eReport.sk

Zelené pokrytectvo v trnavskom parku! Separovaný odpad skončil v jedinej nádobe


Incident v parku vyvoláva otázky o efektivite separovania odpadu v meste. 

Najnovší incident v jednom z trnavských parkov vzbudil vášne medzi obyvateľmi. Okoloidúceho prekvapilo, keď obsah košov na separovaný odpad skončil zmiešaný v jednej veľkej nádobe. Pochopiteľne, celý zber stihol natočiť a zverejniť aj na sociálnych sieťach. Konanie pracovníka vyvolalo vlnu pohoršenia a diskusií o pravdivosti a účinnosti recyklačných snáh mesta. Obyvatelia Trnavy, ktorí dlhodobo presadzujú ochranu životného prostredia a nové recyklačné iniciatívy, boli týmto incidentom nemilo prekvapení. Mnohí z nich na sociálnych sieťach vyjadrili svoje sklamanie a hnev, niektorí incident dokonca označili ako “zelené pokrytectvo”.

Incident nastoľuje otázky o efektivite separačných procesov v meste. Ak sa separovaný odpad nakoniec zmieša, aký má zmysel vynakladať úsilie na jeho triedenie? Táto udalosť môže mať dlhodobý dopad na ochotu obyvateľov participovať na recyklačných programoch. To by mohlo viesť k zhoršeniu environmentálnej situácie v Trnave.

Foto: pracovník si na separovaní nedal veľmi záležať, zdroj: FB

NIELEN V PARKU

Podobné praktiky sa vyskytujú aj v iných verejných priestoroch – v obchodných centrách a na železničnej stanici, kde separovaný odpad často končí v spoločnej nádobe. Dôvody na podobné konanie sú zväčša pragmatické. Separácia odpadu je totiž nákladná a vyžaduje si zvýšené výdavky na materiál a pracovníkov, zatiaľ čo zber do zmesového odpadu prácu správcom objektov zjednodušuje a urýchľuje. 

NEPOPULÁRNE RIEŠENIA

Žiadne koše = žiadny problém. V reakcii na ekonomické a ekologické výzvy sa mnohé európske mestá rozhodli strategicky znížiť počet verejných odpadkových košov. Tento krok má za cieľ šetriť mestské rozpočty a prispieť k čistejšiemu a estetickejšiemu prostrediu. Odpad, ktorý prekračuje kapacitu košov a končí rozptýlený po okolí, vedie k nežiaducim následkom, k zvýšenému výskytu hlodavcov a iných škodcov. Okrem toho sa ukázalo, že väčší počet košov paradoxne vedie k zvýšeniu množstva odpadu, ktorý sa v nich hromadí.Odstraňovanie košov v mestách má podnecovať obyvateľov, aby si odpad odniesli domov. Podporovatelia tohto netradičného prístupu tvrdia, že redukcia počtu zberných nádob má potenciál nielen zlepšiť čistotu verejných priestorov a posilniť zodpovednosť občanov za vlastný odpad.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelené pokrytectvo v trnavskom parku! Separovaný odpad skončil v jedinej nádobe

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre