eReport.sk
Britská televízna stanica získala dokumenty, ktoré údajne dokazujú, že Irán predáva Rusku muníciu pre boje na Ukrajine.
Ruský prezident Vladimir Putin si podáva ruku so svojím iránskym náprotivkom Ebráhímom Raísím pred ich stretnutím v Teheráne 19. júla 2022. Foto: tasr/ap

Irán zásobuje Rusov zbraňami. Tvrdí britská Sky News. Dôkazy ukázali aj premiérovi Ukrajiny

Zaujímavé zistenia. Britská televízna stanica získala dokumenty, ktoré údajne dokazujú, že Irán predáva Rusku muníciu pre boje na Ukrajine. Ide o kontrakty na dodávky streliva a ďalšieho vojenského vybavenia v hodnote takmer dva milióny dolárov, informuje TASR.

Pravosť šestnásťstranového dokumentu, ktorý je datovaný 14. septembrom minulého roka, ešte nebola potvrdená. Dobre informovaný bezpečnostný zdroj však pre Sky News uviedol, že ide o „100-percent autentický“ text.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Litovský prezident Gitanas Nauséda.
  2. Vlajka NATO - ilustračné foto
  3. V čom je rozdiel?
  4. Volodymyr Zelenskyj
  5. Právo na všetko?
  6. Švajčiarsky prezident obhajuje neutralitu krajiny

Dodávky kanónov pre húfnice a tanky

Kontrakt sa týka dodávok rôznych typov delostreleckých granátov, tankovej munície a rakiet v cene viac než jeden milión dolárov. Na tento kontrakt nadväzuje ešte ďalšia päťstranová zmluva na dodávky kanónov a munície pre húfnice a tanky T-72 v hodnote približne 740.000 dolárov.

Stanica Sky News vo svojej pondelňajšej správe upozornila, že zatiaľ nebola schopná overiť pravosť ani jednej z týchto zmlúv z nezávislých zdrojov.

Ruské a iránske veľvyslanectvo v Británii bezprostredne nereagovali na žiadosti, aby sa k celej záležitosti vyjadrili.

Británia voči Iránu zaviedla sankcie

Sky News podľa svojich vyjadrení tieto dokumenty poskytla k nahliadnutiu ukrajinskému premiérovi Denysovi Šmyhaľovi počas jeho májovej návštevy Spojeného kráľovstva, keď absolvoval aj stretnutie z britským ministrom zahraničných vecí Jamesom Cleverlym. Londýn a Kyjev vtedy uviedli, že pravosť týchto materiálov preveria a podniknú kroky v prípade, ak sa ich pravosť potvrdí.

Cleverly pripomenul, že Británia už voči Iránu zaviedla sankcie v reakcii na to, že Irán dodáva Moskve bojové drony, ktoré ruské sily masívne využívajú na útoky na ukrajinské mestá.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Irán zásobuje Rusov zbraňami. Tvrdí britská Sky News. Dôkazy ukázali aj premiérovi Ukrajiny

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php