eReport.sk
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: tasr/ap

Zelenskyj chce okamžitú reakciu USA: Rusi vraj spáchali masovú vraždu! Moskva to vidí inak


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok neskoro večer oznámil, že útok na väznicu na separatistami ovládanom východe krajiny, kde sú zadržiavaní ukrajinskí vojaci, bol „plánovaným a úmyselným vojnovým zločinom Ruska“ a vyžiadal si vyše 50 životov. Podľa prezidenta je na to dostatok dôkazov. Správu priniesla tlačová agentúra AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Hrozí ďalší vojnový konflikt?
 2. Spolupráca Ruska nie je potrebná?
 3. Zľava ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.
 4. Mimoriadne vyjadrenie Šojgua
 5. Právo na všetko?
 6. Poľský prezident Andrzej Duda.
 7. Závažné obvinenie
 8. Ilustračné foto
 9. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
 10. Na kombosnímke bojovník pluku Azov a väznica Olenivka po útoku.
 11. Právo na všetko?
 12. Na ilustračnej snímke ukrajinský vojak kráča okolo ruského tanku po bojoch počas 55. dňa ruskej invázie na Ukrajinu 19. apríla 2022 v ukrajinskej obci Moščun.
 13. Americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová Greenfieldová na snímke z roku 2021.

„Dnes som dostal informáciu o útoku okupantov na Olenivku (lokalita väznice) v Doneckej oblasti. Je to úmyselný ruský vojnový zločin, úmyselná masová vražda ukrajinských vojnových zajatcov. Mŕtvych je viac než 50,“ povedal Zelenskyj vo svojom pravidelnom večernom príhovore.

Rusi vinu odmietajú a ukazujú na Kyjev

Rusko a Moskvou podporovaní separatisti predtým v piatok obvinili z útoku na väzenie ukrajinskú armádu s tým, že zahynuli desiatky ľudí a množstvo ďalších utrpelo zranenia. Ukrajina tieto obvinenia odmietla a vyhlásila, že útoky necieli na civilnú infraštruktúru, ani na vojnových zajatcov-bratov.

Ruská televízia odvysielala zábery, na ktorých boli zrejme zničené budovy väznice a pokrútené kovové postele. Zverejnila aj rozmazané zábery zrejme ľudských tiel.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že medzi zabitými a zranenými ukrajinskými vojnovými zajatcami boli aj členovia pluku Azov, ktorí dlhé týždne bránili oceliarne Azovstaľ v juhoukrajinskom prístavnom meste Mariupol.

Podľa Ruska ukrajinská armáda zasiahla väznicu v meste Olenivka salvovým raketovým systémom HIMARS, aké Kyjevu dodali USA. Rusko označuje bývalú polovojenskú jednotku Azov, ktorá mala v minulosti prepojenie na krajne pravicové skupiny, za neonacistickú organizáciu, pripomenula AFP.

Zelenskyj vyzval Spojené štáty

Ukrajinský prezident Zelenskyj však v piatok vo večernom videopríhovore dôrazne tvrdil, že smrť desiatok zajatcov v Rusmi vedenej väznici dokazuje, že Rusko treba jasne z hľadiska práva označiť za štátneho podporovateľa terorizmu.

„Vyzývam predovšetkým Spojené štáty. Rozhodnutie je potrebné a je potrebné teraz,“ uviedol Zelenskyj podľa agentúry Reuters. Dodal, že OSN a Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK), ktoré by mali garantovať ochranu životov vojnových zajatcov, musia okamžite zareagovať.

Ukrajinské tajné služby označili smrtiaci útok za riadenú explóziu vo vnútri väznice s tým, že ju podnikli ruské sily. „Explózie nastali v novopostavenej budove špeciálne určenej pre zajatcov z Azovstaľu,“ uviedla ukrajinská strana v piatkovom oznámení, z ktorého citovala agentúra DPA.

Cieľom bolo zničiť všetkých, tvrdí proruský hovorca

Ukrajinské tajné služby obvinili z explózie ruských žoldnierov z Vagnerovej skupiny a uviedli, že tá zorganizovala incident, aby pred blížiacou sa kontrolou zničila dôkazy o sprenevere počas výstavby väznice. Ruské ministerstvo obrany to poprelo.

„Súdiac podľa toho, ako sa telá „Azovcov“ popravených Zelenským nachádzajú, v čase ostreľovania spali. Čas útoku sú dve hodiny ráno a táto hodina nebola vybraná náhodou. Cieľom bolo zničiť všetkých. Eliminovali ich nielen raketomety PC 30, ale aj HIMARS MLRS, celkom presná zbraň na zabíjanie,“ reagoval na útok na väznicu v piatok Danijil Bezsonov, hovorca Ruskom podporovanej separatistickej Doneckej ľudovej republiky a pri zmienke o zbrani HIMARS pripomína, ako sa „všetci predstavitelia kyjevského režimu sa chválili jej presnými ranami.“

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj chce okamžitú reakciu USA: Rusi vraj spáchali masovú vraždu! Moskva to vidí inak

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: