eReport.sk
Litovský prezident Gitanas Nauséda.
Litovský prezident Gitanas Nauséda. Foto: tasr/ap

Litva vyzvala na posilnenie prítomnosti NATO na východnom krídle

Litovský prezident Gitanas Nausėda vyzval v utorok na posilnenie prítomnosti NATO na východnom krídle aliancie vzhľadom na pokračujúcu vojnu na Ukrajine. Informovala o tom TASR podľa správy agentúry DPA.

„Je to frontová línia, ktorá musí byť veľmi silná. Potrebuje vzdušnú a raketovú obranu a väčšiu prítomnosť vojsk aliancie v regióne,“ uviedol s Nausėda počas stretnutia s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom vo Vilniuse.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Monika Beňová Ukrajina
  2. Bývalý podpredseda vlády, minister financií SR a exporadca ukrajinskej vlády Ivan Mikloš.
  3. Na Západe nič nové

Berlín Vilniusu pomôže

„Záväzok Nemecka voči litovskej bezpečnosti je pre celé východné krídlo NATO nenahraditeľný. Litva je preto pripravená spraviť všetko, čo môže, aby sa nemeckí vojaci u nás cítili ako doma,“ uviedol Nausėda.

Steinmeier vzdal hold litovskému storočia trvajúcemu boju za slobodu. Prisľúbil tiež Litve pomoc Nemecka v prípade, ak by čelila ruskej agresii. Litva má podľa nemeckého prezidenta „neskrotnú túžbu po slobode a odoláva nadvláde a podmaneniu zo zahraničia“. „Stojíme bok po boku. Ich bezpečie je tiež našim bezpečím,“ povedal Steinmeier.

Nemeckí vojaci v Litve

Nemecko má od jesene 2022 na svojom území pripravenú vojenskú jednotku určenú v prípade potreby na obranu Litvy. V samotnej Litve zatiaľ má len jednu veliteľskú pozíciu s 20 vojakmi, ktorí v krajine udržiavajú zbrane a materiál. Okrem toho je v Litve v rámci bojovej jednotky NATO vedenej Bundeswehrom ďalších 760 nemeckých vojakov.

„Spoločne budeme brániť každý štvorcový centimeter územia NATO. Naši spojenci sa na to môžu spoľahnúť, Litva sa na to môže spoľahnúť,“ vyhlásil Steinmeier.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Litva vyzvala na posilnenie prítomnosti NATO na východnom krídle

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php