tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Eduard Heger (OĽaNO) a vľavo Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO).
Premiér Eduard Heger (OĽaNO) a vľavo Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO). Foto: tasr

Lekári sú nespokojní! Samotné zvýšenie platov zdravotníkov na stabilizáciu sektora nestačí

Samotné zvýšenie platov zdravotníkov podľa Slovenskej lekárskej komory (SLK) na stabilizáciu sektora nestačí. Komora zároveň kritizuje, že návrh zvýšenia miezd, ktorý v stredu (21. 9.) schválila vláda, nerieši ambulantný sektor. Žiada zvýšenie rozpočtu pre zdravotníctvo, ktoré sa premietne do zmlúv pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

„Už od nášho snemu v roku 2021, na ktorom bol schválený nami dva roky pripravovaný materiál Koncepcia zdravotníctva SR podľa SLK, sme upozorňovali a žiadali systémové zmeny,“ skonštatovala komora s tým, že vládou schválený návrh považuje len za začiatok.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Tomáš Drucker, exminister
  2. Zľava šéf hnutia OĽANO Igor Matovič a jeho minister Vladimír Lengvarský.
  3. Brigita Schmögnerová na snímke z 23. januára 2002, kedy oznámila, že odstupuje z postu ministerky financií SR.
  4. Na kombosnímke zľava Peter Visolajský a Eduard Heger.

Nesúhlasí s tým, že platové zvýšenie sa týka len skupiny zdravotníkov v ústavných zariadeniach. „Zvýšenie musí zahŕňať všetky skupiny lekárov, aj ambulantný sektor,“ upozornila SLK. Optimálne zvýšenie miezd je podľa komory také, po ktorom by bol základný plat lekára po atestácii na úrovni minimálne trojnásobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve s primeraným zvýšením podľa rokov praxe.

SLK zároveň žiada zvýšenie rozpočtu pre zdravotníctvo. „Vrátane platieb za poistencov štátu tak, aby sa toto zvýšenie premietlo do zmlúv pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Uzatvorené zmluvy im musia zabezpečiť pokrytie všetkých nákladov potrebných nielen na prevádzku, ale aj rozvoj nemocničných a ambulantných zdravotníckych zariadení,“ doplnila komora.  

Vláda v stredu schválila návrh na zvýšenie platov zdravotníkov. Okrem avizovaného zvyšovania miezd lekárov a sestier rieši aj platy ostatných zdravotníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby. Okrem zvyšovania platových koeficientov sa majú pri mzdách zohľadňovať aj roky praxe.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lekári sú nespokojní! Samotné zvýšenie platov zdravotníkov na stabilizáciu sektora nestačí

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku