eReport.sk
Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, Foto: tasr/ap

Zelenskyj po 16. mesiacoch vojny: Ruská agresia si vyžiadala životy už najmenej 500 detí!

Vo vojne, ktorú Rusko už 16. mesiac vedie proti Ukrajine, bolo zabitých najmenej 500 ukrajinských detí, uviedol v nedeľu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. TASR správu prevzala z denníka The Guardian.

Zelenskyj po 16. mesiacoch vojny

Zelenskyj poskytol tieto údaje niekoľko hodín po tom, ako záchranári našli telo dvojročného dievčaťa, ktoré zahynulo pri jednom z najnovších ruských útokov na mesto Dnipro. Prezident vo vyhlásení ďalej uviedol, že „ruské zbrane a nenávisť naďalej každý deň berú a ničia životy ukrajinských detí“.

„Ruská agresia si vyžiadala životy už najmenej 500 detí“

„Mnohé z nich sa mohli stať slávnymi vedcami, umelcami, športovými šampiónmi a prispieť k ukrajinskej histórii. Musíme vydržať a vyhrať túto vojnu. Celá Ukrajina, všetci naši ľudia, všetky naše deti musia byť oslobodené od ruského teroru,“ dodal. Zelenskyj pripomenul, že presný počet detí, ktoré sa stali obeťami tohto konfliktu, nie je možné určiť, pretože boje pokračujú a niektoré oblasti sú pod ruskou okupáciou.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Rozkol medzi Prigožinom a Putinom je vážny
  2. Zelenskyj apeluje na spojencov
  3. Ruská armáda zrejme nedokáže udržať súčasnú intenzitu bojov na Ukrajine a tento rok tam pravdepodobne nedosiahne väčšie územné zisky
  4. Stoltenbergov apel z Bruselu

Sobotňajší letecký útok ruských síl na obytnú štvrť v Dnipre si okrem života dvojročného dievčaťa vyžiadal i zranenia 22 ľudí. Podľa gubernátora Dnipropetrovskej oblasti Serhija Lysaka útok čiastočne zničil dvojicu dvojposchodových budov, ako aj desať súkromných domov, obchod a plynové potrubie. K útoku došlo v sobotu večer. Z 22 zranených je päť detí, pričom traja chlapci sú v nemocnici vo vážnom stave.

„Rusko je teroristický štát“

„Rusko opäť ukázalo, že je teroristickým štátom. Žiaľ, pod troskami sú ľudia. Rusi budú niesť zodpovednosť za všetko, čo urobili nášmu štátu a národu,“ napísal Zelenskyj na Facebooku. Rusi v nedeľu podnikli ďalšie útoky bezpilotnými lietadlami a riadenými strelami, pričom ich cieľom boli viaceré oblasti Ukrajiny vrátane hlavného mesta Kyjev.

Ukrajinské vzdušné sily uviedli, že protivzdušná obrana zostrelila tri z piatich samovybuchujúcich dronov Šáhid a štyri zo šiestich vypálených riadených striel. Ruská armáda uviedla, že v uplynulých dňoch uskutočnila sériu útokov na ukrajinské batérie protivzdušnej obrany, letecké základne a vojenské sklady. Údery strelami dlhého doletu prichádzajú v čase, keď sa Ukrajina pripravuje na očakávanú protiofenzívu, od ktorej si sľubuje opätovné získanie ďalších území.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj po 16. mesiacoch vojny: Ruská agresia si vyžiadala životy už najmenej 500 detí!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php