eReport.sk
Švajčiarsky prezident obhajuje neutralitu krajiny
Švajčiarsky prezident Alain Berset, foto.yt/derschweizerische

Švajčiari neoblomní: Lex Ukrajina nebude. Sme neutrálny a suverénny štát!

Dolná komora švajčiarskeho parlamentu zahlasovala vo štvrtok proti návrhu zákona, ktorý by výslovne povolil transfer zbraní švajčiarskej výroby na Ukrajinu. Iniciatívu podporilo 75 poslancov, no proti sa ich vyslovilo 98, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Potrebné pre našu slobodu
  2. Žurnalistika nie je zločin
  3. Biden syn Hunter v poriadnych problémoch

Lex Ukrajina nebude

Jean-Luc Addor zpravicovej a najväčšej parlamentnej Švajčiarskej ľudovej strany (SVP) povedal, že „prijatie tejto iniciatívy by znamenalo zaujať stanovisko k jednému z protagonistov (konfliktu), o čom značí aj samotný názov („Lex Ukrajina“)“.

Legislatíva by preto podľa jeho slov porušovala vojenskú neutralitu Švajčiarska, čo je postoj, ktorý táto krajina dlhodobo zastáva.

Sankcie áno, zbrane nie

O neutralite Švajčiarka sa horlivo diskutuje už od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu z vlaňajšieho februára, konštatuje AFP. Bern síce nasledoval kroky EÚ a uvalil sankcie na Moskvu, v otázke vojenskej neutrality však zatiaľ takú flexibilitu nepreukázal.

Neúspešný tlak Kyjeva

Napriek tlaku zo strany Kyjeva a jeho spojencov dosiaľ Švajčiarsko odmietalo povoliť krajinám, ktoré vlastnia zbrane švajčiarskej výroby, ich reexport na Ukrajinu.

Doteraz zamietlo takéto žiadosti Nemecku, Španielsku aj Dánsku, a to s odvolaním sa na svoj zákon o vojenskom materiáli, ktorý zakazuje reexport švajčiarskych zbraní a iného vojenského vybavenia do krajiny zapojenej do ozbrojeného konfliktu.

Berset so Zelenským

Švajčiarsky prezident Alain Berset sa vo štvrtok stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským na summite Európskeho politického spoločenstva (EPC) v Moldavsku. Diskutovali aj o vývoze vojenského materiálu.

Berset na Twitteri stretnutie so Zelenským označil za produktívne. Podľa jeho slov sa rozprávali o situácii na Ukrajine, švajčiarskej humanitárnej pomoci či obnove krajiny. Švajčiarske médiá informovali, že stretnutie trvalo približne 25 minút.

Snáď nás chápete

Dvojica diskutovala aj o postoji Bernu k reexportu zbraní, uviedol Berset pre štátnu televíziu RTS. „Verím, že Ukrajinci veľmi dobre chápu pozíciu a úlohu Švajčiarska,“ povedal Berset a dodal, že je pripravený kedykoľvek vycestovať na Ukrajinu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Švajčiari neoblomní: Lex Ukrajina nebude. Sme neutrálny a suverénny štát!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php