráv pri celoplošnom testovaní

V tomto kontexte Droba prosil poslancov, aby daňový bonus nepodporili a aby tak zamedzili ohrozeniu fungovania samospráv, ktoré podľa jeho slov boli štátu nápomocné vždy, keď to bolo potrebné. Objektívne treba dodať, že napríklad taký Matovičov projekt celoplošného testovania by bol bez samospráv a ich rozpočtov asi len sotva zvládnuteľný.

„Keď bolo treba testovať, očkovať, keď padal rezervačný systém, vždy sme tu boli a vláde pomohli. A teraz sa nám, samosprávam, otočila chrbtom. Na zvýšenie daňového bonusu tvrdo doplatia mestá a kraje. Tento balíček z dielne ministerstva financií prešiel včera vládou. Bez medzirezortného pripomienkovania,“ pripomína Droba.

Foto: Fb/jurajdroba

Zníženie rozpočtu bude vraj pre župu kritický

Podľa odhadov prídu na základe Matovičovej novinky samosprávy až takmer o 700 miliónov eur. Droba pripomína, že straty, ktoré bratislavská župa bude na týchto zákonných úpravách mať, môžu byť kritické a kraje môžu tým pádom zabudnúť na rozvojové projekty, ktoré majú rozbehnuté.

Bude vás zaujímať:

  1. Šéf Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.
  2. Minister financií Igor Matovič (OĽaNO).
  3. očkovanie, vakcinácia

„Daňový bonus nám priamo ukrojí z rozpočtu taký kus, ktorý bude pre župu kritický. Sotva si splníme naše povinnosti, na rozvoj môžeme zabudnúť. A že sme mali rozvoj kraja perfektne rozbehnutý! Skvelé projekty v kultúre, sociálnej oblasti, nové škôlky a školy, Malokarpatský obchvat. Osobne ma mrzí, že pred ľuďmi budú tie ´zlé´ župy. Ale vinníkom toho, čo nás najbližšie roky čaká, bude nový daňový bonus,“ upozorňuje bratislavský župan.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Saskár Droba tvrdo do vlády: Som nahnevaný a frustrovaný, financujú svoje priority z cudzieho vrecka!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti