eReport.sk
Eva Mišíková. Foto: tasr

Má pravdu Lipšic či Žilinka? Elitná exprokurátorka svojho bývalého klienta veru nepotešila!

Toto asi nečakal! Bývalá elitná prokurátorka a dnes advokátka Eva Mišíková, ktorá zastupovala Daniela Lipšica v prípade jeho smrteľnej dopravnej nehody, pre eReport okomentovala jeho aktuálny spor s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom. A hoci pri voľbe generálneho aj špeciálneho prokurátora verejne Lipšica podporovala, teraz sa postavila na stranu Žilinku. Ten podľa nej konal správne.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka cez týždeň skritizoval špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica za jeho mediálne vyjadrenie k živej kauze Očistec. Odkázal mu, že takéto správanie nemieni u neho tolerovať a s najväčšou pravdepodobnosťou už pripravuje podnet na disciplinárne konanie proti nemu.

Lipšic vraví, že už sa nezmení

Daniel Lipšic mu v statuse naspať kontroval, že sú chvíle keď sa nesmie mlčať. Dodal, že považoval za povinnosť zastať sa prokurátorov, ktorí sú očierňovaní údajne nepravdivými informáciami v médiách. „Nepovažujem to za žiadne hrdinstvo, ale bol som tak vychovaný svojimi rodičmi, že je mojou povinnosťou sa ozvať, ak prídem k presvedčeniu, že sa iným deje krivda. V mojom veku sa už asi nezmením,” ani náznakom sa nesnažil kajať špeciálny prokurátor.

Kto má teda v tomto spore navrch? Odpoveď bývalej prokurátorky Evy Mišíkovej je jednoznačná. A to aj napriek tomu, že má k Danielovi Lipšicovi blízko a netají sa tým, že sa poznajú už vyše 20 rokov. „Generálny prokurátor reagoval správne na to vyjadrenie pána riaditeľa úradu špeciálnej prokuratúry. Dôvodom je, že sa vyjadroval k trestnej veci, v ktorej nevykonáva jeho úrad ani žiadny prokurátor z ÚŠP dozor,” ozrejmila svoj postoj Mišíková.

Prokurátor má byť zdržanlivý

Vysvetľuje, že prokurátori musia zachovávať určité dekórum, ktoré Lipšic nedodržal. „Tu platí princíp zdržanlivosti podľa príslušných ustanovení zákona o prokuratúre. Prokurátori nemajú komentovať trestnú vec, v ktorej nevykonáva príslušná zložka prokurátorský dozor. Tým pádom konštatujem, že generálny prokurátor v tomto smere rozhodol správne,” zaklincoval Mišíková.

Ako si dvaja kohúti na prokuratúre skočili do vlasov:

  1. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic (uprostred), riaditeľ odboru všeobecnej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vladimír Kuruc a hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová informujú o podanej obžalobe v trestnej veci mediálne známej ako "Dobytkár".
  2. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.

Po ostrom verejnom napomenutí sa očakáva, že Maroš Žilinka podá v blízkej dobe podnet na disciplinárne konanie voči Lipšicovi. Mišíková, ale nepredpokladá, že by špeciálnemu prokurátorovi hrozil nejaký vážny postih. „Vzhľadom na charakter veci si nemyslím, že bude zbavený funkcie. Skôr si myslím, že v danom prípade neprichádza do úvahy iná sankcia ako napomenutie,” odhadla exprokurátorka.Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport