eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Známy primár upozorňuje. Aj keď o ňom nehovoríme, covid je stále tu!

Lekár z považskobystrickej nemocnice Milan Kulkovský si všimol, že pre mnohých ľudí už pandémia skončila a nedodržiavajú ani minimálne opatrenia, ktoré sú stále v platnosti. Primár dal do pozornosti, že ešte stále leží v nemocnici viac ako 2 000 pacientov. I keď uznal, že vo väčšine prípadov má omikron ľahší priebeh.

„Napriek tomu viacerí priznávajú, že ochorenie znášali horšie než napríklad pri delte. V popredí boli silné bolesti hrdla a hlavy, horúčky, kašeľ, únava, bolesti kĺbov a svalov, nízka výkonnosť,“ uviedol na sociálnej Kulkovský. V tejto súvislosti radí, ako postupovať pri domácom antigénovom teste.

Pri domácom antigénovom testovaní si robte výter z hrdla a nie z nosa. Máme opakovanú skúsenosť, že výsledok je takto presnejší a istejší. Platí to pre prípad, že klinické ťažkosti pre covid svedčia, no výter z nosa je negatívny,“ upozornil lekár s tým, že opakovaná infekcia v priebehu pár týždňov po prekonaní covidu je pomerne častá záležitosť. Naďalej platí, že tri dávky očkovania chránia pred hospitalizáciu pre ťažký zápal pľúc.

očkovanie

Covid je stále tu. Primár upozorňuje, že očkovanie stále chráni pred ťažkým priebehom. – Foto: tasr

Keď ste pozitívni a patríte do rizikovej skupiny, žiadajte svojho lekára o predpis antivirotiká – Lagevrio. Podávanie monoklonálnych protilátok nemá pri omikron vlne zmysel. Užívajte vitamíny C, D, B-skupiny, zinok, vhodný je tiež napríklad imunoglukan. Pri teplote striedať paracetamol, ibuprofen a metamistad,“ radí primár. Známy lekár tiež upozorňuje, že v nemocniciach bude viac pacientov „s covidom“. „Dekompenzujú sa ich závažné chronické ochorenia v dôsledku nákazy COVID-19 doma, v domove dôchodcov alebo priamo v nemocnici. V popredí nebudú ťažkosti vyvolané infekciou, teda pneumónie s respiračnou insuficienciou, ale zhoršené chronické ochorenia,“ dodal.

Čítajte viac:

Kulkovský tiež uviedol, že za vzostupom nových prípadov nebude utečenecká vlna, ale nový subvariant BA.2, ktorý je infekčnejší. „Zatiaľ platí, že s vyššou infekčnosťou prichádza ľahší priebeh a to je dobrá správa. Pri BA.2 je zároveň účinnejšia ochrana navodená treťou dávkou vakcíny,“ uzavrel.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Známy primár upozorňuje. Aj keď o ňom nehovoríme, covid je stále tu!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti