eReport.sk
Brigita Schmögnerová na snímke z 23. januára 2002, kedy oznámila, že odstupuje z postu ministerky financií SR.
Brigita Schmögnerová pôsobí v OZ Proforum. Foto: tasr

Zatlčú posledný klinec do rakvy? Schmögnerovej náklad vláde: Hrozí, že nebude ani kde liečiť!


Exministerka financií Brigita Schmögnerová ponúkla zaujímavý blog. Je zároveň varovaním pred totálnym kolapsom slovenského zdravotníctva, na ktorý už dlhé týždne či skôr mesiace, upozorňujú aj viacerí odborníci. Schmögnerová vo svojom aktuálnom komentári z nedele tvrdí, že je takmer zázrak, že sa naše zdravotníctvo dožilo do roku 2022. Píše, že už prvé kroky jeho „transformácie“ vstupom súkromného sektora do bývalého socialistického zdravotníctva bez dostatočne vymedzených podmienok pripomínali fungovanie tzv. investičných fondov (IF). „Bez adekvátnej legislatívy a kontroly v sprivatizovaných podnikoch, ako spieva Nohavica, IF v nich ´řádili ako na Klondiku´ – konštatuje ministerka z rokov 1998 až 2002.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Schmögnerová ponúkla scenáre
  2. Brigita Schmögnerová na snímke z 23. januára 2002, kedy oznámila, že odstupuje z postu ministerky financií SR.
  3. Trosky zo zničených domov po tom, ako sa oblasťou prehnal tajfún Rai v meste Talisay, na centrálnych Fiipínach 17. decembra 2021.
  4. OĽANO poškodilo zdravotníctvo
  5. Zdevastované Slovensko?
  6. Brigita Schmögnerová v štúdiu súkromnej spravodajskej televízie.
  7. Bývalá politička Brigita Schmögnerová.
  8. Na archívnej snímke Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici
  9. zdravotné sestry
  10. Ničiteľka?
  11. Šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.
  12. Milan Majerský

„Žralokom, ktorí rýchlo pochopili, ako sa dá dobre ´podnikať´ z legislatívne zabezpečených zdravotných odvodov, naleteli i naivní vyznávači trhu. Verili, že jedným z kľúčov k úspechu je súťaž zdravotných poisťovní. Otvoril sa tým jeden kanál trvalého úniku verejných prostriedkov zo zdravotníctva. Nehovoriac o kauze Družstevnej zdravotnej poisťovne Perspektíva, ktorá sa dostala po vytunelovaní do konkurzu,“ upriamuje na stránkach denníka Pravda Schmögnerová pozornosť na časy minulé, kedy po „nežnej“ začalo slovenské zdravotníctvo fungovať na základe nových, politikmi nastavených, pravidiel

Zajacove reformy sledovali aj podnikateľské záujmy

Neobišla ani reformu bývalého ministra zdravotníctva Slovenskej republiky Rudolfa Zajaca, ktorý započal svoje „ministrovanie“ v októbri 2002, pričom viaceré novinky, ktoré svojho času do zdravotníctva zaviedol, mnohí občania nepovažovali práve za najšťastnejšie. Schmögnerová kriticky pripomína aj časy, kedy sa do zdravotníctva „montovala“ strana Smer-SD: „Zajacovu reformu nemotivovala iba zbožná viera, že trh všetko vyrieši. Boli to i podnikateľské záujmy, ktoré presmerovali zdravotníctvo na úplne inú koľaj, akou je služba pacientovi. Kopance sa tomuto sektoru uštedrili i za ´sponzorstva´Pavla Pašku počas vlád Smeru. Podfinancovanie zdravotníctva od začiatku podnes, ´outsourcing´ najlukratívnejších činností do rúk súkromného sektora a neraz neefektívne riadenie na rôznych úrovniach chorobu zdravotníctva iba zhoršovali.“

Lengvarský, Matovič a Heger? Nesú plnú zodpovednosť

Dnes 74-ročná exministerka si zároveň myslí, že aj súčasní ministri Vladimír Lengvarský, Igor Matovič a takisto premiér Eduard Heger (všetci OĽANO) sú za katastrofálny stav v zdravotníctve zodpovední. „Za všetko nemôžu. No za to, kde sme sa dostali od roku 2020 podnes, nesú plnú zodpovednosť,“ podčiarkuje Schmögnerová.

Nielenže ani ´historicky najvyšší nárast platov´ neudrží mladšie zdravotné sestry doma, no ani nepomôže náboru tých, ktoré by sestry zrelé do dôchodku raz mali nahradiť.

„Je známe, že pre nedostatok personálu sa v nemocniciach zatvárajú oddelenia a odkladajú operácie. Odhady ukazujú, že počet odvrátiteľných úmrtí nepoklesol, naopak, narástol. Jednou z príčin je aj to, že sa nemocnice vyľudňujú. Ak nie je zdravotný personál, pacienti stoja pred ich bránami. Dôvodom je okrem iného platová úroveň lekárov a sestier,“ pokračuje bývalá vládna politička a niekdajšia podpredsedníčka Strany demokratickej ľavice.

Svoj ortieľ sa dozvedeli nemocniční lekári

„K návrhu ´historicky najvyššieho nárastu platov´ zdravotných sestier a pôrodných asistentiek z 19. augusta sa komora vyjadrujúca ich záujmy vyjadrila, že z neho nie je nadšená. Nemôže byť. Nielenže ani ´historicky najvyšší nárast platov´ neudrží mladšie zdravotné sestry doma, no ani nepomôže náboru tých, ktoré by sestry zrelé do dôchodku raz mali nahradiť,“ komentuje Schmögnerová nedávny návrh politikov OĽANO na zvýšenie miezd zdravotných sestier.

„O deň nato sa dozvedeli svoj ortieľ nemocniční lekári. Ortieľ preto, že polročná snaha priviesť vládu k rokovaciemu stolu a dospieť k prijateľnému kompromisu zlyhala, a oni nebudú môcť svoje výpovede stiahnuť. Bude ich okolo 3 500,“ ponúka exministerka svoj pohľad na to, ako sa súčasná koalícia, teda najmä jej „úderky“ z OĽANO „vysporiadali“ s legitímnymi požiadavkami slovenských lekárov.

Pacienti v ohrození zdravia aj života

A vzápätí upozorňuje, „že adekvátnejšie mzdy neboli jedinou požiadavkou, ktorú Lekárske odborové združenie (LOZ) vláde predložilo. Podotýkam to preto, že tu ide o viac ako iba o platy. Požiadavky LOZ sa okrem ohodnotenia lekárov a sestier týkali i financovania nemocníc, reformy systému zdravotných poisťovní atď.“

Schmögnerová zároveň v kontexte aktuálnej koaličnej krízy dvíha varovný prst: „Ak ku koncu mesiaca odíde z vlády SaS a dohromady štvorica ministrov, bude mať Heger ťažkú hlavu. Ale keď odíde zo zdravotníctva 3 500 lekárov a stovky či tisíce zdravotných sestier, môžu byť desaťtisíce pacientov vystavené ohrozeniu zdravia či života.“

Vláda odignorovala odbornú verejnosť

Podľa exministerky hrozbou pre naše zdravotníctvo a najmä pacientov nie je iba fakt, že sa lekári hromadne zo systému dobrovoľne takpovediac katapultujú. „Okrem toho, že nebude mať kto liečiť, v mnohých prípadoch hrozí, že nebude ani kde liečiť. Je trestuhodné, ako sa odkladalo rozhodnutie o použití plánu obnovy na nemocničnú infraštruktúru. Nehovoriac o tom, že vláda odignorovala odbornú verejnosť, ktorá poukazovala na nedostatočnú kapacitu budúcej univerzitnej nemocnice na Rázsochách,“ kritizuje kroky vlády exministerka, podľa ktorej optimalizácia siete nemocníc môže mať vážne dôsledky na dostupnosť lekárskej starostlivosti.

Keď sa zle zapne prvý gombík na košeli, budú zle zapnuté aj tie ostatné. Preto je dnes slovenské zdravotníctvo na tom zle. Bude ho treba ´poprezapínať´. No ak mu zatlčú posledný klinec do rakvy, nebude čo.

„Slovenská lekárska komora žiada vládu odložiť kategorizáciu nemocníc. Ako uvádza, navrhovaná transformácia niektorých nemocníc na I. typ by viedla k zániku mnohých z nich a k ohrozeniu poskytovania ústavnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku. No máme tu aj menej ´systémové´ prípady či skôr kauzy. ŽSR, predpokladám s požehnaním ministra dopravy Andreja Doležala, sa rozhodli predať Železničnú nemocnicu s poliklinikou v Bratislave a Košiciach (obidve si aktuálne prenajíma Pro Care, Svet zdravia) bez toho, aby si uchovali svoj pôvodný účel. Mimochodom, neviem, či by Košický samosprávny kraj, keby ŽNsP Košice aj od ŽSR získal, ju o pár rokov nepredal Sieti zdravia (zo skupiny Penta Investments) či českému Agelu. Napokon nemocnice, ktoré Sieť zdravia a Agel vlastnia, resp. spravujú, s výnimkami, im odpredali či dali do prenájmu práve samosprávne kraje. Z finančných dôvodov. Ktovie, či sa aspoň Pro Care bude uchádzať o obidve zariadenia. Svet zdravia má totiž veľké plány. Z plánu obnovy chce postaviť nové nemocnice a rekonštruovať tie, ktoré sprivatizoval,“ konštatuje Schmögnerová.

Zatlčú posledný klinec do rakvy?

Exministerka v danej súvislosti spomína aj organizáciu MH Manažment, ktorá spadá do pôsobnosti rezortu hospodárstva, ktorý vedie Richad Sulík (SaS): „(MH manažment) chce predať polikliniku na Tehelnej v Bratislave. Bez podmienky zachovať jej pôvodný účel. Mesto i kraj od nej dávajú ruky preč. Nemajú ani na kúpu, ani na jej rekonštrukciu. Čo z nej nový majiteľ urobí? MZ SR takéto prípady zo ´závažných´ kompetenčných dôvodov nerieši.“

Exministerka financií a ekonómka, ktorej veľká časť občanov mnohé z jej pôsobenia vo vysokej politike dodnes vyčíta, na záver svojho blogu dodáva: „Keď sa zle zapne prvý gombík na košeli, budú zle zapnuté aj tie ostatné. Preto je dnes slovenské zdravotníctvo na tom zle. Bude ho treba ´poprezapínať´. No ak mu zatlčú posledný klinec do rakvy, nebude čo.“

Zdroj: pravda.sk

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zatlčú posledný klinec do rakvy? Schmögnerovej náklad vláde: Hrozí, že nebude ani kde liečiť!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre