tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Ruský vicepremiér Marat Chusnullin v pondelok 1. augusta 2022 predstavil plány na obnovu prístavného mesta Mariupol. Foto: tasr/ap

Rusi prekvapujú. V Mariupole už stavajú byty, v pláne je i nemocnica

Ruský vicepremiér Marat Chusnullin v pondelok predstavil plány na obnovu prístavného mesta Mariupol na juhu Ukrajiny, ktoré bolo pred dobytím ruskými jednotkami celé týždne obliehané a ostreľované. Tento plán obnovy je súčasťou širšieho úsilia Moskvy získať podporu v ukrajinských regiónoch, ktoré po invázii na územie Ukrajiny ovládlo Rusko, približuje agentúra AFP.

Chusnullin v rozhovore pre ruskú televíziu RBK uviedol, že prvé bytové domy a objekty celospoločenského charakteru, ktoré sa už stavajú, budú hotové do jesene. Dodal, že už budú postavené aj prvé nemocnice. Avizoval i výstavbu strediska ministerstva pre mimoriadne situácie. Plánuje sa aj obnova historického centra Mariupola, pričom sa zrekonštruujú všetky budovy, ktoré neboli úplne zničené ruským ostreľovaním.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Americký prezident Joe Biden
  2. Na ilustračnej snímke billboard s portrétom Vladimira Putina a nápisom Za Rusko v Groznom. Foto: tsasr/ap
  3. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
  4. Ruský prezident Vladimir Putin.
  5. Rumunsko Ukrajina obilie vývoz uarus lode
  6. Na kombosnímke bojovník pluku Azov a väznica Olenivka po útoku.
  7. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Toto mesto na brehu Azovského mora malo do vypuknutia vojny približne 400-tisíc obyvateľov. Mnohí z nich však odišli do bezpečia už v prvých dňoch vojny, alebo sa im v rámci evakuácie podarilo odísť počas bojov o mesto. Chusnullin teraz vyhlásil, že počet obyvateľov Mariupola by sa mal do roku 2025 zvýšiť na 350-tisíc, pričom však nešpecifikoval, ako sa tento cieľ dosiahne.

Z ocielarní technologický park

Čo sa týka oceliarní Azovstaľ – továrne zo sovietskej éry, ktorá zamestnávala viac ako 12-tisíc ľudí –, tie podľa Chusnullina nebudú obnovené vo svojej pôvodnej kapacite. „Určite tam však vytvoríme pracovné miesta, ktoré budú živiť mesto. S najväčšou pravdepodobnosťou sa z nich stane technologický park s krajinnými prvkami,“ dodal. Azovstaľ sa stal symbolom ukrajinského odporu a bol baštou  obrancov mesta až do mája, keď sa na rozkaz z Kyjeva a v záujme zachovania svojich životov vzdali ruskej armáde.

Spolu s obrancami mestami sa v podzemných krytoch a na chodbách celé týždne skrývali aj stovky civilistov. Chusnullin v rozhovore ubezpečil, že finančné prostriedky na obnovu území samozvaných proruských republík – Doneckej a Luhanskej – ležiacich v Donbase na východe Ukrajiny sa nevydeľujú „na úkor rozvoja regiónov Ruska“ a neplánuje sa ani zníženie ich objemov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusi prekvapujú. V Mariupole už stavajú byty, v pláne je i nemocnica

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku