eReport.sk
Vlajka NATO - ilustračné foto
Ilustračné foto: wikipedia

Predstaviteľ NATO vyzval Čínu na transparentnosť v otázke jadrových zbraní

Predstaviteľ NATO vyzval v piatok Čínu, aby bola ako svetová veľmoc otvorenejšia, pokiaľ ide o zrýchľovanie rozširovania arzenálu jadrových zbraní. TASR informácie prevzala od agentúry AFP.

Aliancia je ochotná hovoriť s Pekingom o tejto záležitosti. Uviedol to námestník generálneho tajomníka NATO pre obrannú politiku a plánovanie Angus Lapsley na regionálnej bezpečnostnej konferencii Šangri-la v Singapure.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Orbán zoči-voči Zelenskému
  2. My nie sme vo vojne!
  3. Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.
  4. Biden syn Hunter v poriadnych problémoch

NATO je otvorené dialógu

Čína „má ako globálna veľmoc globálnu povinnosť byť transparentnejšia“, povedal Lapsley. Dodal, že rozsah a tempo budovania čínskeho nukleárneho arzenálu je „skutočne zarážajúce“.

Lapsley zdôraznil, že NATO, z ktorého členov majú jadrové zbrane USA, Francúzsko a Británia, nechce zasahovať do tohto regiónu, chce však viesť dialóg. Upozornil, že Čína má právo modernizovať a rozširovať svoju výzbroj.

 „NATO je otvorené dialógu. Nemôže to však nahradiť dialóg medzi USA a Čínou,“ doplnil.

Peking zhromažďuje arzenál

Americké ministerstvo obrany vo svojej výročnej správe o Číne z novembra 2022 uviedlo, že Peking v roku 2021 zjavne zrýchlil rozširovanie nukleárneho arzenálu. V súčasnosti má viac ako 400 jadrových hlavíc.

Je to stále zďaleka menej, než ich majú USA a Rusko. No podľa hodnotenia Pentagónu sa tento počet do roku 2035 pravdepodobne zvýši na 1500. Rok 2035 si čínske komunistické vedenie stanovilo na zavŕšenie úplnej modernizácie armády. V tomto horizonte bude tiež Peking disponovať celou škálou moderných rakiet.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Predstaviteľ NATO vyzval Čínu na transparentnosť v otázke jadrových zbraní

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php